جستجو
آرشیو

قربانیان اصلی این سریال، قشر مذهبی شهرهای بزرگ و عموم مردم شهرهای کوچک و روستاها هستند

دکتر کوشکی که بیشتر از بعد نظری و اندیشه ای فیلم زمانه را مورد بررسی قرار داد در پاسخ به این سوال که علل علاقه و شیوع مرد ستیزی و اینکه مردها بنیان زندگی را به هم می زنند چیست؟ اذعان داشت:

«آنطور که فیلم سازان ادعا می کنند، موقعیت های درام به ۳۶ عنوان تقسیم می شود که بخش عمده ای از آن را «خیانت» تشکیل می دهد؛ حال خیانت مرد به زن باشد یا خیانت زن به مرد که خوشبختانه در صدا و سیمای ما به دلیل وجود حداقل هایی هنوز به سراغ خیانت زن به مرد نرفته اند که خوشبختانه این موضوع در سینمای ما کاملا حل شده است!

دلیل دوم نیز در نفوذ جریان فمنیزم در میان روشنفکران ماست که متاسفانه بسیاری از فیلمسازان ما نیز به بیماری روشنفکری و آن هم از نوع غربی مبتلا هستند که بر اساس همین جریان فکری، مردان این گونه به تصویر کشیده می شوند.»

این عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به سوال بعدی بولتن مبنی بر اینکه بازخورد اجتماعی چنین تصوری که مردان موجب سستی نظام خانواده هستند و زیر سوال بردن غیرمستقیم احکام، چه تبعاتی را برای جامعه به همراه خواهد داشت؟ تصریح کرد:

«معمولا بیننده اصلی سریال هایی که هر شب از تلویزیون پخش می شود مردم طبقه متوسط شهرهای بزرگ و مردم شهرهای کوچک و روستاها هستند که به شدت آسیب می بینند.

اکثریت مردم شهرهای بزرگ اساسا تلوزیون جمهوری اسلامی را نمی بینند و اگر هم ببینند استانداردهای زندگی آنها غربی تر از سریال های تلویزیون است و در این میان قشر مذهبی و متوسط شهرهای بزرگ و عموم مردم شهرهای کوچک و روستاها، قربانیان اصلی این قبیل سریال ها هستند.

در این سریال ها معموملا از این خط قرمزها عبور می شود: ترویج زندگی شهری به سبک طبقه مرفه و تحقیر زندگی روستایی و ساده، تخریب خانواده و ترویج زندگی مجردی، نمایش سختی های زندگی خانوادگی و به اضمحلال رفتن خانواده های بزرگ و تروج خانواده های دو هسته ای که آنها نیز در پایان کار به طلاق و خیانت کشیده می شوند، ترویج بی حیایی و اختلاط نامحرم، به نماش کشاندن قهرمانان منفعل.

قهرمان اول زن سریال هیچ توجهی به حجاب ندارد و اگر هم یک روسری به سر دارد به زور نظارت است.

قهرمانان این سریال ها اصلا هیچ کاری با اطراف خود ندارند و حتی نماز هم نمی خوانند و معمولا نماز سهم مادربزرگ های رو به موت است و عکس امام و رهبری نیز تنها در دادگاه، کلانتری و هنگام بازداشت دیده می شود و قهرمانان نیز هیچ کاری با دوست و دشمن و آمریکا و… ندارند.»

یک نظر بگذارید