جستجو
آرشیو

توافق در دولت لبنان باعث آشتی نیروهای داخلی خواهد شد

یک کارشناس مسایل خاورمیانه با اشاره به تحولات اخیر لبنان از جمله توافقنامه حزب الله با گروه های اهل تسنن و اعلام برنامه کاری دولت لبنان این موارد را باعث آشتی بین نیروهای داخلی دانست و گفت: حزب الله به همان اندازه که در مواضع خارجی سخت و انعطاف ناپذیر است در مسایل داخلی انعطاف پذیر و نرم است.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسایل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی حیات به سفر اخیر فواد سینیوره به عراق اشاره کرد و اظهار داشت: قبل از این سفر نیز شاهد سفر سعد حریری رییس جریان ۱۴ مارس به عراق بودیم.

وی چند گمانه زنی در رابطه با این سفرها را برشمرد و گفت: اولین فرض به تلاش در جهت کسب منافع شخصی با توجه به موقعیت اقتصادی ویژه ۱۴ مارس بازمی گردد.  

 

وی ادامه داد: عمده قدرتمندی جناح ۱۴ مارس به موسسات اقتصادی زیرمجموعه آنها از جمله بانک ها و موسسات اقتصادی بازمی گردد و درحقیقت یکی از گمانه های جدی در این زمینه تلاش این جناح به منظور تامین منافع اقتصادی و شخصی است.

 

 

وی ادامه داد: عمده قدرتمندی جناح ۱۴ مارس به موسسات اقتصادی زیرمجموعه آنها از جمله بانک ها و موسسات اقتصادی بازمی گردد و درحقیقت یکی از گمانه های جدی در این زمینه تلاش این جناح به منظور تامین منافع اقتصادی و شخصی است.

 

این استاد دانشگاه همسانی نسبی موقعیت عراق و لبنان را دومین گمانه دانست و تصریح کرد: در هر دو عرصه شاهد رقابت های جدی مذهبی بوده و به نوعی این دو کشور در تسلط آمریکایی ها قرار دارند و شاید این سفرها نوعی هماهنگی میان نیروهای وفادار به غرب در مسیر کاستن از اقتدار شیعی و دامن زدن به جریان اختلاف افکنانه غرب باشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به توافقنامه اخیر حزب الله با گروه های اهل تسنن در جهت جلوگیری از جنگ های فرقه ای اشاره کرد و گفت: بازنگری عملکرد حزب الله در بیش از ربع قرن بازگوی این نکته است که حزب الله به همان میزان که درنبرد خارجی با اسراییل و آمریکا از موضعی سخت و انعطاف ناپذیر عمل می کند در عرصه رقابت ها و منازعات داخلی انعطاف پذیر و با گذشت ظاهر شده است.

 وی افزود: حزب الله هیچگاه در عرصه داخلی به دنبال سهم خواهی، جنگ افروزی و قهرمانی نبوده است و عملکرد این سازمان در اوج اقتدار آن در برابر گروه های سلفی نمادی از این انعطاف پذیری و گذشت است.

کوشکی همچنین به تدوین برنامه کاری دولت لبنان اشاره کرد و گفت: وجود دسته ها و فرقه های مختلف بیش از آن است که منجر به ریشه کنی اختلافات و حاکمیت ثبات در لبنان شود و باید توجه داشت که دولت لبنان بیش از آنکه یک پدیده قدرتمند در لبنان محسوب شود یک پدیده نمادین، انفعالی و کنش پذیر است اما با این وجود شکل گیری توافقاتی درخصوص دولت می تواند باعث آشتی لبنان شود.

وی با بیان اینکه آشتی در دولت لبنان می تواند نشانه ای از آشتی در میان نیروهای موجود باشد، اظهار داشت: امیدواریم اینگونه موارد باعث ترک منازعات در صحنه داخلی و بازگشت ثبات به این کشور گردد.

یک پاسخ به “توافق در دولت لبنان باعث آشتی نیروهای داخلی خواهد شد”

یک نظر بگذارید