جستجو
آرشیو

ترویج سبک‌ زندگی‌ غربی با بودجه ارشاد!

کوشکی با اشاره به بودجه میلیاردی وزارت ارشاد برای ترویج سبک زندگی غربی گفت: این وزارتخانه برای ترویج سبک زندگی دینی قدمی از قدم بر نمی دارد.

محمد صادق کوشکی در مورد آسیب ها و دستاوردهای سال ۹۱ حوزه تفکر کشور گفت: دستاوردهای فکری مانند دستاوردهای صنعتی و فنی نیستند که برای یکسال باشند در طول زمان شکل می گیرند. اما تأکید رهبر انقلاب به بحث آزاد اندیشی و جایگاه آن در دانشگاه ها یکی از دستاوردهای فکری امسال بود.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: نکته آسیب آن هم مهجور ماندن این بحث در محافل دانشگاهی و آکادمیک ما بود. بحث سبک زندگی نیز که قبلا بود و با تأکید و اشاره رهبری بیشتر گسترش یافت نیز از مهم ترین اتفاق فکری سالجاری بود.

وی در مورد عملکرد نهادهای فرهنگی در سالجاری هم افزود: بخش سینمایی وزارت ارشاد به نوعی نامطلوب ترین کارنامه خود را امسال داشت. به حدی که معاون سینمایی ارشاد در چشنواره فجر اقرار کرد که سینمای ایران در چند سال گذشته هیچ خدمتی به انقلاب اسلامی نکرده است. این در حالی است که همین معاونت سینمایی امسال بیشترین بودجه را برای ساخت فیلم لاله گذاشت که نقطه مقابل سبک زندگی دینی است.

کوشکی تصریح کرد: یعنی وزارت ارشاد برای ترویج سبک زندگی غربی بودجه میلیاردی خرج می کند اما برای ترویج سبک زندگی دینی قدمی از قدم بر نمی دارد. بعد معاون سینمایی در انتهای سال گله می کند که چرا سینماگران برای انقلاب کاری نمی کنند. این یک نمونه از عملکرد ارشاد است. در تأتر دیگر خط قرمزهای شرعی، اخلاقی و فقهی زیر پا گذاشته می شود. در حوزه مطبوعات با برداشتن یارانه کاغذ شاهد تعطیلی مطبوعات مستقل و غیر جناحی بودیم.

وی اظهارداشت: در مورد سازمان تبلیغات و حوزه هنری در رابطه با عدم نمایش آثار سخیف سینمایی گام مثبتی برداشت و از آن توقع می رود که تولید آثار ارزشی و انقلابی را بیشتر کند و فعالیت بیشتری از خود نشان دهد. البته دستگاه های کوچکتر که برای سازمان تبلیغات کار می کنند مانند دفتر سازمان تبلیغات اسلامی قم کارنامه قابل قبولی در حوزه فعالیت های فرهنگی از خود نشان داده اند.

کوشکی افزود: امسال صدا و سیما نمره قابل قبولی نداشت. اگر چه مشکلات کسر بودجه را عنوان می کند اما با هین مقدار بودجه شاهد افزودن چندین شبکه در صدا و سیما بودیم. اما اینها از لحاظ کمی است که قابل تقدیر هم است از نظر محتوایی شاهد یک شیب منفی در صدا و سیما بودیم. هنوز رکود فکری فرهنگی در صدا و سیما وجود دارد. برنامه های سازمان با برنامه های درخور یک دانشگاه عمومی و رسانه ملی فاصله عمیقی دارد.

وی ادامه داد: آموزش عالی و آموزش و پرورش به عنوان دو رکن حوزه تفکر کشور تکرار سالهای گذشته کردند. هیچ کدام گام جدی رو به جلو برنداشت.

کوشکی درمورد اینکه در پایان ۹۱ چه نیاز فرهنگی و فکری را احساس می کنید که باید به آن پرداخته شود هم یادآورشد: هنوز وقتی صحبت از حوزه فرهنگ می شود خیلی ها یاد هنر می افتند در حالیکه هنر یک زیر مجموعه از فرهنگ است. فرهنگ در دین ما نیز جاری است یعنی کیفیت چگونه زیستن است دین ما فرهنگ ماست. هنوز مانند سالهای گذشته فرهنگ در بین تصمیم گیرندگان و رسانه ها مظلوم واقع شده است و همیشه دست چندم است. بخاطر مشکلات اقتصادی ای که امسال پیش آمد عملا حوزه فرهنگ نادیده گرفته شد. این مظلومیت وقتی دردناک تر می شود که باور داشته باشیم در نظام اسلامی فرهنگ مساوی با دین مردم است. ولی آن اهتمام و احترامی که باید به آن گذاشته شود قدر و قیمت فرهنگ نادیده گرفته شد باید کارهای زیادی صورت گیرد تا آن اهتمام و احترام لازم به حوزه فرهنگ برگردد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مورد اینکه شرایط فرهنگی و فضای فکری کشور را چگونه می بینید هم گفت: از یک طرف نشانه های امیدوار کننده ای می بینم که در بخش های مختلفی در جامعه از روستاهای دور و کشاورزان و دامپروران گرفته تا نخبگان دانشگاهی علائم مثبتی می بینم. دارند به لزوم تمدن سازی دینی پی می برند و هر کدام در گوشه ای سهم خودشان را در این تمدن سازی ایفا می کند و به اندازه درکی که از اهداف انقلاب دارند برای تحقق آن اهداف تلاش می کنند بویژه در حوزه رسیدن به درک عمومی از تمدن سازی دینی و ترویح سبک زندگی دینی نشانه های مثبتی دیده می شود.

کوشکی درپایان یادآورشد: از طرف دیگر آن رکودی که در اکثریت مسئولین و عدم درک و شناخت آنها نسبت به این مسائل مهم وجود دارد از نکات منفی است زیرا بخش مهمی از جامعه تابع مسئولان خود است و وقتی اکثر مسئولان درک لزوم تمدن سازی اسلامی را ندارند طبیعی است که اکثریت جامعه هم از شناخت و درک تمدن سازی دینی و سبک زندگی دینی عاجز می مانند.

۷پاسخ به “ترویج سبک‌ زندگی‌ غربی با بودجه ارشاد!”

 • با سلام
  برای استاد عزیز و یار و همراه انقلاب کوشکی عزیز در همه زمینه ها آرزوی توفیق دارم

 • مقداد:

  با سلام و خدا قوت خدا خیرت بده

 • یکی از مؤلفه های مهم سنجش یک دین، کارآمدی آن دین در مدیریت زندگی فرد و جامعه است و هر مکتب و نحله فکری در پی این است که خود را کارآمد نشان دهد. از لحاظ روان شناسی انسان طالب رسیدن به چیزی است که نفع او را در پی داشته باشد؛ حتی اموری که از لحاظ نفع معقول، فاقد سود هستند، ولی موجب شادی کاذب و موقت می شوند، میل نفع طلبی حکم به پیگیری این امور می کند. زنده یاد علامه طباطبایی این مبحث را با عنوان بحث «استخدام» مطرح می نمایند. یعنی انسان برای رسیدن به مقاصد خود، تمام امکانات و ابزار جهان مادی را به استخدام و خدمت خود می گیرد و هدف وی از این کار، به دست آوردن نفع و سود شخصی قبل از هر چیز دیگر است. این روحیه باعث می شود انسان بیشتر در حالت تهاجم به سر ببرد تا در حالت تعاون. برای مثال در بحث تمدن و توحش، آدمی وقتی می بیند عده ای در حال تجاوز از محدوده های خاصی هستند، نه برای اینکه مانع طغیان آنها شود، بلکه از این رو که خود نیز به عوایدی برسد، دست به وضع قوانین و تمایل برای ایجاد سازوکارهای قانونمند زندگی می زند. این ناشی از همان روحیه استخدام بشر است. بالطبع این گونه انسانی توحش را بر تمدن می پذیرد؛ ولی نباید پنداشت که قضیه به اینجا ختم می شود. چون انسان دارای دو بُعد طبیعی و غریزی (فطری) است. در بعد طبیعت میل انسان به توحش بیش از تمدن است و الا آدمی فطرتاً تمایل به تمدن دارد. علت میل انسان به استخدام دیگران، رسیدن به اهداف خود است که ناشی از همان روحیه جلب نفع برای خود است. این خصلت باعث می شود که انسان هرچه را که به او نفع برساند، برای خود مفید ببیند و هرچه برای افراد جامعه دارای فایده باشد، لزوماً در متن جامعه به صورت کارآمد دیده شود. از این جهت در زمان ما دینی می تواند کارآمد محسوب شود که با فطرت پاک بشر تطابق بیشتری داشته باشد؛ چرا که طبیعت بشر دوام و ثبات ندارد و اگر به سبب عواملی انسان موقتاً از فطرت خود دور بماند، در مواقع خاصی سرانجام به فطرت خود و نیاز به استخدام دین رو می آورد. کاری که در این بین لازم است انجام شود، ارائه دین به صورت خالص و بدون برداشت های غلط است؛ چرا که انسان به دینی میل می کند که مطابق فطرتش باشد.

 • سرویس سیاسی بی باک، نجمه عزتی: زمانی که اولین روشنفکران ایرانی بعد از دانش آموختگی در غرب به ایران بازگشتند و عقب افتادگی فاحش ایرانیان در علوم تجربی را شاهد بودند، جدایی مردم از سنت های دیرینه خود و مدرنیته جزو آرزوهای بزرگ آنها شد و شاید هیچ وقت فکر نمی کردند که زمانی تا این حد ایران به این آرزو نزدیک شود و رهبرمان ندای سبک زندگی ایرانی – اسلامی سر دهد و خطر سبک زندگی غربی و آمریکائی را گوشزد کند.

 • حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در گفتگو با مهر از انتشار نخستین ماهنامه سبک زندگی دینی با عنوان «محیا» و با مدیرمسئولی خود خبر داد و گفت: این مجله به منظور معرفی محصولاتی که متناسب با سبک زندگی دینی تولید می‌شود در دست تهیه قرار گرفته است و سعی دارد نوعی سبک زندگی اسلامی را در قالب مجلاتی که سبک زندگی را معرفی می‌کنند، ارائه کند.

 • یک استاد حوزه با بیان این‌که «رهبران دینی بخصوص پیامبراکرم(ص) برگزیده شده‌اند برای این‌که سبک زندگی دینی را به ما آموزش دهند» گفت: پیامبر سبک زندگی دینی را در ۱۴ جمله خلاصه می‌کند که صدق (در تعامل با همدیگر) و تقوا (در ارتباط با خداوند) از مهمترین اصول سبک زندگی دینی محسوب می‌شود.

 • وی ساده زیستی را مهمترین مطالبه مردم از کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه سبک زندگی خواند و افزود: زندگی دولتمردان بایستی متعادل بوده و با عرف جامعه همخوانی داشته باشد و در همه موارد بایستی به نحوی زندگی کنند که بتوانند برای جامعه الگو باشند و مردم قطعا انتظار دارند دولتمردان ساده زیست، دلسوز و به دنبال آسایش و رفاه مردم و اصلاح جامعه و عدالت اجتماعی باشند و در کنار دینداری، دین‌گستری را نیز پیش گیرند. یعنی تنها دینداری مسئولین کافی نیست، بلکه باید مروج دین و مذهب باشند و همانطور که دولتها برای آب و نان مردم مسئول هستند و رئیس جمهور در رأس آن است، برای مسائل فکری، روانی و اخلاقی و فرهنگی نیز مسئول هستند که این هم در متون دینی ما مشاهده می شود و هم مقام معظم رهبری در سخنان شان بر این مسئله تأکید دارند.

یک نظر بگذارید