جستجو
آرشیو

هدف آمریکا تضعیف و تخریب سوریه است نه حمله به آن

روزهای جمعه و یکشنبه هفته گذشته اف ۱۶ های اسراییلی دو بار خاک سوریه را هدف قرار داده و تعدای از نظامیان را کشته و بر اساس اخبار موجود برخی از تسلیحات و موشک های حاضر در این کشور را تخریب کرده است. مقامات صهیونیستی اعلام کردند که موشک های ایرانی که در حال انتقال به سمت مراکز حزب الله لبنان بودند، مورد هدف قرار گرفته اند. از طرفی آمریکا نیز این اقدام حمایت کرده است. همین مسئله چنین شائبه ای را ایجاد کرد که آمریکا به رهبری غرب برای حمله به سوریه آماده می شود، اما برخی از تحلیل گران این برداشت را نادرست دانستند. درباره چرایی آن با «محمد صادق کوشکی»، کارشناس مسائل خاورمیانه گفت و گو کردیم که در زیر می خوانید.

آقای کوشکی هفته گذشته خانم «کارلا دل پونته»، یکی از اعضای هیئت مستقل تحقیقاتی کمیسیون حقوق بشر سازمان طی مصاحبه ای با تلویزیون دولتی سوئیسی – ایتالیایی گفت که شواهد انکارناپذیری مبنی بر استفاده مخالفان از سلاح شیمیایی در سوریه وجود دارد اما تنها یک روز بعد،‌ این کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل این نظر را رد کرد و گفت که آن تنها یک نظر شخصی است و اسناد و شواهدی مشخصی برای اثباتش وجود ندارد. شما در باره این چرخش چگونه فکر می کنید؟

مشخص است که از ابتدا درباره پرونده سوریه در سازمان ملل، ‌بخصوص در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی، نگاه جهت داری وجود داشته است. در این باره سازمان ملل به عنوان بازوی اجرایی آمریکا و غرب عمل می کند. از این رو دیده می شود که نمایندگان سازمان ملل در امور سوریه همچون «کوفی عنان» و «اخضر ابراهیمی» که نظر تقریبا مستقلی اتخاذ کرده اند،‌ نتوانسته اند کاری از پیش ببرند. حتی سوریه در ابتدا خواهان همکاری با سازمان ملل بود اما پس از کارشکنی های این سازمان در خصوص تحقیق درباره استفاده از سلاح های شیمیایی همکاری خودش را محدود کرده است.

بحث استفاده از سلاح شیمیایی و همچنین بهانه ارسال سلاح به حزب الله لبنان باعث شده تا جنگنده های رژیم صهیونیستی به خاک سوریه حمله کنند، آیا این اقدام نشان نمی دهد که اسراییل خواهان حمله آمریکا به سوریه است و با این کار نشان می دهد که چنین کاری عملی است؟

هدف فعلی آمریکا در سوریه تضعیف حکومت و دولت و تخریب کشور است. این کار در حال انجام شدن است بنابراین چندان نیازی ندارند که به شکل گسترده دست به حمله بزنند. حتی اسرایی نیز به دنبال آن است تا با حملات پراکنده قدرت دفاعی سوریه را کاهش دهد، تل آویو نه توان حمله تمام عیار را به سوریه دارد و نه اینکه تمایلی برای آن نشان می دهد. حتی این کار به نفع تل آویو نیست.

حال اگر سوریه یا طیف مقاومت به اسراییل پاسخ بدهند چه پیش خواهد آمد؟

به نظر می آید سوریه در حال حاضر چندان امکان و موقعیت پاسخ گفتن ندارد. از طرفی دیگر این احتمال ضعیف است که مقاومت خود را در چنین سطحی درگیر کند.

به شکل گسترده ای در رسانه ها آمد که اسراییل موشک های ایرانی (فاتح ۱۱۰) را که در حال انتقال به جنوب لبنان بوده، ‌هدف قرار داده است،‌ بنابراین مواضع ایران در این باره بهتر است که چگونه باشد؟

مسئله این است که اتفاقی که افتاده در خاک سوریه بوده است و این موشک ها نیز می توانستند آلمانی، روسی یا متعلق هر کشور دیگری باشند. پس اولویت اول این است که کشور و منافع آن هدف قرار گرفته است.

از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم.

یک پاسخ به “هدف آمریکا تضعیف و تخریب سوریه است نه حمله به آن”

 • دانشجو:

  باسلام
  سوال مهمی از حضورتون داشتم پیرو بحثی که چند سال قبل در دانشگاه علوم اقتصادی در دوره ای تحت عنوان طرح صدر مطرح کردید احتمالا به خاطر ندارید موضوع بحث نقد نظام سرمایه داری غرب بود
  با توجه به اینکه دانشجوی ارشد اقتصاد اسلامی هستم جواب به این سوال برای اینجانب مهم است
  فرمودید که قرارداد هایی که در پیامبر اکرم آن هارا امضا کردند قردادهایی بوده که قبلا توسط انبیا الهی مطرح شده اند به عبارتی بشر عادی آن هارا طراحی نکرده که الان شریعت بر آن مهر تایید زده باشد بلکه همه امضایی ها نیز توسط انبیائ الهی مطرح شده است
  برای نمونه نیز به طواف خانه خدا اشاره کرده و گفتیدکه طواف خانه خدا از قبل توسط حضرت ابراهیم مطرح شده بوده و نبی اکرم مجددا آن را تایید کردند
  اما شما مثال اقتصادی نزدید مخصوصا در مورد قرداد های اقتصادی که بحث امضایی و تاسیسی بودن موضوع مهمی در قرداد هاست
  استاد اینجانب معتقدند که اتفاقا بسیاری از قردادهای امضایی توسط عقلا طراحی شده و اسلام آن ها را تایید کرده است و الان نیز اسلام می تواندبسیاری از قراردادها را مثل بیمه که عقلا آن را طراحی کرده اند امضا کند
  میخواستم اگر برای نمونه قرار دادی را که اسلام آن را امضا کرده واین قرارداد (اعم از اجاره بیع جعاله شرکت و…)قبلا توسط انبیا مطرح شده بفرمایید یا دلیلی که اثبات کند که هرآنچه خوب است و اسلام تایید می کند فقط توسط انبیا مطرح می شودرا بفرمایید؟!!
  باتشکر

یک نظر بگذارید