جستجو
آرشیو

رییس جمهور آینده از منظر دینی به فرهنگ بنگرد/ فرح پهلوی نگاه تقلیلی به فرهنگ را ترویج داد

محمد صادق کوشکی عضو هئیت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس، در مورد اولویت فرهنگی دولت بعدی اظهار داشت: دین ما مساوی فرهنگ ماست. به همین دلیل باید اولویت نخست هر دولتی از جمله دولت آینده  توجه به فرهنگ به عنوان مبنای زندگی اجتماعی باشد. و توجه به فرهنگ به معنای معدل دین ماست.

وی افزود: دولت بعدی باید از زاویه فرهنگ دینی به همه مسائل نگاه کند؛ این نگرش که فرهنگ مساوی یا تعدادی از هنر‌ها از جمله سینما و تئاتر است نگاه تقلیل‌گرایانه‌ای است که متاثر از نگاه شبهه مارکسیستی است که مروج آن در دوران قبل از انقلاب فرح پهلوی بود مطابق این نگاه تقلیل‌گرایانه فرهنگ مساوی هنر تلقی می‌شد.

کوشکی ادامه داد: طبیعتا این دیدگاه به این دلیل ترویج شد که  نگاه فرهنگی جایگزین دین شود اما دین منفک از فرهنگ نیست.

وی افزود: فرهنگ به منزله متن دین است. نگاه ما در امر فرهنگ باید به همه مسائل حتی مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری از زاویه فرهنگ دینی باشد.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه مشخصا در عرصه‌های مانند سینما اولویت اول باید ارزش‌های دینی باشد، گفت: ما آن سینما و تئاتری که با ارزش‌های دینی مغایرت داشته باشد نه تنها نمی‌خواهیم بلکه دوست داریم چنین هنر‌های را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: هنرهای مورد پذیرش هستند که در چارچوب ارزش‌ها و مبانی دینی ما قرار بگیرند. و اگر هنرمندی قصد تخطئی دارد دولت های آینده باید برخلاف دولت‌های گذشته با چنین هنر‌های مقابله کنند بودجه بیت‌المال را برای ترویج چنین هنرهای صرف نکند.

کوشکی با بیان اینکه قاعدتا دولت‌ها وظایف قانونی دارند و هرکدام از وزارت‌خانه‌ها براساس قانون دارای شأنی هستند، گفت: وزارت خانه‌ها بدون در نظر گرفتن قانون و سیاست ابلاغی از سوی مقامات نمی‌تواند اقدام مشخصی انجام بدهند.

وی ادامه داد: وازرت‌خانه‌ها باید قوانین کلانی که از سوی رهبری ابلاغ می‌شود انجام دهند و عرصه‌های مغفول ماند‌ه‌ و وضعیت  نابسامان فرهنگ دینی در جامعه که در همه دولت‌های قبلی رها شده است از جمله وضعیت حجاب و پوشش، بی‌توجهی به ارزش‌های دینی در هنر‌های گوناگون ازجمله سینما و تئاتر جشنواره‌های هنری و امثالهم سامان یابد.

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در یک و یا دو سال اخیر نرخ طلاق در تهران به ۳۵ تا ۴۰ درصد رسیده است، گفت: قطعا این نرخ طلاق زنگ خطر برای جامعه محسوب می‌شود بسیاری از نقاط کشور که نرخ طلاق ۵ رقمی بود در حال حاضر ۲ رقمی شده است و این امر نشان دهنده بحران اخلاقی در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهکار‌های نجات کشور از بحران عظیم اخلاقی عمل دولت به قانون است، گفت: مشخصا ما قانونی داریم که هشت‌سال پیش توسط شورای فرهنگ اجتماعی زنان زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییر وضعیت حجاب کشور و گسترش حجاب کشور تصویب شد.

کوشکی ادامه داد: این مصوبه کارشناسی شده است و رهبر انقلاب از این طرح به علت کلی و جامع بودن این طرح دفاع کردند طی ۸ سال گذشته در کمال تاسف رئیس جمهور وقت از ابلاغ این دستورالعمل استنکاف کرده است دستورالعملی که به صورت ایجابی حجاب را ترویج خواهد کرد.

وی ادامه داد: وظایف بیش از ۲۶ دستگاه کشور در این مصوبه مشخص شده است. اولین اقدامی که رئیس جمهور آینده باید انجام دهد اجراء این مصوبه است که ۸ سال مسکوت مانده است.

کوشکی گفت: اگر این مصوبه با یک امضاء رئیس جمهور اجرا شود به طبع مصوبه به دستگاها ابلاغ می‌شود به این ترتیب امکانات وزارت‌خانه‌ها در راستای ترویج حجاب قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی نیاز به بودجه به آن معنی ندارد، تاکید کرد: فرهنگ نیاز به توجه دارد اما متاسفانه در سه تا چهار سال گذشته فرهنگ با بی‌مهری و کم وجهی مواجه بودند.

کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آینده لازم نیست وقت زیاد و بودجه زیادی را به عرصه فرهنگ اختصاص بدهد فقط باید تلاش کند فرهنگ دینی در دولت احمدی‌نژاد مظلوم بوده از این مظلومیت خارج شود.

۶پاسخ به “رییس جمهور آینده از منظر دینی به فرهنگ بنگرد/ فرح پهلوی نگاه تقلیلی به فرهنگ را ترویج داد”

 • حسن 22 ساله:

  با سلام و تحیت.
  بنده یادداشت حضرتعالی رو با عنوان «مردم؛ حماسه آفرینی یا تسلیم» به دقت خوندم. به نظر بنده مطالبی که در مورد حضرات به قول شما احساساتی بیان فرمودید تا حدی معقول و صحیحه. ولی باز جای یک اشکال مطرحه که: مگه مردم از سوابق آقای روحانی حداقل در زمان دبیری شورای امنیت در قضیه ی هسته ای بی اطلاع هستند و فراموش کرده اند ؟ چرا ایشون؟ مگه رهبری معظم به صراحت نفرمودند که مسئولان دولت وقت و شورای امنیت(اصلاحات و از جمله جناب روحانی) نمی بایست در قضیه ی هسته ای عقب نشینی می کردند؟ مگر رهبری عزیز نفرمودند به کسانی رأی دهید که اهل مقاومت در برابر دشمن هستند؟این جملات حضرت آقا مطلبی مخفی نبود و در رسانه ی ملی علنی شد. حداقل این مقدار رو قبول بفرمایید که اکثریت مردم به سخن رهبرشون عمل نکردند و مهم را بر مهم تر ترجیح دادند و این رو هم قبول کنید که آقای روحانی به عنوان نفر اول تیم مذاکره کننده در زمان مذکور، نماد مقاوت نیستند و عملکردشون جداً قابل نقد هستش. بسیار ممنونم. خدانگهدار.

 • تشریف بیارید جواب آقای دکتر در مورد مقاله ای که در مشرق از ایشون چاپ شد را بخوانید .

 • هادی:

  سلام اینجانب یه بازنشسته نظامی هستم گاهی مطالبی از شما را خوانده ام جدیدا هم مطلبی داشتین بنام بادی که کاشتیم…بام جالب بود دوست داشتم می توانستم ناگفته هایی از از خودم در زمان ۸سال دفاع مقدس بگم که تا به حال فکر نکنم از کسی شنیده باشید.فکر کنم خیلی بدرد شما بخوره.التماس دعا

 • هادی:

  سلام اینجانب یه بازنشسته نظامی هستم گاهی مطالبی از شما را خوانده ام جدیدا هم مطلبی داشتین بنام بادی که کاشتیم…برام جالب بود دوست داشتم می توانستم ناگفته هایی از از خودم در زمان ۸سال دفاع مقدس بگم که تا به حال فکر نکنم از کسی شنیده باشید.فکر کنم خیلی بدرد شما بخوره.التماس دعا

 • هادی:

  سلام دکتر پس چرا پاسخی به من ندادین

 • محسن کاتالیزور
  اندر احوالات محسن رضایی

یک نظر بگذارید