جستجو
آرشیو

برخورد احساسی معارضین و موافقین مرسی زمینه‌ساز درگیری‌ها در مصر است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: به دلیل ضعف دولت و نیروهای امنیتی در مصر نارضایتی‌ها در این کشور افزایش یافته و برخورد احساسی گروه‌ها نیز بر ناامنی و خشونت در کشور دامن زده است.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در رابطه با افزایش درگیری‌ها در مصر، عنوان کرد: از آنجا که مرسی با اکثریت شکننده‌ای در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی دست یافت و بیش از ۴۰ درصد با او موافق نبودند وجود درگیری و اختلافات در جامعه مصر دور از انتظار نبود.

وی افزود: از ابتدا معارضین یعنی نیروهای ملی‌گرا و لائیک‌ها، حضور ‌اخوان‌المسلمین و محمد مرسی در راس امور کشور را نپذیرفتند و اینطور بیان می‌کردند که اخوانی‌ها انقلاب آنها را مصادره کرده‌اند چرا که زمانی‌که جنبش جوانان ۱۴ فوریه علیه مبارک مشغول به فعالیت شد اخوان‌المسلمین جزء آخرین گروه‌هایی بود که به روند سرنگونی مبارک پیوست.

کوشکی با بیان اینکه لیبرال‌ها معقتد هستند که اخوان‌المسلمین بدون اینکه در جریان انقلاب نقش چندانی داشته باشد انقلاب مردم را به نفع خود مصادره کرده است، گفت: این دیدگاه موجب شده است تا مصر در یک سال گذشته شاهد افزایش تنش‌ها و ناآرامی‌ها باشد همچنین افزایش اختیارات رییس‌جمهور و رسیدگی نکردن به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم نیز به این نارضایتی‌ها دامن زد. هرچند مرسی برخی از این کمبودها را در سخنان اخیر خود پذیرفته است ولی باز هم موجب نشد تا از خشم معارضین کاسته شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: تصمیمات شخص مرسی که معقول نبود نیز از جمله دلایل حضور معترضین در خیابان‌ها است زیرا معارضین احساس کردند اگر این شرایط در مصر تداوم پیدا کند آنها باید برای به دست آوردن قدرت متحمل هزینه‌های بسیاری شده و یا حتی هرگز فرصت دستیابی به این امر را نیابند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که لیبرال‌ها و برخی از معارضین خواستار به قدرت رسیدن در مصر هستند شاهد هستیم که برای تحقق اهداف خود شعارهایی که در گذشته برای سرنگونی مبارک سرمی‌دادند امروز نیز برای مرسی سرمی‌دهند و عملا او را جای مبارک گذاشته‌اند. همچنین معارضین می‌گویند ما همان کسانی هستیم که مبارک را از قدرت پایین کشیده‌ایم.

کوشکی با بیان اینکه روند اعتراضی گروه‌های معارض همچنان ادامه خواهد یافت، تاکید کرد: سخنرانی اخیر مرسی نشانه جدی از نرمش نداشت هر چند او برخی از اشتباه‌های خود را پذیرفت ولی علامتی از اینکه علاقه به ایجاد آشتی ملی در کشور دارد را نشان نداد. در هر صورت تنش‌ها در مصر ناشی از برخورد طرفداران و مخالفان اخوان‌المسلمین و مرسی در کشور بوده و متاسفانه درگیری‌ها میان دو طرف مردمی ادامه پیدا کرده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: عملکرد نیروهای پلیس و دولت طوری نبوده که درگیری‌ها در جامعه کاهش یابد و به طور کلی می‌توان دید که مرسی عملکرد ضعیفی در برقراری ایجاد نظم در کشور دارد؛ چرا که درگیری‌های مردمی در کشور نه تنها از بین نرفت بلکه با افزایش خشونت‌ها همراه بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود وجود دخالت‌های خارجی در مصر را بر افزایش تنش‌های کشور دخیل دانست و خاطرنشان کرد: مشخصا آمریکا از هر دو جناح یعنی معارضین و موافقان دولت مصر حمایت می‌کند که این کار یکی از دلایل شدت پیدا کردن درگیری‌ها در کشور است زیرا هم معارضین و لیبرال‌ها به پشت‌گرمی آمریکا با مرسی و طرفدارانش مقابله می‌کنند و هم اینکه روابط مرسی با غرب به ویژه آمریکا دوستانه بوده و همچنان مانند زمان مبارک این روابط دوستانه ادامه دارد.

کوشکی با اشاره به نقش عربستان و قطر در تنش‌های فعلی مصر عنوان کرد: این کشورها هیچ تمایلی ندارند که مصر روی ثبات و آرامش را به خود ببیند و آنها هم به طور مستقیم در بی‌ثباتی این کشور نقش ایفا می‌کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت مصر و مرسی توان کافی برای اداره کشور را نداشتند، افزود: افزایش مشکلات اقتصادی کشور، به چالش‌ کشیده شدن ثبات سیاسی و نظم و امنیت در مصر همگی حاکی از نداشتن مدیریت و توان کافی برای اداره کشور از سوی دولت است. همچنین دولت مصر قدرت کافی برای برقراری امنیت شهروندان خود را ندارد و از همه مهمتر اینکه آنها حتی نتوانستند امنیت دفاتر اخوان‌المسلمین را حفظ کنند و شاهد بودیم که اخیرا بارها به این دفاتر از سوی معارضین حمله شد.

وی ادامه داد: ضعف محمد مرسی و دولت او یکی از دلایلی است که به اعتراضات مردمی در مصر دامن زد و بعید است که این دولت ضعیف بتواند مخالفین خود را قانع کند.

کوشکی در پایان با اشاره به تجمع امروز معارضین مصری در میدان التحریر، عنوان کرد: باتوجه به نقش ضعیف نیروهای امنیتی و پلیس این کشور امکان بروز درگیری‌ در این تجمع بسیار بوده و به دلیل برخورد احساسی هر دو طرف مخالفین و معارضین در مصر که همواره زمینه‌ساز درگیری در جامعه بوده‌اند، می‌توان احتمال داد که قاهره امروز نیز شاهد درگیری و خشونت خواهد بود.

۲پاسخ به “برخورد احساسی معارضین و موافقین مرسی زمینه‌ساز درگیری‌ها در مصر است”

  • کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: مثلثی از لائیک‌ها، پان عربیست‌ها و مجموعه‌ای از مردمی که مجبور بودند با دولت سابق کار کنند در یک جبهه گردهم آمده و علیه اخوانی‌های مصری بپا خاسته‌اند.

  • در مصر پرونده روابط با ایران به سازمان امنیت مصر سپرده شده است همانگونه که در ایران نیز پرونده روابط با مصر به شورای امنیت ملی سپرده شده است. یعنی وزارت خارجه دو کشور در این رابطه حالتی فرمایشی دارند و شوراهای امنیت تصمیم گیر هستند . در مصر نظام امنیتی همان نظام گذشته است و همان تفکر نیز حاکم است . در این بین نیز سیگنال هایی (که در مدت پس از انقلاب مصر )از ایران دریافت کرده اند، هنوز آنان را قانع به رابطه با ایران نکرده است. مصری ها مدعی هستند که ایران در امور داخلی مصر دخالت میکند، دخالتی که از نگاه آنان در دو وجه است: یکی حمایت از شیعیان در این کشور و دوم حمایت از کسانی که از گذشته آنان را تروریست می دانستند و برخی از آنان بعد از انقلاب اخیر مصر به این کشور برگشتند. علاوه بر این کشورهای حوزه خلیج فارس کمک های مالی خوبی به مصری ها میکنند، لذا مصری ها شرط دیگری نیز به این پرونده اضافه کرده اند و میگویند که امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس، امنیت مصر به شمار می رود. لذا این چند مساله باعث شده تا نگاه به ایران نگاهی امنیتی باشد. گذشته از این هر چند تقریبا تمام احزاب مصر طرفدار رابطه با ایران هستنند، ولی فاقد قدرت متمرکزی برای تاثیر گذاری هستند و قدرت آنان بیشتر مردمی است و تصمیم گیر نیستند. در این حال شورای انتقالی مصر نیز گفته است که پس از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، بررسی رابطه با ایران را در دستور کار قرار میدهیم .

یک نظر بگذارید