جستجو
آرشیو

برکناری مرسی بازگشت به دوره مبارک است

یک مدرس دانشگاه گفت: برکناری مرسی به نوعی بازگشت به دوره مبارک محسوب می‌شده و نشان می‌دهد حرکت مردم برای عبور از دوران مبارک ناکام مانده است.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به تحولات اخیر مصر و انحلال مجلس شورای این کشور عنوان کرد: به دنبال بازداشت محمد مرسی و برکناری او از سوی ارتش طبیعی است مجلس هم که آرایش سیاسی آن بر اساس فضای دوران مرسی شکل گرفته بود و در آن اسلام‌گرایان و به ویژه اخوانی‌ها حضوری پررنگ داشتند منحل شود.

وی افزود: مجلس مصر منحل شد زیرا رییس جمهور جدیدی که قرار است پس از انتخابات روی کار بیاید نمی‌تواند با مجلس دولت قبلی همکاری کند و قطعا دچار مشکل شده و با چالش‌های جدی روبرو می‌شد علاوه براین برکناری مرسی ، بدون انحلال مجلس برای ارتش کامل نمی شد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: فضای سیاسی مصر از زمان انتخاب مرسی به عنوان رییس جمهور تغییرات بسیاری کرده بود و انحلال مجلس دور از انتظار نبوده در همین راستا زمانی که انتخابات پارلمانی برگزار شود بافت پارلمان آینده با فعلی متمایز خواهد بود. همچنین شانس گروه‌های لائیک و ملی‌گرا در انتخابات بعدی مصر برای کسب کرسی‌های بیشتر افزایش خواهد یافت.

کوشکی با اشاره به روی کار آمدن عدلی منصور به عنوان رییس جمهور موقت مصر گفت:‌ بر اساس اطلاعات موجود او از افرادی است که در دولت مبارک جایگاهی داشته و طبیعتا گرایش‌های فکری عدلی منصور هم بیشتر متمایل به افرادی مانند عمرو موسی و حتی البرادعی خواهد بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر گفته می‌شود عدلی منصور رابطه خوبی هم با گروه‌های اخوانی نداشته است. به طور کلی روی کار آمدن او تداعی کننده بازگشت عصر مبارک است. از سوی دیگر با توجه به اینکه ارتش هم گرایش‌ جدی و عمیقی نسبت به دوران مبارک دارد روی کار آوردن او به عنوان رییس جمهور موقت به نوعی حرکتی ارتجاعی محسوب شده و نشان می‌دهد حرکت اولیه مردم مصر به نوعی به آغاز خود بازگشته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به کناری مرسی توسط مردم مصر تاکید کرد: بقایای حکومت مبارک مجددا بعد از یک سال قدرت را به دست گرفتند و در حقیقت همان مردمی که مبارک را ساقط کردند پس از یک سال از حکومت مرسی یکی از وابستگان به حکومت مبارک را به عنوان رییس جمهور موقت روی کار آوردند. این امر نشان می‌دهد که حرکت مردم مصر برای عبور از دوران مبارک ظاهرا ناکام مانده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با نقش الازهر در تحولات اخیر مصر عنوان کرد: الازهر در مصر جایگاه تعیین‌کننده‌ای ندارد زیرا خود تصمیم گیرنده نبوده و منشا حرکتی در جامعه هم نیست. آنهابه طور انفعالی عمل کرده و بیشتر تلاش می‌کنند به وقایع کشور واکنش نشان دهد. در هر صورت الازهر جایگاه مهمی در معادلات سیاسی مصر ندارد زیر این نهاد برای فعالیت سیاسی تعریف نشده‌ مگر اینکه بازسازی در دورن آن صورت بدهند.

کوشکی در مورد آینده اخوان المسلمین در مصر خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد اخوان‌ به نوعی به خزان پیش از موعد گرفتار شده و در شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد بتوانند دوباره به قدرت بازگردد زیرا عملکرد مرسی به نوعی بود که اخوانی‌ها دیگر جایی برای دفاع از خود ندارند و تا مدتی دیگر شانس بازگشت به قدرت را ندارند.

وی در پایان منازعه بعدی مصر را میان ارتش و انقلابیون دانست و تاکید کرد: در آینده شاهد منازعه میان ارتش و بقایای نظام مبارک با انقلابیونی خواهیم بود که خواهان تحول هستند. بنابراین باید منتظر بمانیم تا ببینیم کدام یک از دو جناح می‌توانند به قدرت برسند.

یک پاسخ به “برکناری مرسی بازگشت به دوره مبارک است”

  • کبا:

    حکومتهای یه ظاهر اسلامی مثل جکومت اقا محمد خان قاجار….سلطان سلیمان….حکومت یزید و معاوبه .تعدادی دیگر که در این لحضه حضور ذهن ندارم مثل جکومت مرثی و….. طالبان در افقانستان و که بیت المال را به یقما می برند و برای نفس انسا ن هیچ ارزشی قائل نیستند لایق ادامه حکومت نمی باشند لعنت خدا و رسولش بر این گونه حکومتها

یک نظر بگذارید