جستجو
آرشیو

دولت موقت مصر دوران مبارک را احیا کرد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دولت موقت مصر منتخب ارتش بوده و با روی کار آمدن آنها در حقیقت دوران مبارک دوباره احیا شد.

صادق کوشکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به درخواست تجمع مردم در حمایت از ارتش در روز جمعه عنوان کرد: ارتش مصر در طول چهل سال گذشته زیر نظر آمریکایی‌ها و به واسطه کمک‌های آنها اداره شده است. همچنین بخش عمده‌ای از فرماندهان و چهره‌های شاخص ارتش مصر گرایش‌های جدی آمریکایی دارند و حضور ارتش در صحنه ضمانت اجرایی قوی برای ادامه ارتباط با غرب و تداوم رابطه با آمریکا است.

وی افزود: سیاست‌مداران مصر در رابطه با حضور پر رنگ ارتش در صحنه نظرات مختلفتی دارند. برخی از سیاستمداران مصری که به دنبال تداوم رابطه با آمریکا و غرب هستند و این ارتباط را به نفع کشورشان می‌دانند از حضور داشتن در عرصه سیاسی استقبال می‌کنند چرا که حضور ارتش در عرصه سیاسی ضامن تداوم رابطه با آمریکا و قرار داشتن مصر در بلوک غرب است ولی دسته دیگر از سیاستمداران مصری که روندی طی شده در طول ۴۰ سال گذشته را مناسب نمی‌بینند خواستار برقراری رابطه با جهان اسلام به جای غرب و آمریکا هستند و از حاکمیت ارتش در کشور راضی نیستند.

کوشکی با بیان اینکه بخشی از سیاستمداران مصر که به نوعی در دوران مبارک فعالیت می‌کردند و نوع حکومت او را قبول داشتند هم موافق قدرت گرفتن ارتش در فضای سیاسی هستند این در حالی است که افرادی که در زمان مبارک معارض بوده عنصر اپوزوسیون بودند ترجیح می‌دهند دست ارتش از عرصه قدرت خارج شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: در هر صورت این دوگانگی در مورد حضور داشتن یا نداشتن ارتش در صحنه سیاسی مصر را در بین دو طیف عمده سیاستمداران این کشور شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به حضور حامیان مرسی و مخالفان او در خیابان‌ها خاطرنشان کرد: از آنجا که ظاهرا حضور در خیابان‌ و صف‌بندی‌های خیابان در آینده مصر تاثیرگذار شده است‌،اینکه هر کدام بتوانند با استقامت بیشتر حضوری پررنگ‌تر در خیابان‌ها داشته باشند به نظرشان نوعی رفراندوم و برخورداری از حمایت مردم است.به همین دلیل هم هر دو طرف به همین روند تجمع در خیابان‌ها ادامه خواهند داد تا زمانی که یکی از دو طرف از میدان کنار رود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دولت موقت و افرادی که در مصر به روی کار آمده‌اند قطعا تلاش خواهند کرد که به تجمع‌های خیابانی پایان دهند زیرا این روند فرسایشی بوده و در دراز مدت قابل تداوم نخواهد بود و بدون شک منجر به مشکلات حادی خواهد شد.

کوشکی در مورد دولت موقت مصر و موضع‌گیری آنها عنوان کرد: دولت موقت مصر دولت نظامیان بود و می‌توان گفت با روی کار آمدن آنها دولت مبارک دوباره احیا شد.

وی در پایان در مورد آینده اخوان المسلمین مصر خاطر نشان کرد: اخوان المسلمین شانس خود را برای حضور سیاسی در مصر از دست داد و بعید به نظر می‌رسد در میان مدت شانس بازگشت به قدرت داشته باشند.

یک نظر بگذارید