جستجو
آرشیو

سه دولت گذشته هیچ گامی برای تحریم کالاهای صهیونیستی برنداشتند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر علوم سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه یکی از نقاط بدیهی که در تمام سال‌های اخیر مورد غفلت کامل قرار گرفته است بحث مقابله اقتصادی با رژیم صهیونیستی است، گفت: هر قدر با نفوذ اقتصادی رژیم صهیونیستی در کشور مقابله شود به همان میزان اقتصاد داخلی نیز تقویت خواهد شد.

وی با بیان اینکه مقابله اقتصادی با رژیم صهیونیستی از یک سو باعث تضعیف اقتصاد این رژیم و حامیانش و از سوی دیگر منجر به تقویت اقتصاد داخلی می‌شود، گفت: در همین راستا سال ۱۳۶۹ قانون تحریم شرکت‌های رژیم صهیونیستی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما متاسفانه دولت‌های سازندگی، اصلاحات و دولت کنونی حتی گامی نمایشی در این راستا برنداشتند.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: تاسف‌بارتر اینکه مجلس هم در تمام این سال‌ها هیچ مطالبه‌ای از دولت‌های موجود در جهت چرایی عدم اجرای این قانون نکرده است.

کوشکی با اشاره به اینکه طبق فتوای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، هر گونه فعالیت اقتصادی که منجر به تقویت اقتصاد رژیم صهیونیستی شود، حرام است، ‌خاطرنشان کرد: این فتوا نیز تحقق نیفتاده است و کشور ما آماج واردات کالاهای مصرفی است که منافع‌شان مستقیم و غیرمستقیم به سود رژیم صهیونیستی است، در حالی که تقریبا تمام این کالاهای مصرفی جایگزین داخلی نیز دارند.

وی با بیان سوالی مبنی بر اینکه چرا هیچ کدام از سه دولت گذشته که در این ۲۴ سال حاضر نشدند برای اجرایی کردن این قانون گامی بردارند، گفت: اسف‌بارتر اینکه دولت احمدی‌نژاد علیرغم همه ادعاهایی که داشت در این زمینه مقاومت نیز می‌کرد و ما شاهد بودیم در ۸ ساله دوره ریاست جمهوری وی حتی بعضی از شرکت‌های نام و نشان‌دار صهیونیستی در ایران شعبه زدند و محصولات مصرفی‌شان را عرضه کردند.

این پژوهشگر علوم سیاسی در پایان ‌تاکید کرد: باید مجلس و قوه قضائیه و دولت در راستای اجرایی کردن قانون تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی اهتمام جدی بورزند و امیدوارم که در دولت جدید این قانون اجرایی شود.

یک نظر بگذارید