جستجو
آرشیو

مذاکرات سازش نمی‌تواند مرهمی روی زخم‌های گذشته باشد

یک استاد دانشگاه گفت: زخم‌های بوجود آمده ظرف پنج سال گذشته با مذاکرات سازش بین فلسطین و رژیم صهیونیستی بهبود نخواهند یافت.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با روند مذاکرات سازش خاورمیانه اظهار کرد: این دور مذاکرات چهارمین دور مذاکرات سازش است و این امر که این روند به دور چهارم کشیده می‌شود از ضعفی بنیادی در این مذاکرات حکایت می‌کند که تحقق آن را دور از ذهن می‌کند.

وی افزود: مذاکرات مادرید، اسلو و سایر گفت‌وگوهایی که برای سازش میان فلسطین و رژیم صهیونیستی صورت گرفت در واقع نشان داد که اراده سازش میان دو طرف مذاکره‌کننده فلسطینی و صهیونیستی وجود دارد اما این که این امر نتیجه نمی‌دهد به این دلیل است که این تلاش برای سازش توسط مذاکره‌کنندگانی صورت می‌گیرد که تصمیم‌گیرنده نهایی در این روند نیستند.

وی با بیان این‌که «مذاکره‌کنندگان فلسطینی و رژیم صهیونیستی نماینده تمام ملت خود و ساکنان سرزمین‌های اشغالی نیستند» گفت: آن‌ها اختیارات لازم برای انجام این مذاکرات را ندارند و تمام ملت فلسطین هم با سازش موافق نیستند. از سوی دیگر در میان صهیونیست‌ها هم گرایش‌ها و جریانات مختلفی وجود دارد و بخشی از آن‌ها موافق سازش با طرف مقابل نیستند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بعد از گذشت بیش از ۶۰ سال از درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی و کشتار مردم فلسطین زخم‌های فلسطینی‌ها هم‌چنان تازه بوده و مذاکرات سازش توانایی لازم برای مرهم گذاشتن روی این زخم‌ها را ندارد.

وی با بیان این‌که «سازش هم نمی‌تواند مشکل فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی را حل کند» اظهار کرد: در صورت سازش هم دو طرف نمی‌توانند در یک سرزمین کنار هم قرار گیرند و در چنین شرایطی ماهیت سازش امری غیرممکن است چون در هر صورت باز هم بر سر جزی‌ترین امور با یکدیگر به اختلاف خواهند خورد.

وی در پایان در رابطه با کشیده شدن مذاکرات سازش خاورمیانه به دور دوم گفت: وقتی برای چنین مذاکره‌ای زمان‌بندی ۴ ماه تا ۲ سال در نظر گرفته می‌شود نشان می‌دهد که لااقل طرف صهیونسیتی عجله‌ای برای مذاکره و یا اصراری برای سازش ندارد و بیشتر به دنبال خرید زمان از طریق برگزاری مذاکرات است زیرا صهیونیست‌ها مجوز شهرک‌سازی را گرفته‌اند و از هفته گذشته این کار آغاز شده است. به همین دلیل این گفت‌وگوهای سازش بهانه‌ای است تا آن‌ها افکار عمومی را مشغول کرده و شهرک‌سازی‌های‌شان را با سرعت بیش‌تر انجام دهند. هم‌چنین تاکیدی که رییس دولت رژیم صهیونیستی بر تقسیم نشدن بیت‌المقدس داشت و این مکان را تا ابد پایتخت رژیم صهیونیستی خواند نیز نشان می‌دهد که طرف اسراییلی به طور کلی مذاکرات سازش با فلسطینیان را جدی نگرفته است.

۳پاسخ به “مذاکرات سازش نمی‌تواند مرهمی روی زخم‌های گذشته باشد”

 • عماد:

  بسمه تعالی و با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
  سوالی داشتم و اون اینکه اولویت های مطالعاتی برای رشته علوم سیاسی امروزه چیست؟کدام محورها برای مطالعه بیشتر نیازمند است؟بنده دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی هستم
  استاد بزرگوار در صورت صلاحدید جواب حقیر را به صورت ایمیل ارسال فرمائید

 • سارا:

  با سلام
  من از آقای کوشکی یک سوال داشتم درباره تسخیر سفارت آمریکا: سفارت جزو خاک آن کشور بوده و ما تبعا اجازه تعرض به آن را نداشته ایم، گرچه تسخیر آن جا بدون اجازه امام بوده اما بعد از آن هم امام اینکار را تایید می کنند. درست است که در آن جا اسناد جاسوسی پیدا شده بود اما این بعد از آنی بوده که به سفارت حمله شده بوده و در هر حال این نوعی شکستن پیمان به حساب می آید و از سویی امام بسیار قانون مدار بوده اند. چه توضیحی برای این مطلب هست؟
  با تشکر

 • پیمان:

  http://www.alvadossadegh.com/fa/new-news/54-1388-05-21-17-58-34/36749-1392-05-24-04-11-23.html
  این ادرس سایت الوعده الصادق است ….. مطلبی برای تحولات اخیر مصر رفته است و اینده ان را ترسیم کرده……منتظر تحلیل شما از وقایع و اینده مصر هستیم …با تشکر پیمان

یک نظر بگذارید