جستجو
آرشیو

نبود استاندارد در دولت قبلی به سینما آسیب زد

صادق کوشکی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه درباره رویکرد وزارت ارشاد به مسائل فرهنگی دولت جدید به سوره سینما گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد دولت جدید بیشترین اهتمام خود را باید به تدوین استانداردها به شکل قانونی و رعایت قانونگرایی معطوف کند. نبود استاندارد در وزارت ارشاد دولت قبلی آسیب‌های جدی به عرصه فرهنگ و هنر وارد کرد. هم سینماگران از این عملکرد ناراضی بودند هم جامعه احساس کرد باورهای دینی‌اش مورد توهین قرار گرفته و سینما به وضعیت اسفناکی رسید.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: متأسفانه استانداردها در حوزه فرهنگ و هنر و مخصوصا سینما مدون نشده. به نظر می‌رسد دولت باید بیشترین تمرکز را روی این مسئله بگذارد تا سینماگران بدانند در چه مسیری حرکت کنند و هم جامعه یقین حاصل کند که اعتقادات و باورهای دینی‌اش مورد خدشه قرار نمی‌گیرد.

کوشکی اضافه کرد: وزارت ارشاد دولت جدید می‌توانداستانداردها را در لوایح قانونی به مجلس ارائه کند و تدوین استانداردهای فرهنگی و هنری را به شکل قانونی پیگیری کند. در چنین مسیری همه چیز روشن و واضح است و فضای مناسب برای هنرمندان فراهم می‌شود. مردم نیز از تولیدات فرهنگی جامعه و تناسبشان با نظام دینی مطمئن خواهند شد.

وی درباره اینکه استانداردهای فرهنگی و هنری بر چه اساسی باید تدوین شود گفت: طبیعی است که ما چون یک نظام دینی برآمده از انقلاب اسلامی هستیم باید قوانین فرهنگی‌مان بیشترین تناسب و تطابق را با اصول دینی و اسلامی داشته باشد.اگر ارشاد به این تطابق توجه کند قطعا عرصه فرهنگ و هنر تغییرات جدی و مثبتی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه گفت: با تدوین قوانین استاندارد فرهنگی و هنری تکلیف هنرمندان هم روشن می‌شود و دیگر سعی نمی‌کنند از لابی، اعمال نفوذ یا روش‌هایی که در شأن یک هنرمند نیست به مجوز یا دیگر مطالباتش دست پیدا کند.

یک نظر بگذارید