جستجو
آرشیو

اخوان‌المسلمین مصر و النهضه تونس شانسی برای برگشت به حکومت ندارد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در مصر شانس روی کار آمدن فردی نظامی پررنگ است و در تونس هم احزاب چپ شانس بیش‌تری برای به قدرت رسیدن دارند.

صادق کوشکی، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه وضعیت مصر انتخابات آتی در این کشور عنوان کرد: با توجه به فضای موجود در مصر به نظر نمی‌رسد اسلام‌گرایان و مشخصا اخوانی‌ها شانس چندانی برای به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری در این کشور داشته باشند.

او ادامه داد: به احتمال زیاد اخوانی‌ها در مصر به یک اقلیت پارلمانی تبدیل می‌شوند و از سوی دیگر به نظر می‌رسد موقعیت ملی‌گراها یا حتی سکولارها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در مصر زیاد است هر چند که ناآرامی‌ها در جامعه به طور محدود ادامه خواهد داشت.

کوشکی با بیان این که وضعیت داخلی مصر نسبت به ماه گذشته بهبود یافته و از ناآرامی‌ها کاسته شده است گفت: طرفداران اخوان‌المسلمین نسبت به گذشته محدودتر شده‌اند و دیگر تجمع‌های چند صدهزار نفری بزرگ جای خود را به راهپمایی‌های کوچک و کم جمعیت داده است. البته بازداشت سران اخوان هم در این زمینه بی‌تاثیر نبوده زیرا این بازداشت‌ها ارتباط‌ها و فضای فعالیت‌های سیاسی آن‌ها را محدود کرده است.

وی در مورد نامزدی فردی ارتشی در انتخابات آینده مصر خاطرنشان کرد: احتمال وقوع این امر زیاد بوده و حتی ممکن است خود السیسی هم نامزد شود ولی به نظر می‌رسد مشارکت مردمی در انتخابات آتی مصر کمرنگ باشد و حتی احتمال تحریم این انتخابات توسط اخوان‌المسلمین هم وجود دارد. زیرا آن‌ها عملا نمی‌توانند نامزدی را معرفی کنند و احتمالا رییس‌جمهور آینده مصر از میان نظامیانی مانند السیسی انتخابات بشوند. هر چند با شواهد موجود انتخابات با اقبالی کم از سوی مردم روبه‌رو خواهد شد ولی بعید نیست السیسی در صورت نامزدی آرای قابل توجهی را به خود اختصاص بدهد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با وضعیت تونس عنوان کرد: دولت ائتلافی النهضه که به دلیل سه‌جانبه بودن به دولت تروییکا معروف است به دنبال حوادث مصر شاهد پس لرزه‌های زیادی بود که النهضه را در آستانه سقوط قرار داده است و به همین دلیل هم آن‌ها از بازگشت مرسی حمایت می‌کنند چرا که پس لرزه‌های سقوط مرسی باعث تضعیف آن‌ها شده است با این حال گرایش‌های رهبران النهضه به سکولارها نزدیک‌تر است تا اخوانی‌ها.

وی با اشاره به بحث استعفای دولت تونس به محض آغاز گفت‌وگو‌های ملی گفت: مخالفت‌ها علیه النهضه زیاد است و علت آن برآورده نشدن مطالبات مردمی به ویژه در حوزه اقتصادی است هم‌چنین برخی معتقد هستند عملکرد دولت النهضه تونس باعث حذف طبقه متوسط در این کشور و یکی شدن آن‌ها با بخش فقیر شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: از سوی دیگر قدرت احزاب غیراسلامی به‌ویژه چپ‌ها مانند سندیکاهای کارگری نیز باعث ضعیف شدن النهضه است. چرا که در گذشته‌ فعالیت‌ آن‌ها ممنوع بود ولی احزاب چپ به راحتی فعالیت می‌کردند و این وقایع در کنار تحولات تونس باعث شد تا دولت النهضه شانسی برای تداوم حرکت نداشته باشد.

یک نظر بگذارید