جستجو
آرشیو

مصر به مرور شاهد کاهش اعتراضات خواهد بود

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دولت مصر در شرایط فعل مشکلی برای برگزاری انتخابات ندارد و به مرور هم شاهد کاهش اعتراضات خواهد بود.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ممنوعیت فعالیت‌های اخوان المسلمین مصر از سوی دولت موقت این کشورعنوان کرد: در گذشته فعالیت‌های اخوان المسلمین در مصر غیرقانونی نبود ولی همواره حکومت‌های مصر مخالف فعالیت‌های این گروه بودند و حتی در مواردی هم برخوردهای خشنی با اعضا و رهبران اخوان المسلمین داشتند.

این کارشناس مسایل خاورمیانه با تاکید بر این که اخوانی‌ها از گذشته بر این باور بودند که باید با رهبران حاکم بر مصر روابط نزدیکی داشته باشند گفت: حتی وقتی انور سادات و مبارک رهبران اخوانی را بازداشت کردند بازهم آن‌ها پس از آزادی از زندان به دیدار مبارک و انور سادات رفته و با آن‌ها بیعت کردند.

او افزود: از سوی دیگر با این که فعالیت اخوانی‌ها از سوی دولت مصر غیرقانونی اعلام شده ولی از آن‌جا که اخوانی‌ها در برقراری روابط اجتماعی تجربه‌های زیادی داشته و موسسات خیریه و آموزشی بسیاری را هم اداره می‌کنند، بعید است که حکومت بتواند با ایجاد ممنوعیت، فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها را مختل کند.

کوشکی در رابطه با روند حضور اخوان المسلمین مصر در عرصه‌های سیاسی عنوان کرد: اخوانی‌ها در طول دو دهه اخیر تلاش می‌کردند که وارد پارلمان مصر بشوند و حتی تلاش می‌کردند به اشکال مختلف نامزد انتخابات هم معرفی بکنند ولی حکومت این امکان را برای آن‌ها فراهم نمی‌کرد؛ با این حال اخوان‌المسلمین ابایی نداشتند از این که هرگاه فضایی حتی کم هم برای حضورشان فراهم شود از آن استفاده کرده و در عرصه سیاست حضور یابند. هم اکنون هم بعید به نظر می‌رسد که دولت مصر بتوانند امروز هم مانع آن‌ها بشود.

وی در مورد حامیان اخوان المسلمین مصر گفت: نباید فراموش کرد جایگاه اخوان در مصر طوری نبوده که اکثریت حامیان را در کشور به خود اختصاص بدهند و در بهترین حالت تنها ۵۰ درصد مردم به اخوانی‌ها تمایل داشتند و تعداد معدودی که اخیرا به اخوانی‌ها گرایش پیدا کرده بودند ناکارآمدی آن‌ها در اداره کشور را عامل دلسردی خود می‌دانند ولی حامیان اصلی مکتب اخوان المسلمین با سقوط آن‌ها از حکومت دست از حمایت خود برنمی‌دارند.

این کارشناس مسایل خاورمیانه با اشاره به تاثیر برگزاری دادگاه مرسی در ماه آینده تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد اخوانی‌ها بتوانند روند فعلی را تغییر بدهند. آن‌ها اعتراضات خود را هم‌چنان ادامه خواهند داد. اما این که بتوانند اکثریت مردم را با خود همراه کرده و یا روند فعلی را به نفع خود تغییر بدهند دور از انتظار خواهد بود زیرا فضای مردمی مصر هم به نفع جریان اخوان نیست.

او در پایان گفت: روند فعلی مصر به صورتی است که به مرور از اعتراضات مردمی کاسته خواهد شد و حتی در تجمعات هم تعداد افراد حاضر هر روز کم‌تر از گذشته می‌شدند زیرا بخش زیادی از هواداران اخوان به این نتیجه رسیده‌اند که فرصت حضور آن‌ها در صحنه از دست رفته و دیگر امکان بازگشتی وجود ندارد و اگر شرایط فعلی در جامعه مصر ادامه یابد دولت منع جدی برای برگزاری انتخابات نخواهد داشت زیرا در هر صورت اکثریت ملت مصر دولت فعلی را پذیریه و مشکلی با آن ندارند.

یک نظر بگذارید