جستجو
آرشیو

آقای ظریف! توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است!!

دولت آمریکا  با نقض توافق نامه ژنو اقدام به تحریم۱۷ شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد.دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند که در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما در مصاحبه با واشنگتن‌پست اعلام کرد که توافق ژنو هنوز نمرده است.

وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است، که این تماس هم مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

محمد صادق کوشکی کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در این خصوص در گفتگو با بی باک اظهار داشت: بر خلاف مسئولین متصدی در سیاست خارجی که از احتمال مرگ توافق نامه هسته ای ژنو در آینده سخن گفتند باید اینگونه گفت که توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است.

وی بیان داشت: توافق نامه ای که بعد از آن این همه حاشیه در برداشت ها و در عمل داشته باشد توافق نامه ای نیست که بتوان به آن خوش بین بود و به آن به هر طریق ممکن دل بست، باید مسئولین سیاست خارجی متوجه باشند که طرف مقابل ایران، یعنی آمریکا و متحدانش ۵+۱ به هیچ عنوان تمایلی به اینکه به جمهوری اسلامی امتیاز بدهند  ندارند و این از عملکردشان هم پیداست در حالی که در اصل در مقابل امتیازهای فراوانی که از ایران گرفتند هیچ امتیازی به ایران داده نشده و فقط خواسته شده که تحریم های جدید وضع نشود باز به این مسئله هم پای بند نیستند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: دل بستن به وعده هایی که از طریق گفتگوی تلفنی داده می شود به جایی نمی رسد، متاسفانه گروه ایرانی به غرب بسیار خوش بین است و در اصل واقعیت های موجود در طرف مقابل را نمی شناسند، هر قدر که زمان بگذرد بیشتر متوجه خواهیم شد که گروه۵+۱ از همان ابتدا تمایلی نداشتند توافقی با ایران داشته باشند بلکه به دنبال تحمیل خواسته هایشان به ایران بودند.

کوشکی تاکید کرد: مشکل با اعتراض و غیره حل نخواهد شد دوستان اگر می خواهند بفهمند که طرف مقابل چه مقدار به وعدهایش عمل خواهد کرد، متن توافق نامه را مو به مو اجرا کنند و منتظر باشند ببینند طرف مقابل چه واکنشی نشان می دهد، طرف مقابل به دنبال عملی شدن آنچه در توافق نامه آمده  نیست، غرب همیشه به دنبال تحمیل بوده است زیرا تعهدی نداده که به توافق نامه هسته ای با ایران پای بند باشند، غرب اگر به توافق نامه پای بند نباشد ضرری نمی کند پس دلیلی ندارد که به توافق نامه پای بند باشند.

وی  خاطر نشان کرد: ماهیت آمریکا و متحدانش ثابت می کند که آنها هرگز خود را متعهد به انجام توافقاتی که با دیگر کشورها انجام می دهند نمی بینند، زیرا قدرتی وجود ندارد که آنها را وادار به این کار نماید، باید خوش بینی گروه مذاکره کننده ایرانی در حد معقول و منطقی باشد، این خوش بینی تا جایی پیش نرود که برای کشور و منافع ملت مسئله ساز باشد.

این استاد دانشگاه در خصوص پیشنهاد حضور یکی ازنمایندگان مجلس در بین گروه مذاکره کننده ایرانی گفت: مهم نیست که چه فردی در چه مقام و موقعیتی پای میز مذاکرات می نشیند بلکه مذاکره کننده باید متوجه باشد که طرف مقابل پایبند هیچ قرار و توافقی نیست، این فرد می خواهد نماینده مجلس باشد یا وزیر امور خارجه باشد، چه کسی می رود مهم نیست اینکه بفهمد که چه می کند مهم است.

کوشکی در پایان گفت: حالا که غربی ها نشان دادند که نه در گذشته و نه امروز و نه فردا پایبند عهد خود نیستند بهتر است به جای پرداختن بیش از حد برای رسیدن به توافقی سست با آنها ،با اقتدار داخلی به مشکلات غلبه کنیم.

یک نظر بگذارید