جستجو
آرشیو

وزارت ارشاد به سمت ولنگاری حرکت می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی اصولگرا: دکتر محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر سیاسی در گفت‌و‌گو با «جوان‌آنلاین» با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در حوزه فرهنگی گفت: به نظر می‌رسد دولت فعلی استراتژی مشخصی در حوزه فرهنگ نداشته باشد. اگر هم  راهبرد مشخصی در حوزه فرهنگ دارد، هنوز بیان نشده است. ظاهرا عرصه فرهنگ برای دوستان برنامه‌ریز دولت یعنی شخص آقای رییس جمهور و دوستان اطراف او مهم نیست و غیر از عرصه فرهنگ دغدغه‌های دیگری دارند.

کوشکی با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ای در حوزه فرهنگ ندارد، افزود: من از سوی دولت برنامه‌ای در حوزه فرهنگ ندیدم، دوستان هم بیانیه‌، طرح و ایده‌ای در این خصوص ابلاغ نکرده‌اند. اما عملکرد وزارت ارشاد در طول سه ماه گذشته نشان می‌دهد، ارشاد به دنبال روشی برای گسترش لیبرالیسم در کشور است. خصوصا اینکه دیدگاه‌های معاون سینمایی کاملا لیبرالیسم به نظر می‌رسد و ظاهرا هیچ توجیهی نمی‌توان کرد.

وی ادامه داد: با نگاه‌های لیبرالیسمی، در واقع می‌توانم بگویم که تداوم سامان یافته‌ی عصر وزارت ارشاد آقای مهاجرانی است. اگر خدای نکرده روند فعلی در وزارت ارشاد ادامه پیدا کند، وزارت ارشاد خصوصا با عملکرد معاونت سینمایی و معاونت فرهنگی به نقطه ضعف جدی دولت تبدیل می‌شوند و می‌توانند برای دولت مسئله‌ساز باشند.

این تحلیل‌گر سیاسی به نقطه نظرات این دو معاونت اشاره کرد: دوستان محدودیت‌های موجود در حوزه فرهنگ و رسانه را ظالمانه می‌دانند و گویا وظیفه خود می‌دانند که این محدودیت‌ها را بردارند. در حالی که متوجه فلسفه این محدودیت‌ها نیستند. دوستان از اعتماد به هنرمندان صحبت‌ می‌کنند و متوجه نیستند که اعتماد به هنرمند یک مطلب است و رعایت استانداردهای نظام اسلامی مطلب دیگر. حتی من شنیده‌ام که آقای روحانی گفته‌اند ممیزی فیلم‌ها برداشته شود تا مردم نروند فیلم‌های بد را ببینند. این موضع نشان می‌دهد گوینده یا متوجه نبوده که چه حرفی را مطرح کرده یا اصلا به نظام دینی قائل نیست. مگر می‌توان در نظام دینی هر فیلمی که می‌خواهند بسازند. آقای روحانی یک مجتهد است و یکی از مباحثی که در فقه مطالعه کرده‌اند بحث کتب ضاله است. چطور ممکن است که کسی که در فقه کتب ظاله را مطالعه کرده، در محصولات فرهنگی به ولنگاری فرهنگی اعتقاد داشته باشد و حتی از ممیزی صحبت شود.

کوشکی اظهار داشت: وزارت ارشاد به شدت به سمت ولنگاری حرکت می‌کند. امیدوارم این حرکت‌ها برنامه‌ریزی شده نباشد و ناشی از جهل و غفلت باشد و در این صورت دوستان وزارت ارشاد باید جلوی آن را بگیرند در غیر این صورت به ویژه در حوزه سینمایی و معاونت فرهنگی در بحث کتاب و امثالهم قطعا دولت را به قهقرا خواهد برد و کمر دولت را خواهد شکست.

این کارشناس در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل فرهنگی که کشور را بحث فروپاشی خانواده‌ها می‌داند: در حال حاضر نرخ تشکیل خانواده‌ها هر روز کمتر از دیروز می‌شود و نرخ طلاق در جامعه افزایش پیدا می‌کند. این برای جامعه خانواده محوری مثل ایران حکم آژیر قرمز و نابودی را دارد. مواردی مثل فساد، فحشا، بی‌حجابی، بی‌عفتی مواردی هستند که بنیادهای خانواده به شدت ضعیف می‌کند و ادامه این روند منجر به فروپاشی جامعه می‌شود و هیچ‌کس حواسش به این موضوع نیست، نه دولت، نه مجلس، ‌نه قوه قضائیه، نه مسئولین. به طور کل متاسفانه غفلت کاملی نسبت به این مسئله وجود دارد. در حالی که این مسئله شوخی‌برداری نیست. در تهران نرخ طلاق به ۴۰ درصد رسیده است در حالی که نرخ تشکیل خانواده‌ هم در حال کاهش است اگر این روند ادامه پیدا کند جامعه به بن‌بست می‌رسد.

وی با بیان اینکه مشکلات موجود راه‌حل خود را دارد، گفت: برای حل این مسئله دولت ابتدا باید عوامل تضعیف خانواده مثل مفاسد اخلاقی، اجتماعی و بی‌عفتی مقابله کند. تشکیل خانواده را تشویق و ترغیب کند و از سوی دیگر کار فرهنگی در راستای تقویت خانواده باشد نه تضعیف آن. این همه کارهای مختلفی است که دولت می‌تواند برای پاسداری از نهاد خانواده، انجام دهد.

این کارشناس ادامه داد: طبق قانون اساسی دولت باید به تشکیل خانواده کمک کند، اما من نمی‌دانم شاید دولت در این ایام با بحران بودجه مواجه باشد اما می‌توان پیشنهاد کرد که دوستان مقداری از دکوراسیون اتاق‌هایشان، تشریفاتشان، از هزینه‌های بیت‌المال که صرف دفتر و دستکشان می‌شود، کم کنند و همان را به وام ازدواج اختصاص دهند. این پول‌ها جمع شود می‌توان وام ازدواج داد.

کوشکی در پاسخ به سوال «جوان‌آنلاین» مبنی بر اینکه در لایحه‌ی بودجه دولت بحث عفاف و حجاب مورد غفلت واقع شده و این موضوع چه تبعاتی دارد؟ گفت: در حوزه عفاف و حجاب به اختصاص بودجه نیازی نیست در اینجا لازم است که توجه شود. مشکل عفاف و حجاب با پول حل نمی‌شود، بلکه این موضوع با توجه، دقت و اهتمام حل می‌شود که متاسفانه دولت در این زمینه اهتمامی ندارد.

۶پاسخ به “وزارت ارشاد به سمت ولنگاری حرکت می‌کند”

 • سرحال:

  چرت و پرت محض نه شما آبادش کردید….

 • هموطن:

  لزومى نداره نظر جاحى خودتو به سمع مردم برسونى چیو میخواى ثابت کنى تاثیر این حفا چیه…٣٠ ثانیه فکر کن به حرفاى که من زدم

 • گمنام:

  آقای دکتر حرفهایتان بسیار متین و سنجیده و درست بود ولی در تعجبم عده ای چرا اینگونه واژگونه شده اند که اصلا حقیقت را درک نمی کنند خدا شفایشان بدهد.

 • مقداد:

  سلام هنوز اوایل تدبیرش هست هنوز کار داره

 • ناشناس:

  این فشاری که به علی جنتی میارید نتیجه تسامح در مقابل سید محمد حسینی نیست؟!

 • اسماعیل عباس نیا:

  با سلام جناب دکتر از اینکه جنین اطلاعات مستنددر جلسه بسیج گیلان دل مارا روشن کردید

یک نظر بگذارید