جستجو
آرشیو

رسانه ملی در طول سال به مباحث ریشه‌ای درباره حماسه ۹ دی بپردازد

به گزارش آوینی فیلم ، محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار با اشاره به برنامه‌های تلویزیون در مناسبت های مختلف و به ویژه سالروز حماسه ۹ دی بیان کرد: صداوسیما در این روزها رسالت‌هایی دارد و باید با تولیدات ویژه و باکیفیت به آگاهی‌بخشی و عمق‌بخشی‌های بیشتر اقدام کند که البته این آگاهی‌بخشی در طول سال هم می‌تواند اتفاق بیفتد و محدود کردن این روند به مناسبت‌ها جفا در حق آگاهی است.

وی ادامه داد: روزهای مناسبتی در قالب گرامیداشت و بزرگداشت یک اتفاق است و رسانه ملی هم بیشتر به جنبه هنری و عاطفی قضیه توجه می‌کند و برنامه‌های سرود و نمایش و فیلم روی آنتن می‌رود که روش درستی هست. در چنین روزهایی نمی‌توان ۲۴ ساعته میزگرد برگزار کرد. سالروز ۹ دی هم از این اتفاقات مجزا نیست. حماسه ۹ دی مباحث اندیشه‌ای و تاریخی دارد که باید در طول سال به آنها پرداخت. این روز بخشی از تاریخ کشور ماست و تاریخ را نمی‌توان در یک روز ریشه‌یابی کرد.

کوشکی با اشاره به ریشه‌های تحلیلی و ابعاد فکری گسترده حماسه ۹ دی عنوان کرد: کارهایی که در یک روز انجام می‌شود تنها کارهایی تهییجی است و بیشتر می توانند برای یادآوری مفید باشند اما کاری نمی‌کنند که ابهامی را رفع یا کسی را آگاه کنند به همین دلیل معتقدم باید مطلب ریشه‌ای را در طول سال مطرح کرد.

این مدرس دانشگاه تهران یادآور شد: صداوسیما مناظره های زیادی برگزار کرده و اگر سالروز ۹ دی هم برای آنها اهمیت دارد باید شیوه‌های مختلفی را به کار گیرند تا برنامه‌های تاثیرگذار و عمیق درباره انتخابات ۸۸ و حوادث پس از آن و حماسه ۹ دی بسازند.

این کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به برنامه پنجم دی‌ماه “دیروز، امروز، فردا” با موضوع ۹ دی تاکید کرد که این برنامه می‌توانست با کیفیت بهتری برگزار شود و مسایل را از زوایای بیشتر و متنوع‌تری با حضور مهمانانی که بحث با حضور آنها گسترده‌تر می‌شد، بررسی کند.

به گفته وی، توجه به نیاز مخاطب و سوال‌هایی که در ذهن مردم وجود دارد و تلاش برای ارائه پاسخ‌های محکم به برخی شبهات باید در دستور کار صدا و سیما و برنامه‌هایی چون “دیروز، امروز، فردا” قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پرسیدن سوال‌های تکراری و کلیشه‌ای نه تنها کمکی به جذب مردم به این مفاهیم ارزشمند نمی‌کند بلکه نوعی ضد تبلیغ هم محسوب می‌شود و مخاطب ترجیح می‌دهد شبکه را عوض کرده و به طور مثال شبکه نسیم را ببیند.

یک نظر بگذارید