جستجو
آرشیو

دولت مانع از تداوم فضای نقد و آزادی بیان و مطبوعات نشود/ تعجب از توقیف، پیش از برگزاری دادگاه

دکتر کوشکی استاد دانشگاه با بیان اینکه امید است تا عاملان توقیف هفته نامه یالثارات الحسین با اصلاح رویه جاری موجبات تداوم فضای نقد و آزادی بیان و مطبوعات را فراهم آورند،‌ گفت: مسئولان باید پذیرای نصیحت‌های خیرخواهانه و در برخی مواقع تند و تیز باشند.

اشاره: در حالی دادگاهی شدن دو نشریه منتقد دولت و توقیف هفته‌نامه «یالثارات الحسین» در هیات نظارت بر مطبوعات در بحبوحه ادعاهای نقدپذیری و سخنرانی‌های پیاپی در حمایت از آزادی بیان رخ داد که همگان را دچار تعارض ذهنی بین این دعاوی و شیوه عملکرد مدعیان ساخت، اما رخداد عجیب‌تر این بود که توقیف هفته‌نامه یالثارات با اظهارات وزیر ارشاد در جلسه پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس که مدعی بود «توقیف روزنامه هنر نیست»، مقارن شد.

این روند همچنین شائبه‌های فراوانی نیز تولید کرد که حداقل آن گمانه‌زنی درباره آغاز دوران ارعاب و زهر چشم‌گیری از رسانه‌ها برای ساکت کردن منتقدین تنها یکی از این موارد محسوب می‌شود.

اما سوالات، ابهامات، تعارضات و شائبه‌های مطرح شده مواردی هستند که نیاز به پاسخ و توضیح دارند که خبرگزاری فارس برای دست‌یابی به آن به گفتگو با  دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای پرداخته است.

فارس: آقای کوشکی نظرتان را درباره فرایند کم سابقه برخورد با مطبوعات که از هفته گذشته توسط «دولت اعتدال» آغاز شده، بفرمائید.

کوشکی: ۱۷ دی ماه، همزمان با دریافت کارت زرد مجلس توسط وزیر ارشاد ، وزارتخانه متبوع وی نیز با استناد به ماده ۱۲ قانون مطبوعات و تبصره های آن ، اقدام به توقیف هفته‌نامه یالثارات الحسین و دادگاهی کردن دو نشریه منتقد دیگر نمود. اقدامی که تذکر۶۵ نماینده مجلس به رئیس جمهور (به دلیل مغایرت حرف و عمل وی در نقد پذیری) را به دنبال داشت و سوالاتی را در اذهان ایجاد کرد؛ از جمله سوالی که حجت الاسلام «مرتضی حسینی» نماینده قزوین در روز ۱۸ دی ماه آن را به نمایندگی از سوی اذهان پرسش گر درصحن علنی مجلس طرح نمود:«رئیس جمهور در دیدار استانداران گفت تحمل این دولت بالاست. پس چرا هفته نامه یالثارات را تعطیل کردید و برخی را به قوه قضائیه فرستادید، اینها بیانگر تحمل بالای دولت است؟!»

البته تعیین اینکه حرف و عمل آقای حسن روحانی و دولتش در نقد پذیری تا چه اندازه با هم منطبق است برعهده وجدان های بیدار عمومی است.

همچنین این شائبه که چه رابطه ای بین همزمانی دریافت کارت زرد از سوی وزیر ارشاد و اعلام توقیف هفته نامه «یالثارات الحسین» و دادگاهی شدن هفته نامه « ۹ دی» و روزنامه «وطن امروز» وجود دارد نیز تا کنون پاسخی دریافت نکرده است.

یک پاسخ به “دولت مانع از تداوم فضای نقد و آزادی بیان و مطبوعات نشود/ تعجب از توقیف، پیش از برگزاری دادگاه”

یک نظر بگذارید