جستجو
آرشیو

کتاب «هویت و الگو» کوشکی به چاپ دوم رسید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «هویت و الگو؛ درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏‌سازی» تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ سئوالاتی که ارتباط نزدیک با اسم کتاب دارند. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏سازی، هویت و الگوهای تمدن‏سازی ممکن نیست، لذا در این اثر سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود. چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟

کوشکی در ۵ بخش به این مسائل می‌پردازد: بازنگری در مفهوم الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مولفه‌های هویت ایرانی در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی، انقلاب اسلامی و مفهوم توسعه فرهنگی، انقلاب اسلامی نماد توانمندی تمدن سازی اسلامی.

کوشکی درباره این کتاب گفت:‌ در این کتاب مولفه‌های تمدن‌سازی مبتنی بر واقعیات هویت ایرانی ـ اسلامی عنوان شده است. ضمن آن‌که اگر در جامعه‌ای هدف تمدن‌سازی باشد، باید به علوم انسانی توجهی ویژه شود. به همین دلیل، من هم در این کتاب این مولفه را به‌شکلی مبسوط بررسی کرده‌ام.

وی با بیان این‌که علوم انسانی زیربنای حرکت تمدنی این حرکت است و بدون داشتن علوم انسانی بومی تمدن‌سازی امکان‌پذیر نخواهد نبود،‌ اظهار داشت: در بخش‌هایی از این کتاب این بحث مطرح شده که اگر قرار است در جامعه‌ای تمدن‌سازی شود، باید نخستین گام توسط نخبگان برداشته شود، ‌چراکه آنان نقشی بی‌بدیل در ارایه هویتی فراگیر مبتنی بر علوم انسانی را ایفا می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این‌که هر جامعه‌ای برای آن‌که بتواند به سوی سعادت حرکت کند، نیازمند نقشه راه است، اظهار کرد:‌ در این کتاب، الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت توصیه و تشریح شده است. طی این بررسی هویت انسان ایرانی معاصر، ریشه‌های این هویت، ‌مولفه‌های تمدن‌سازی و دلایل پیدایش هویت انسان ایرانی معاصر تفسیر شده‌اند. در این کتاب سعی کرده‌ام درباره ضرورت و ویژگی‌های نقشه راه جمهوری اسلامی ایران قلم بزنم.

چاپ دوم این کتاب در ۱۱۲ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۰۰۰ تومان به جامعه فرهنگی و علمی کشور تقدیم شده است.

برای تهیه کتاب از طریق سایت پاتوق کتاب ketabroom.ir یا فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) پاتوق کتاب قم(تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن ۰۷۱۱۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۱۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن ۰۸۳۱۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۱۲۲۳۱۴۶۶) و پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۱۳۲۲۰۶۹۷) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کنید.

یک نظر بگذارید