جستجو
آرشیو

“استقلال” شاه‌بیت اندیشه‌های سیاسی امام است

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و اهمیت توجه به اندیشه‌های امام خمینی (ره) گفت: امام راحل به عنوان یک اندیشمند دینی و فردی که دین را از زوایا و ابعاد مختلف مورد دقت قرار می‌داد، مطرح است. ایشان نه تنها یک فقیه بلکه یک فیلسوف عارف بود و از ابعاد مختلف دین را مداقه قرار داد و با این نگرش توانست مباحث سیاسی را استخراج کند.

وی در ادامه افزود: بنابراین در این نگرش استقلال مهم‌ترین رکن اندیشه سیاسی امام است و سیاست دینی جز با استقلال محقق نمی‌شود، امام راحل معتقد بود که یک جامعه دینی زمانی می‌تواند ادعای دیندار بودن داشته باشد که بتواند همه نیازهای خود را تأمین کند و برای حل معضلات خود نیازمند سایر جوامع و تمدن‌ها نباشد.

کوشکی با اشاره به اینکه دیدگاه امام راحل به اندیشه سیاسی کشور-ملتی یا به تعبیر لاتین nation-state نبود. امام جهان اسلام را یک پدیده یکپارچه می‌بیند که زمانی می‌توان این را جامعه اسلامی یا جهان اسلام نامگذاری کرد که برای خود تمدن سازی کرده باشد و به واسطه تمدنی که ساخته، قادر باشد همه نیازهای خود را پاسخ دهد و به یک اقتدار همه جانبه و دارای ابعاد مختلف رسیده باشد.

وی با بیان اینکه استقلال در اندیشه امام فقط یک پدیده سیاسی نیست بلکه در همه حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ و سیاست معنی می‌دهد، یادآور شد: بنابراین این مبحث مهمترین رکن اندیشه سیاسی امام راحل است چرا که بدون تحقق آن به استقلال همه جانبه جامعه اسلامی نخواهیم رسید.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه ما در طول ۳۵ سال گذشته در حوزه سیاست خارجی استقلال را محقق کردیم هرچند گاهی به خاطر غفلت برخی افراد یا جریانات سیاسی، جهل نسبت به اندیشه‌های امام یا وادادگی آنها نسبت به تمدن غرب و ترس کمی این استقلال خدشه‌دار شده است، افزود: در این چند ماه اخیر رفتار نه چندان درخور شایسته برخی مسئولان سیاست خارجی با دشمنان نظام را شاهد بودیم اما جمعاً این استقلال تا حدود مطلوبی در حوزه خارجی محقق شده است.

وی در ادامه توضیح داد: در حوزه دفاعی خوشبختانه مسیر خیلی خوبی را طی کرده و در شرف رسیدن به قله‌های استقلال دفاعی هستیم اما هنوز در بخش استقلال فرهنگی و اقتصادی لطمه می‌خوریم و این هم باز می‌گردد به این که برخی متولیان این دو عرصه نه با اندیشه‌های امام و معرفت دینی آشنا هستند و نه روحیه انقلابی دارند و صاحب همت هم نبودند که این نداشته‌ها را بدست آورند به همین دلیل شاهدیم که عرصه صنایع دفاعی که عشق به اندیشه‌های امام و اقتدار را داشتند موفقیت کسب کردند ولی ما همچنان در عرصه فرهنگی و اقتصادی ضعیف هستیم البته زمینه رشد خوبی داریم به همین دلیل هنوز به استقلال در خور نرسیدیم اما هنوز هم فرصت برای کسب استقلال وجود دارد.

یک نظر بگذارید