جستجو
آرشیو

وقتی در جشنواره فیلم فجر از نمادهای فاسد سینمای پهلوی تقدیر می‌شود

خبرگزاری فارس ـ سینما: آنچه که در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر و در آستانه سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد بودیم یک فاجعه بود، فاجعه‌ای که شاید کم‌نظیر باشد، ۳۵ سال پیش در ۱۲ بهمن امام رسما اعلام کردند که ما با فحشا مخالفیم با سینما مخالف نیستیم و در افتتاحیه جشنواره سی و دوم وزارت ارشاد از برجسته‌ترین و بارزترین مصادیق فحشا در عصر پهلوی تقدیر کرد.

من سئوالم از آقای وزیر ارشاد این است که اگر «بهروز وثوقی» و «فردین» مجسمه‌های فحشا در سینمای پهلوی نبودند پس چه کسانی می‌توانند مصداق فحشا در سینمای پهلوی باشند؟ دوستان وزارت ارشاد خیلی دل‌شان می‌خواست که به سینمای عصر پهلوی ادای دین کنند ولی جرات نکردند و این مسئولیت را به یکی از چهره‌های فاسد آن دوره یعنی «سعید راد» سپردند و واقع باید به مردم مسلمان ایران تسلیت گفت چراکه با پول بیت‌المال و در آستانه سی‌وپنجمین سالگرد انقلاب اسلامی از فاسدترین چهره‌های سینمای عصر پهلوی تجلیل شد آن هم با همت مسئولین ارشاد در این دوره.

من از آقای وزیر می‌پرسم چون ایشان خودشان اهل مبارزه بودند آیا قرار بود آن مبارزات و دربه‌دری‌ها و خون دل خوردن‌ها و خون دادن‌ها به اینجا ختم شود که آقای جنتی وزیر بشود و با پول بیت‌المال از «بهروز وثوقی» و «فردین» تجلیل کند، آیا ایشان زمانی که در سوریه مبارزه می‌کردند هدف‌شان این بود؟ اگر می‌خواستند از بهروز وثوقی تجلیل کنند که زمان شاه اوج دوران بهروز وثوقی بود، آیا این حرکتی که در افتتاحیه افتاد اهانت به آن مبارزات نبود؟ من تعجب می‌کنم که آقای ایوبی می‌آید از سینمای ایرانی صحبت می‌کند و می‌گوید باید در سینما رویکرد ایرانی داشته باشیم آن وقت ترانه‌ای که دوستان ارشاد سفارش دادند برای افتتاحیه در مدح آلن دلون است و تام کروز و سینماگران آمریکایی! یعنی انقدر خود باختگی؟ مگر در مراسم اسکار کسی نام هنرمندان ایرانی را می‌برند؟ خوب است دوستان ارشاد جرات کنند و مردانگی داشته باشند و بگویند در این زمان کسر بودجه، چند میلیون پول بیت المال را هدر دادند برای ساخت ترانه در مدح سینماگران آمریکایی! دیگر چه نیازی به این دورویی‌ها است، دوستان که ابراز ارادت به سینمای فاسد عصر پهلوی را نشان داند، دیگر چرا دم از سینمای ایرانی می‌زنند،‌ منظورشان از سینمای ایرانی چیست‌؟

من تعجب نمی‌کنم اگر جشنواره امسال افتتاحیه‌اش با یاد بهروز وثوقی و تقدیر از فردین بوده دوستان زحمت بکشند منویات‌شان را علنی کنند، بعید هم نیست که اختتامیه‌اش تقدیر از فائقه آتشین باشد. چرا دوستان از سرنوشت مهاجرانی عبرت نمی‌گیرند، اگر می‌خواهند در کنار مهاجرانی  قرار بگیرند تکلیف‌شان را با ملت مشخص کنند، دهن کجی به این بزرگی آن هم در افتتاحیه فیلم فجر؟ بزرگداشت فاسدترین افراد عصر پهلوی، دوستان چه طور می‌خواهند ماله بکشند؟ اگر تمایل نداشتند این اتفاق رخ بدهد، کسی مثل سعید راد را در لیست مهمانان‌شان قرار نمی‌دانند، مگر قرار است سعید راد از کسی دیگری تقدیر کند؟

فقط نکته‌اش اینجا است که دوستان ارشاد شجاعت نداشتند که رسما خودشان از چهره‌های فاسد سینمای پهلوی تقدیر کنند و این بار را به دوش یکی از باقی‌ماندگان سینمای پهلوی گذاشتند، فقط باید تسلیت گفت به مردم و امت حزب الله و کسانی که می‌خواهند ۳۵ سالگی انقلابی را جشن بگیرند که رهبرش گفت ما با فحشا مخالفیم و وزارت ارشاد می‌آید فحشا را ترویج می‌کند تقدیر می‌کند و مورد تشویق قرار می‌دهد.

۸پاسخ به “وقتی در جشنواره فیلم فجر از نمادهای فاسد سینمای پهلوی تقدیر می‌شود”

 • آقای دکتر سلام
  تشکر میکنم از حرف هاتون در مناظره شبکه یک. عالی بود و انتقادات و دغدغه های بسیار بجایی رو مطرح کردید و خیلی خوب از پس منتقدین شل دین براومدید. خدا خیرتون بده و ذخیره ای باشه برای آخرت تون

 • مهرداد:

  بسمه الله

  باسلام خدمت شما،
  وزارت ارشاد اسلامی باید قدم در ارشاد و به رشد رساندن مردم با مناسبات فرهنگی و رسانه ای و … جامعه عمل بپوشاند ، همانطور که در قرآن داریم “قد تبین رشد من الغی” پس هدف وزارت رشد هست که مصادیقش معلوم و معین است اما این وزارت نه تنها بانی رشد و حتی خنثی نیست بلکی فراهم کنند مسیر غی هم است و وزارت اغوا مناسب تر است برای این وزارت خانه .
  خوب فکر نمیکنم انتظار کاملی بشه از این وزارت خانه در این مملکت شبه اسلامی داشت تا وقتی عدالت در زبان مولای متقیان که هر چیز باید سر جای خودش باشد تا عدل محقق شود میسر نشود همین آش است و همین کاسه.
  موفق باشید،
  وسلام.

 • omid:

  با سلام
  از مناظره لذت بردم . جناب کوشکی من رشته تحصیلیم کامپیوتره
  تو رشته کامپیوتر وقتی قراره یه تیم مهندسی برای یک ارگان یا یک اداره یک برنامه جامع و کامل بدون ایراد درست کنند ابتدا یک نفر وارد اون اداره میشه و می گرده دنباله ایراد گیر ترین کارمند اون اداره .!!
  چون اون شخص تنها کسی هست که می تونه برای این تیم مفید باشه . این شخص با خصلت های خودش تمام ایراد های اداره رو می تونه لیست کنه تا این تیم بتواند برنامه ای با کمترین ایراد ایحاد کند . وجود شما در عرصه فرهنگ بسیار مفید است انسان های منتقد همیشه لازمند و احترام خاصی شخصا برای شما قائل هستم .
  ولی در رابطه با بعضی از صحبت های شما اشکالاتی وارده به نطر من البته . این که شما فقط به این فکر می کنید که خانواده می تواند به سینما کمک کند با ورود کل اعضای خانواده در صورتی که این درست نیست
  هر فیلم که تولید می شود قرار نیست برای تمامی رده های سنی مناسب باشد و همچنین قرار نیست هر فیلمی که ساخته می شود بتوان با کل اعضای خانواده به تماشای آن نشست .
  چیزی که شما به عنوان ضد ارزش ازش یاد کردید واقعیت جامعه است که با نشان ندادن اون نمی توان اصلاح کرد
  چون شما در تمام طول مناظره فقط همین را می فرمودید که فلان داستان را من نمی توانم برای فرزندم تعریف کنم ؟؟ چه نیازی هست واقعا !! در کشور های دیگر هم همین طور است هر فیلم رده سنی دارد اگر این فیلم برای شما هیچ ارزشی ندارد برای افراد در جامعه امروز که گاهی زیادی به کسی اعتماد می کنیم بسیار مفید است .
  خیلی از انتقاد های شما به جا و درست بود ولی در این مورد با شما موافق نبودم و خواستم نظرمو راجع به صحبت های شما بدم .
  ارادتمند امید رضائی

 • یا رب:

  تخریب چی امروز کجا رو میخای بزنی برو سراغ ورزش یا سراغ آسفالت شهرداری

 • علیرضا:

  سلام آقای کوشکی در مورد صحبتهای دیروز شما میگویم .لطف کنید بیشتر در بین مردم امروزی جامعه کشور باشید.جامعه معطوف به خودتان وخانواده خود واطرافیان خود می بینید .فکر می کنید جامعه به اینها ختم می شود.در صورتی که اینطور نیست و یک جامعه از نظرات وتفکرات متفاوتی وجود داردکه سینمای کشور باید به همه سلایق پاسخگو باشد .بیش از نیمی از کشور در خانه هایشان از ماهواره استفاده می کنند وبا خانواده فیلمهای مستهجن که به تدریج بنیان خانواده ها را ازهم می پاشد نگاه می کنند .حال مگه نباید با نشان دادن حقایق جامعه آنهارا متوجه اشتباهات خود کرد .با نشان دادن فیلمهای از قبیل خانه موشها چطور میتوان جامعه را متوجه تهاجم فرهنگی کرد .آقای جیرانی با شهامتی که داشت توانست یکی از معظلات جامعه را به خانواده ها گوش زد کند که جای تشکر دارد.مگه با نگفتن حقایق جامعه میتوان جامعه را خوب نشان داد.در پایان اگر ادبیات نوشتاریم مناسب نبود ببخشید. علیرضا معینی

 • هادی:

  موافقم شدید

 • داشنجو.:

  جناب آقای کوشکی
  با سلام و احترام
  راستش در برنامه مناظره ۲ اسفند ۹۲ حرف های شما را شنیدم.
  شنیدم که فرمودید استاد دانشگاه هستید
  شنیدم که دلتان از بی فرهنگی و فساد پر بود

  درود بر شما.
  ولی آقای استاد جسارت من رو ببخشید که باید عرض کنم که وقتی یک انسانی ولو از نظر سنی کودک هم باشد بهتر است برای احترام به او صبر کنیم، حرفش را بشنویم و سپس جواب بذهیم. پرش در حرف دیگران و قطع کردن حرف آن هم در جلوی انظار بیندگان و درست لحاظتی بعد از آنکه خودتان در ۵ دقیقه اول صحبت هایتان در مورد تعربف دمکراسی سخن ها رانید همان تعریف واقعی عالم بی عمل بودن است.

  استاد عزیز در این مملکت متاسفانه فساد در اجزای مختلف رشد کرده است، دلهای بسیار شکسته و حرمت های بسیار لگدمال شده است. ای کاش وقتی در قدرت هستیم لطیف و نقد پذیر و وقتی خارج از قدرت هستیم منصف باشیم. ای کاش یادمان باشد که دولت محترم مهرورز با سیاست های اشتباهش چقدر سفره ملت ایران را تنگ کرد، که متاسفانه باعث رکود در مطالعه و فعالیت های فرهنگی خانواده ها و ۱۰۰ البته ترویج بد اخلاقی ها و بی بندباری ها شد.

  و من الله توفیق.

 • درود بر شما بزرگوار
  استاد ارجمند، جناب دکتر کوشکی

  به خوانش «مدرنیته» و «گفتمان» و…، در محل چمنستان حزب مستطابمان رسماً دعوتید.
  اهل چمن چشم انتظار حضور پرمهرتان هستند.
  استاد گرانقدر راهنمایی و ارشاد بفرمایید ان شاءالله لایق هدایت هستیم.

  در پناه حق، سالم و شاد و سربلند باشید.
  خیر پیش. [گل]

یک نظر بگذارید