جستجو
آرشیو

به دیکتاتوری دولت روحانی اعتراض دارم

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، امام صادق و امام حسین(ع) حاضر در همایش دلواپس‌ها عنوان می‌کند که نه تنها دلواپس وضعیت هسته‌یی و مذاکرات پیچیده آن است بلکه به گفته خودش که در گفت‌وگو با «اعتماد» هم بر آن تاکید می‌کند، نگرانی اصلی‌تر این است که چرا رییس‌جمهور منتقدان هسته‌یی را بیسواد نامیده است. گفت‌وگو با این نیت شروع شد که از آقای کوشکی پرسیده شود چه میزان معتقد است که جنس دلواپسی‌های وی با دلواپسی‌های مردم یکی است،

برخی از مردم دلواپسی‌های خود را در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند و می‌گویند دلواپسی ما اینهاست. می‌پرسند چرا دلواپسی ما با دلواپسی افرادی که در این همایش شرکت داشتند اینقدر فرق دارد. آیا تصور می‌کنید جنس دلواپسی شما با دلواپسی بدنه اجتماعی دچار یک پارادوکس نیست؟

آنهایی که در راهپیمایی نماز جمعه شرکت کردند را چه می‌دانید؟

به ادعای خبرگزاری فارس و تسنیم هزار نفر بیشتر نبودند.

خب، اینهایی هم که شما می‌گویید ۵۰۰ نفر بیشتر نبودند. یک نفر می‌تواند بنشیند و در فضای مجازی هزار تا کامنت بگذارد یا دو هزار تا کاردیگر را انجام دهد. اگر امروز کسانی که بعد از نماز جمعه آمدند، بیشتر از هزار نفر نبودند ما می‌گوییم آنهایی هم که دلواپسی‌های دیگری دارند، ۵۰۰ نفرند.

معیار سنجش برای شما چیست؟

شما کسانی که ۲۲ بهمن به خیابان می‌آیند را چند نفر می‌دانید؟

مردم بین سیاست خارجی آقای روحانی و آقای جلیلی، سیاست خارجی آقای روحانی را انتخاب نکردند؟

آقای جلیلی این وسط چی‌کاره است؟ چه ربطی به آقای جلیلی دارد؟

در همایش دلواپسی محورهایی را در سیاست خارجی دنبال کردید که همان محورهایی بود که آقای جلیلی مطرح کردند.

نه اصلا این‌گونه نبود، بحث ملی است. در این همایش آقای نوبری حضور داشت که ایشان طرفدار آقای میرحسین موسوی بوده یا می‌توانم بگویم که در این همایش کسانی صحبت کردند که طرفدار سایر نامزدها بودند.

شما در هشت سال گذشته هم دلواپس بودید؟

در آن همایش من دلواپس نبودم. من معترض بودم به اهانتی که به اساتید دانشگاه شد. صدها نفر از اساتید دانشگاه به این توافقنامه معترض بودند و آقای روحانی همه‌شان را کم‌سواد و بیسواد اعلام کرده‌اند. آن روز من در همایش هم گفتم. گفتم من دلواپس نیستم من به‌شدت معترض و دلخورم از اینکه در این کشور نقد کردن مساوی بیسواد بودن می‌شود.

چرا مخاطب آقای روحانی را خودتان گرفتید؟

ببینید آقای روحانی گفتند کسانی که منتقد این توافقنامه هستند. منظور آقای روحانی مریخی‌ها که نبودند. گفتند منتقدان این توافقنامه. ما منتقد این توافقنامه بودیم، قطعا مخاطب ایشان بودیم. دقیقا ما معترض بودیم به دیکتاتوری‌ای که ایشان و دوستان‌شان و روزنامه‌هایی مثل «اعتماد» و شرق و… دارند. البته شما را من نمی‌دانم، شما یک کارمند قاعدتا معمولی و ساده هستید.

خبرنگارم.

فکر نکنم روزنامه اعتماد اینقدر آزادگی داشته باشد که این مطلب را بزند.

منتشر می‌کنیم.

متشکرم، ببینید یک زمانی سپهبد حاج علی رزم آرا آمد و گفت چرا باید نفت ملی شود، وقتی ایرانیان حتی نمی‌توانند آفتابه بسازند. امروز داریم همان صحبت را از دهان کسانی می‌شنویم که می‌گویند ایران انرژی هسته‌یی می‌خواهد چه‌کار کند؟

آقای ظریف و دولتی‌ها به جد معتقد و مدعی‌اند خلاف منویات رهبری عمل نکرده‌اند.

اگر اینجوری بوده باید مشخص کنند که چرا رهبری برای تیم مذاکره‌کننده خطوط قرمز مشخص کرده؟

آقای ظریف مدعی‌اند تاکنون این خطوط قرمز را رد نکرده‌اند.

آقای ظریف مدعی‌اند. هیچ بقالی نمی‌گوید ماست من ترش است.

این حرف‌ها هیچ‌وقت تکذیب نشده. رهبری هم در آستانه توافقات گفتند که از این تیم باید حمایت کرد.

جهت اطلاع‌تان عرض کنم که رهبری در چارچوب قانون اساسی حرکت می‌کند و در امور اجرایی دخالت مستقیم نمی‌کند. این را قاعدتا باید بدانید که رهبری سیاستگذاری کلان را انجام می‌دهد.

پس خلاف سیاستگذاری‌های کلان نظام تا الان تیم مذاکره‌کننده عملی را انجام نداده وگرنه رهبری جلوشان را می‌گرفتند؟

رهبری تذکر می‌دهد و در جامعه نیروهایی مثل مجلس و افکار عمومی حرکت می‌کنند.

شما مدعی هستید که رهبری به تیم مذاکره‌کننده تذکر داده است؟

نه خیر، من نگفتم، گفتم رهبری وظیفه‌اش این است که سیاستگذاری‌های کلان را تذکر می‌دهد.

توافقات ژنو جزو سیاست‌های کلان نظام نیست؟

نه، توافقات ژنو جزو یک امور جزیی از سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی است. ماجرای ژنو یک مصداق است، سیاست‌های کلان سیاست‌هایی هستند که راهبردی هستند.

از نگاه شما تیم مذاکره‌کننده از این سیاست کلان منحرف شده است؟

بله .

اگر منحرف شده است، پس طبق گفته‌تان باید تذکر از بالا بگیرد اما می‌دانیم که چنین تذکری نگرفته؛ پس به نظر نمی‌رسد تعبیر شما اشتباه است و انحرافی رخ نداده؟

من و شما که نمی‌توانیم برای دفتر رهبری تعیین تکلیف کنیم که اگر تیم منحرف شده باید تذکر بدهد. من و شما که در مقام تعیین تکلیف نیستیم.

ببینید شما سخن خودتان را نقض می‌کنید. آقای ظریف می‌گویند این اختیار را دارند که

خیر ایشان هیچ اختیاری ندارند. دولت قوه مجریه است اما هر توافقی که توسط دولت ایران بسته می‌شود باید به تصویب مجلس هم برسد. دوره آقای احمدی‌نژاد ما مذاکره داشتیم و توافقنامه‌یی نبود که لازم باشد به تصویب مجلس برسد. مشکل این است که در دوره آقای روحانی شاهد استبداد و خفه کردن منتقدان هستیم.

این موارد از نگاه مردم روایت دوران آقای احمدی‌نژاد است نه هشت ماه دوره روحانی. دوران ایشان دیدار با مقامات امریکایی انجام نشد؟ یا بدون اطلاع نظام یا نامه به اوباما و پاپ که بدون جواب نماند؟

۴۴۰ مرتبه به اسم خودم به احمدی‌نژاد انتقاد کردم. در رسانه‌ها می‌توانید مقاله‌های انتقادی من در مورد احمدی‌نژاد را ببینید. من احمدی‌نژادی نبودم. برای من احمدی‌نژاد و روحانی فرقی نمی‌کند.

چرا اجازه برگزاری این دست همایش‌هارا در آن دوران نداشتید؟

لازم نیست برای دفاع از استقلال کشور از کسی اجازه بگیریم که همایشی را برگزار کنیم یا نه. هر وقت صلاح بدانیم این کار را می‌کنیم. از کسی اجازه نمی‌گیریم. احمدی‌نژاد هیچ‌وقت به مخالفان خودش بیسواد نمی‌گفت. آقای خاتمی و هاشمی هم، ‌چنین برخوردی با منتقدان خودشان نداشتند اما آقای روحانی مخالفانش را به‌راحتی بیسواد می‌نامد.

آقای احمدی‌نژاد که با ادبیات بسیار بدتری با مخالفانش صحبت می‌کرد از نماینده مجلس تا مردم عادی اما آیا مراد آقای روحانی این نبود که اگر انتقاد می‌کنید انتقادتان بر اصولی استوار باشد و بدون دلیل و سند انتقاد نکنید؟

آقای روحانی گفتند یک عده بیسواد به این توافقنامه منتقد هستند، فارسی بلد باشید. شما روزنامه‌نگارید و باید زبان فارسی بلد باشید. منظور آقای روحانی یک فرد مریخی که نبوده است.

منتقدان به گفته آقای روحانی دو گروهند با سواد و بیسواد و چرا شما تصور کردید منتقد بیسواد، مرادش همان افرادی هستند که دلواپس‌ها هستند؟

خب ما را گفته که منتقدیم و مدعی هستند که ما بیسوادیم. شما می‌گویید مخاطبش اگر ما نیستیم پس چه کسانی هستند؟

چرا این انتقاد در قالب یک شوی سیاسی مطرح شد به جای اینکه در اتاق‌های فکر وزارت امور خارجه نظرات کارشناسی ارائه شود؟

شوی تبلیغاتی آن کار‌ی است که روزنامه اعتماد می‌کند و هر روز این روزنامه را در‌می‌آورد. کار روزنامه اعتماد و روزنامه‌های همسوی آقای روحانی می‌کنند. شما هر نمایشی را شو تصور می‌کنید؟شومن خبرنگاران روزنامه اعتماد هستند.

آیا به عنوان استاد دانشگاه جایگاه‌تان این‌طور نیست که از طریق آکادمیک و دانشگاهی با وزارت امور خارجه ارتباط بگیرید و انتقادهایتان را منتقل کنید؟

روزنامه‌ها باید برای ما تعیین تکلیف کنند؟

شما متوجه منظور من شدید. سوال این است که آیا وزارت امور خارجه درهایش را به روی شما بسته است؟

بله، بسته است.

یعنی شما خواستید به وزیر امور خارجه مشاوره بدهید یا نظراتی بدهید یا همفکری کنید و آنها مانع شدند؟

وزارت امور خارجه و دولت روحانی با بیسواد‌ها مشاوره نمی‌کند. بیسوادها را لایق مشاوره نمی‌داند.

شما اقدام کردید و با در بسته مواجه شدید؟

بله، بارها و بارها در مطبوعات نوشته شده است.

از راه آکادمیک و دانشگاهی چطور؟ از طریق میزهای مطالعاتی در وزارت امور خارجه؟ چون مطبوعات که جای کارهای کارشناسی و تخصصی و مشاوره دادن به وزیر امور خارجه که نیست.

شما ظاهرا طرفدار دیکتاتوری و استبداد هستید. چطور در مطبوعات ولایت فقیه که یک موضوع بسیار تخصصی است، مورد بحث قرار می‌گیرد آن وقت موضوع هسته‌یی جایش در روزنامه است؟

مشاوره‌های تخصصی و کارشناسی به وزیر و تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی در روزنامه‌ها باید رخ دهد؟

ببینید در روزنامه‌های شما و دوستان شما علیه اسلام و قصاص مطلب نوشته می‌شود؛ علیه قصاص در روزنامه‌های دوستان شما مطلب نوشته شد یا در دیلی‌تلگراف؟شما‌روزنامه‌نگارها اعتقادات مردم را به اسم آزادی بیان مدام نقد می‌کنید و ایرادی ندارد اما نقد توافق هسته‌یی جایش در روزنامه نیست.

اگر قبول داشته باشیم که نقد با مشاوره دادن فرق می‌کند آیا شما مشاوره و نظر تخصصی‌تان را به وزارت امور خارجه گفتید و بی‌توجهی شد و آن را به اسم نقد به روزنامه‌ها و همایش‌ها آوردید؟

شما من را به یاد سانسورچی‌های زمان رضاخان می‌اندازید که برای همه باید و نباید تعیین می‌کنید. ما داریم متوجه می‌شویم که روزنامه‌ها و خبرنگارهای طرفدار روحانی سخنگوی دولت هستند، برای همه تعیین تکلیف می‌کنند. گویا دولت روحانی و هوادارانش همه بوی دیکتاتوری می‌دهند.

آقای کوشکی من سوال می‌پرسم اما گویا شما صلاح می‌بینید جواب خودتان را نقل مجدد کنید. آیا شما خواستید نظرات‌تان را به گوش وزیر امور خارجه برسانید و ایشان ممانعت کردند که حالا آن را به کف جامعه آورده‌اید؟

آگاه شدن حق مردم است. مگر دولت جزو مردم نیست؟

با همایش‌های اینچنینی مردم آگاه می‌شوند یا دولت را تخریب می‌کنید؟ آیا شما از دادن مشاوره به دولت ناامید شدید که می‌خواهید برای دادخواهی پیش مردم بیایید و گلایه‌هایتان را در همایش نزد مردم بیاورید؟

باز هم می‌گویم دانستن حق مردم است. ما آزادیم هر طور می‌خواهیم رفتار کنیم. ما مایل هستیم مردم را به این شیوه مطلع کنیم.

معیار شما برای اینکه ببینید جامعه از رفتار شما استقبال می‌کند، چیست؟

آقای روحانی گفتند کسی به جای مردم صحبت نکند. اصلا شما شناسنامه‌تان را نشان بدهید. صفحه‌های مجازی نمایشگر جامعه نیستند.

کجا نمایشگر آرا و نظرات مردم است؟

کف خیابان و راهپیمایی ۲۲ بهمن.

رای مردم بین روحانی و جلیلی، نمایشگر نظرات مردم نیست؟

آقای جلیلی و آرای‌اش به ما ربطی ندارد.

آنچه در همایش دلواپسی مطرح کردید، محورهای کلیدی سیاست خارجی آقای جلیلی بود.

خیر، این‌طور نیست. خبرنگارها دیکتاتور هستند.

مغایرت آرای شما در حوزه هسته‌یی با آرای آقای جلیلی کجاست؟ چرا در این همایش مکررا بر ادامه روند آغاز شده از سوی آقای جلیلی تاکید شد؟

شما بازجویید یا خبرنگار؟ میرغضب هم تصور می‌شوید. خوب شد که شما زمان رضاخان نبودید.

شما به جای توهین چرا پاسخ تخصصی به سوالات نمی‌دهید؟

من درست جواب می‌دهم.

سوال دقیق من این است. خط افتراق بین سیاست‌های شما و سیاست‌های اجرایی آقای جلیلی در موضوع هسته‌یی کجاست؟

من نمی‌خواهم به این سوال جواب دهم. من سخنگوی آقای جلیلی نیستم.

خب اگر نه فضای مجازی و نه رای مردم به روحانی، نماد آرای مردم ایران نیست. پس از نظر شما، اگر جنس دلواپسی‌های شما با دلواپسی‌های مردم شباهت داشته باشد، این شباهت باید خودش را کجا نشان دهد؟

حتما در روزنامه اعتماد. ببینید طرفداران باقیمانده آقای روحانی بسیار اندک هستند. مردم در رفراندوم یارانه‌ها، تودهنی سختی به طرفداران روحانی زدند و طرفداران آقای روحانی بسیار اندک شدند.

شما بر اساس چه معیاری میزان ثبت‌نام در یارانه را مساوی با تودهنی مردم به روحانی تعبیر می‌کنید؟آقای روحانی مگر به مردم گفته بود که اگر رییس‌جمهور شوم یارانه نمی‌دهم؟

ایشان گفته بود ۱۰۰ روزه وضعیت اقتصادی مردم را درست می‌کنم.

باز هم می‌پرسم. چرا ثبت‌نام یارانه‌یی مردم را چوب می‌کنید روی سر دولت روحانی؟ چطور این دو موضوع را به‌هم ربط می‌دهید؟

نکند این ۷۰ میلیون ثبت‌نامی را مردم نمی‌دانید.

جواب شما در پاسخ به سوال است؟

شما ۷۳ میلیون نفری را که به آقای روحانی «نه» گفتند را نمی‌بینید؟ آیا روحانی به مردم گفته بود ثبت‌نام کنید؟

شما یک جمله از آقای روحانی سندی دارید که از مردم خواسته باشد ثبت‌نام نکنند؟ این خواسته مشترک مجلس و دولت نبود؟

یعنی شما ۷۳ میلیون نفر از مردم که در یارانه ثبت‌نام کردند را «مردم» نمی‌دانید. واضحا عجیب و اهانت‌آمیز است که مردم را نمی‌بینید.

انگار شما سوال‌ها را گوش نمی‌دهید. با تمام احترام به شما، باز سوال را تکرار می‌کنم. این جواب «نه» مردم به آقای روحانی بود؟

این نه مردم به آقای روحانی بود چون ایشان قول داده بود ۱۰۰ روزه وضع اقتصادی مردم را سامان بدهد و نتوانست و مردم ثبت‌نام کردند تا به آقای روحانی بگویند به وی اعتماد ندارند.

سیاست‌های اقتصادی آقای روحانی در کنترل تورم در این مدت موفقیت‌آمیز نبوده است؟

اگر بود که مردم اینقدر دلواپس می‌شدند؟

دلواپسی مردم برای این هشت ماه است یا آن هشت سال؟

آن هشت سال که تمام شد. آقای روحانی گفت ۱۰۰ روزه همه چیز را درست می‌کنم.

هشت سال تخریب اقتصاد در ۱۰۰ روز اصلاح شود؟

اگر دولت روحانی در این ۱۰۰ روز خوب عمل می‌کرد مردم در یارانه ثبت‌نام نمی‌کردند.

آقای کوشکی اگر سیاست‌های شما در هسته‌یی اجرایی شود، مردم دلواپس‌تر نمی‌شوند؟

خیر. مردم دلواپسی‌شان از این است که شیب ملایم به شیب تند تبدیل شد.

چون تحریم‌ها برداشته شد، شیب تورم تند شد؟ کاهش تورم از ۳۵ درصد به ۱۷ درصد تند است؟ یا از ۱۰ درصد به ۴۰ درصد دوران آقای احمدی‌نژاد؟

خیر، تحریم‌ها برداشته نشده است. هیچ پولی به حساب بانک مرکزی نریختند. این پول‌ها که داخل نمی‌آید. بعد هم ببینید این پول‌ها را چه کسی بلوکه کرده همان امریکایی که شما طرفداراش هستید. همان امریکایی که اصرار دارید باید با آنها مذاکره شود.

اینجا بحث در مورد روزنامه اعتماد نیست اما روزنامه اعتماد مدافع امریکا نیست.

شما فکر می‌کنید اوضاع اقتصادی مردم بهتر شده است؟ پس چرا مردم دلواپس هستند؟

آیا مردم دلواپس بازگشت تندروی‌های دوره احمدی‌نژاد نیستند که وضع را دوباره خراب کنند؟

خب شکر خدا اختیار همه‌چیز که دست این دولت است.

پس چرا شما فشارهایی را در آستانه مذاکرات ژنو می‌آورید؟

هزار نفر که به این دولت نمی‌توانند فشار بیاورند.

حامیان آرای خود را قلیل می‌دانید؟

شما گفتید که هزار نفریم. اگر جرات دارید در روزنامه اعتماد تیتر بزنید که اوضاع اقتصادی مردم خوب شده است.

با قید نرخ تورم به نقل از مسوولان اقتصادی بهتر شده چون تورم کاهش یافته است.

اگر وضعیت اقتصادی بهتر شده بود باز هم می‌گویم مردم در یارانه‌ها ثبت‌نام می‌کردند.

شما خودتان در یک مصاحبه می‌گویید لطمات روحانی کمتر از احمدی‌نژاد است.

من منظورم این بود که احمدی‌نژاد از درون اصولگرایی بود و واکنش اصولگرایان به او بیشتر است اما واکنش به روحانی ملایم‌تر.

من از روی نوشته شما می‌خوانم. پس در نهایت آقای کوشکی معتقدید دغدغه شما دغدغه مردم است و نمی‌توانید از راه‌های آکادمیک به دولت نظرتان را بدهید و سراغ همایش می‌روید؟

من می‌گویم دانستن حق مردم است و من دوست دارم با مردم حرف بزنم.

و هنوز حاضر نیستید جواب این سوال را بدهید که شما به عنوان استاد دانشگاه از طریق آکادمیک و دانشگاهی تلاش کردید دغدغه‌هایتان را به این دولت بگویید و نتوانستید؟

بله.

یعنی وزیر سخنان شما را دریافت کرد اما بی‌توجهی نشان داد؟

بله، من در تلویزیون اعلام کردم حالا نمی‌دانم وزیر تلویزیون می‌بینند یا نه.

چرا تلویزیون؟ آیا وزارت امور خارجه اتاق فکر ندارد؟

از وزیر امور خارجه بپرسید.

وزارت امور خارجه می‌گوید اتاق‌های فکر این وزارتخانه و میزهای مطالعه آماده بررسی همه این نظرات است.

وزارت امور خارجه ادعا می‌کند؛ باید ادعایش را ثابت کند.

شما تلاش کردید و درها بسته بوده است؟

بله بسته بوده است. من شش ماه پیش در تلویزیون…

آقای کوشکی شما باز می‌گویید تلویزیون؟ می‌گویید وزیر امور خارجه ادعا می‌کند… می‌پرسیم که یعنی تلاش کردید و بسته بوده؟ شما می‌گویید بسته بوده است چون در تلویزیون… آیا شما نامه دادید به وزیر امور خارجه و بی‌فایده بوده؟ تلاش کردید که به وزیر مشاوره بدهید و بی‌فایده بوده؟

شما خوب بود که وزیر امور خارجه می‌شدید. شما تلویزیون را قبول ندارید؟

عرف دیپلماتیک این نیست که نخبه‌ها از راه‌های علمی و آکادمیک به مسوولان نظرات‌شان را منتقل کنند؟

یعنی شما نخبه دیپلماتیک هستید؟ ببینید من مایلم از طریق تلویزیون این کار را انجام دهم.

از اتاق‌های فکر ناامید شدید و به نتیجه نرسیدید و به تلویزیون رو آوردید؟

برای شما فرقی می‌کند؟

بین عرف و غیر‌عرف تفاوت نیست؟

به نظر شما باید مانند دوره ناصرالدین شاه برویم شخص وزیر را ببینیم؟ رسانه برای چه کسی اختراع شده است؟

برای شما که استاد دانشگاه هستید اتاق فکر معتبر‌تر است یا رسانه‌یی مانند تلویزیون که به قول خودتان مطمئن نیستید وزیر امور خارجه این برنامه را دیده باشد یا ندیده باشد. برای شما رسیدن به نتیجه یعنی اثرگذاری روی نظر وزیر مهم است یا حاضر شدن در صفحه تلویزیون؟

نکته این است که به نظر شما ظاهرا باید مانند دوره ناصر‌الدین شاه رفت و چهره به چهره وزیر را دید.

اتاق فکر‌های وزارت امور خارجه با دیدن چهره به چهره وزیر یکی است آقای کوشکی؟

من آزادم نباید کسی برای من تعیین تکلیف کند. آقای وزیر بیاید آدرس بدهد و دعوت کند تا ما برویم.

مگر اتاق‌های فکر وزارت امور خارجه و میزهای مطالعاتی در داخل وزارت امورخارجه نیست؟

بنده عین خبرنگارهای«اعتماد» نیستم؛ بدون دعوت جایی نمی‌روم.

اگر بنا دارید به جای گفت‌وگو توهین شود، به این مصاحبه خاتمه دهیم.

نخیر. شما بدون دعوت به من زنگ زدید. من که مثل شما بدون دعوت وزیر امور خارجه جایی نمی‌روم.

شما که مختار بودید در انجام مصاحبه یا عدم انجام آن، اما وزیر امور خارجه برای همفکری با تمام نخبگان فراخوان داد.

شما دیکتاتور کوچولو هستید به قول ناپلئون.

این توهین نیست؟

نه توهین نیست. چون رسانه‌های حامی آقای روحانی و شما خبرنگارهای حامی روحانی مدام دارید از طرف مردم صحبت می‌کنید.

سوال ابتدای گفت‌وگوی من هم این بود که یک روایت وجود دارد که بخشی از همان مردم نگرانند که گروه دلواپس‌ها جای آنها صحبت کنند.

خیر. ما به دیکتاتوری دولت روحانی اعتراض داریم و من مطمئنم همه مردم به دیکتاتوری دولت روحانی اعتراض دارند.

وقتی می‌توانیم بگوییم دولت روحانی دیکتاتور است که شما تلاش کرده باشید با مقامات ارتباط برقرار کنید و صدایتان را به گوش‌شان برسانید و نتوانسته باشید. از ابتدای این گفت‌وگو به اشکال مختلف این سوال از شما پرسیده شد که چطور تلاش کردید؟ شما عملا می‌گویید هیچ تلاشی نکرده‌اید. دیکتاتوری یعنی بستن درهای نقد‌پذیری. آیا دولت درهایش را روی شما بسته است؟

آقای روحانی در دیدار با اساتید دانشگاه، منتقدان ژنو را بیسواد خطاب کرد. عصر قاجار گذشته است و ما منتقدان بیسواد فقط از طریق رسانه حرف‌مان را به گوش آقایان می‌رسانیم. این شیوه که شما می‌گویید متعلق به عصر قاجار است.

در همان عصر قاجار که شما اشاره می‌کنید، نخبگان در اتاق‌های فکر مشاوره می‌دادند یا در میدان شهر؟

شما احتمالا چون مدافع عصر قاجار هستید، در آن دوران هم بودید و دستور دادید که اتاق فکر راه بیندازند. در قرن ۲۱ افکار از طریق رسانه منتقل می‌شود.

پس تفاوت شما به عنوان استاد دانشگاه و متخصص هسته‌یی، با یک چهره سیاسی چیست؟

اگر ناراحتید که من استاد دانشگاه هستم به دوستان‌تان در وزارت امور خارجه بگویید که من را اخراج کنند.

آقای کوشکی من خبرنگارم. وظیفه‌ام روشن‌سازی افکار عمومی در مورد ماهیت جریان‌های فکری و سیاسی است. شما در سوال قبلی من ناراحتی، از استاد دانشگاه بودن‌تان می‌بینید یا جسارتی در مورد اخراج شما عنوان کردم؟ باز سوال می‌پرسم تفاوت شما به عنوان استاد دانشگاه و فعال سیاسی چیست؟

اگر شما مسلمان باشید می‌دانید که همه مسلمان‌ها باید در سیاست نقش داشته باشند.

شما منتقد سیاست‌های آقای جلیلی در مذاکرات هسته‌یی هم بودید؟

آقای جلیلی فقط مجری سیاست‌های نظام بودند. ایشان خودشان هیچ سیاستی از خودشان نداشتند.

خب منتقد سیاست‌های کلان در مذاکرات هسته‌یی بودید؟

خیر، چون سیاست‌های نظام در راستای منافع ملی بود.

پس معتقدید باید سیاست‌های ایران در موضوع هسته‌یی برگردد به دوران آقای جلیلی؟

خیر، سیاست آقای جلیلی نه؛ سیاست‌های نظام. ما می‌گوییم سیاست‌های نظام باید اجرا شود و دولت روحانی سیاست‌های نظام را اجرا نمی‌کند.

همان سوال ابتدای مصاحبه؛ معتقدید الان آقای روحانی خلاف سیاست نظام عمل می‌کند؟

بله

و باز معتقدید که آقای روحانی خلاف سیاست نظام حرکت می‌کند و هیچ تذکر و عتابی هم از مقامات عالیرتبه نمی‌بیند و به همین دلیل دلواپس‌ها احساس وظیفه کردند؟

مقامات عالی‌رتبه هر وقت لازم بدانند تذکر می‌دهند.

شما مدعی هستید تذکر نمی‌گیرد اما منحرف است؟

در دیدار با اوباما تذکر گرفتند.

از سوال منحرف شدید. حرف از هسته‌یی بود.

فرقی نمی‌کند. آنها هم هر وقت صلاح ببینند تذکر می‌دهند.

یعنی مقامات عالیرتبه صلاح نمی‌بینند به خاطر انحراف هسته‌یی تذکر بدهند اما شما صلاح می‌بینید؟

روزنامه‌های اصلاح‌طلب دیکتاتور هستند اما در نظام ،تفکر دیکتاتوری وجود ندارد.

مگر رییس‌جمهور می‌تواند مخالف تصمیم‌های شورای عالی امنیت ملی عمل کند؟

من تخصص ندارم و نمی‌دانم.

یعنی بدون اینکه بدانید نظر شورای عالی امنیت ملی موید سیاست‌های آقای روحانی هست یا نیست، همایش دلواپس‌ها را راه می‌اندازید؟

ما اصلا به این موضوعات کاری نداریم. امیدوارم عینا و خط به خط این مصاحبه را منتشر کنید تا مخاطب‌های شما بدانند که شما دنبال اخراج من از دانشگاه بودید.

تشکر از وقتی که گذاشتید. مصاحبه عینا پیاده می‌شود و امیدوارم بعدا در نسخه چاپی ببینید که چنین جمله‌یی از طرف مصاحبه‌کننده مطرح نشده است.

اگر مصاحبه را خودتان پیاده کنید و خودتان چاپ کنید می‌شود خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی. اگر شما عین این مصاحبه را منتشر کنید حیثیت خبرنگاری‌تان خدشه‌دار می‌شود چون مشخص می‌شود چقدر مدافع آقای روحانی هستید.

یک نظر بگذارید