جستجو
آرشیو

امروز تنها یک بخش از دین تبدیل به سبک زندگی شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی ناحیه بسیج دانشجویی خراسان رضوی، محمدصادق کوشکی در جمع دانشجویان شرکت کننده در ششمین دوره طرح ولایت خراسان‌رضوی در اردوگاه امام رضا(ع) مشهد به بیان ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه مسئله سبک زندگی در بین مردم جامعه به درستی درک نشده است و هنگامی که مسئله‌ای مد شد مردم به دنبال آن می‌روند.

وی با اشاره به فرموده امام صادق(ع) که «مردم را به وسیله رفتارتان به دین دعوت کنید نه با زبانتان» گفت: برای آموزش اسلام نباید اسلام را تبلیغ کرد بلکه باید اسلامی زندگی کنیم.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به زیرساخت‌های دینی تاکید کرد: این زیرساخت‌ها در گذشته سبب جلوگیری از اختلاط محرم و نامحرم می‌شد به‌طور مثال خانه‌ها در گذشته دارای اندرونی و بیرونی بودند.

وی با بیان اینکه این زیرساخت‌های دین سبک زندگی دینی را نشان می‌داد بیان داشت: ما باید سبک زندگی دینی را به جای تذکر و یا آموزش، وارد زندگی مردم کنیم.

کوشکی به نبود استاندارد در فضای فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: نخبگان فرهنگی از این مقوله چیزی نمی‌دانند و این امر سبب شده اجزای دین به سبک زندگی تبدیل نشود و این درحالی است که سبک زندگی رعایت ارزش‌ها و هنجارها را تسهیل می‌کند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه متاسفانه امروزه دین را به شیوه دستگاه زبانی آموزش می‌دهیم به دوران دفاع مقدس و نقش آن در سبک زندگی اسلامی اشاره کرد و افزود: زمان جنگ انسان‌های معمولی به دلیل مشاهده عملیاتی سبک زندگی اسلامی عالم از جبهه‌ها بیرون می‌آمدند.

کوشکی با بیان اینکه دین را باید تبدیل به سبک زندگی کرد با طرح این پرسش که آیا تاکنون بخشی از دین در جامعه ما تبدیل به سبک زندگی شده است؟ افزود: حدود ۱۸۰ سال پیش قسمتی از دین تبدیل به سبک زندگی شده بود به طوری که حتی زنان سایر ادیان بدون اجباری از جانب حکومت از حجاب کامل برخوردار بودند.

وی بیان داشت: روزی امام راحل برای یکی از پاسدارانی که بر روی پشت بام منزل ایشان مشغول نگهبانی بود چای می‌آورد و می‌فرمایند «پسرم هوا سرد است چای میخوری»؟ همان پاسدار بعدها عنوان می‌کند من سبک زندگی اسلامی را در همین یک دقیقه مشاهده کردم.

کوشکی با انتقاد از این مسئله که امروز در جامعه سبک زندگی مشخصی وجود ندارد دلیل این امر را وجود سبک زندگی برآمده از دین و سبک زندگی از آن سوی مرزها دانست.

وی با بیان اینکه امروز تنها یک بخش از دین تبدیل به سبک زندگی شده است خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز تنها دهه نخست محرم از دین تبدیل به سبک زندگی شده چون در این دهه تمام فضای کشور محرمی می‌شود.

استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: کسانی در مسیر زندگی موفق هستند که با آموزه‌های دین زندگی می‌کنند.

یک پاسخ به “امروز تنها یک بخش از دین تبدیل به سبک زندگی شده است”

 • مصطفی پور:

  جناب دکتر سلام
  اگه یادتون باشه در هتل محمدرسول الله مشهد جند ساعتی مزاحمتون شدم سوالاتم راجع به همین مطالب بود ولی جوابهایی که از شما گرفتم و حتی بعدا بعضی قسمتها را جند بار گوش کردم جوابهایی نبود که در این خبر آمده است. سوال اساسی بنده در آن جلسه رفتن به سمت سبک زندگی الهی جهت ارتقاء ظرفیتهای انسانی بود که بتواند بار مسائل ظهور را حمل کند.(خلاصه کردم) اما نمی دانم به چه علت شما در آن جلسه بیشتر به نمیشود، امیدی نیست، من جشمم آب نمی خوره و…. تکیه می کردید. حال آنکه بحث اصلی همین است که چاره جویی شود تا با سرعت و دقت بیشتری بخشهای بیشتری از دین به سبک زندگی تبدیل شود.
  با تشکر
  مصطفی پور
  شدیدا منتظر جواب جنابعالی هستم

یک نظر بگذارید