جستجو
آرشیو

متأسفانه دولت‌های سیاسی ایران همچون دولت‌های آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی، دیانت را جدای از سیاست می‌دانند/ برخی از افراد شیعه معتقدند در غیاب امام عصر ورود پیدا کردن به عرصه‌‌های سیاسی و اجتماعی غلط است

محمدصادق کوشکی عصر امروز در نشست آموزشی با عنوان نظام فکری و اندیشه‌های امام خمینی (ره) در مؤسسه جوانان آستان قدس اظهار کرد: برای آنکه مباحث اندیشه‌ای امام خمینی (ره) را بیشتر پی ببریم باید از جایگاه حکومت دینی در حوزه سیاسی کشور سخن بگوییم.

وی افزود: متأسفانه دولت‌های سیاسی ایران همچون دولت‌های آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی دیانت را جدای از سیاست می‌دانند و معتقدند حکومت هیچ ارتباطی به آخرت مردم ندارد و باید به امور دیگری همچون نفت، گاز، آب، برق و… بپردازند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اندیشه‌های سیاسی و دینی امام خمینی (ره) با مقام معظم رهبری مبنای مشترک دارد، تصریح کرد: برای آنکه اندیشه نظام رهبری و امام خمینی (ره) را بدانیم، باید از چارچوب سایر اندیشه‌های سیاسی آگاه باشیم.

کوشکی ادامه داد: اندیشه‌های سیاسی اهل سنت که در چند قالب است با عنوان اندیشه‌های واقع‌گرا و عمل‌گرا شهرت دارد که از قرن ۲ هجری تاکنون در مراکز و دانشگاه‌های اهل سنت در حوزه ادبیات سیاسی آنها بیان می‌شود.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اندیشه سیاسی اهل سنت به چگونگی حاکم و رفتار و اخلاق وی ارتباطی پیدا نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در این نوع اندیشه قوانینی وجود دارد که باعث تفرقه میان مسلمین می‌شود و افرادی مانند ماوردی و امام محمد غزالی در دیدگاه‌های خود از این اندیشه سیاسی بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها و غربی‌ها ابن خلدون را به عنوان پدر جامعه‌شناسی نوین می‌دانند، اضافه کرد: یکی از کتاب‌هایی که ابن خلدون به واسطه نوشتن مقدمه آن به شهرت بسیاری دست پیدا کرد از اندیشه‌ سیاسی اهل سنت نشأت می‌گیرد که متأسفانه فعالیت‌های اسلامی امامان را غیر اصولی و دشمنان آنان را اصولی می‌داند. به عنوان مثال وی معتقد بود هر گونه قیامی که منجر به خون‌ریزی شود باعث به شهادت رسیدن مردم می‌شود، بنابراین رهبری که قیام مورد نظر را هدایت کرده است در این عرصه موفقیتی ندارد.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه برخی از افراد شیعه دارای اندیشه‌های سیاسی غیر اصولی هستند، افزود: آنها معتقدند در غیاب امام عصر ورود پیدا کردن به عرصه‌‌های سیاسی و اجتماعی غلط است و نباید زمامداران در این حوزه‌ها فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه در سال ۴۲ با آغاز شدن نهضت امام خمینی (ره) بسیاری از این گروه از شیعیان مخالف قیام‌های سیاسی بودند و می‌گفتند نباید در عصر غیبت این قیام‌ها انجام شود.

کوشکی ادامه داد: برخی نیز معتقدند در غیاب امامان معصوم نمی‌توان دست از سیاست کشید اما هر حکومتی نیز نباید پایدار باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مجتهدین شیعه از دوران صفویه به بعد خودشان مسئولیت قضاوت را به عهده می‌گرفتند، بیان داشت: این گروه از مجتهدین با در دست داشتن عناصر معنوی به قدرت وارد می‌شدند و حکومت‌ها (پس از صفویه به بعد) مجبور بودند با آنها کنار بیایند.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه امام خمینی به عنوان یک مجتهد به سیاست وارد شدند، اظهار کرد: امام خمینی (ره) معتقد بودند که ولایت فقیه تصورش موجب تصدیق است و این به این معنی است که این امر یک امر بدیهی است و نیازی به استدلال ندارد.

کوشکی افزود: امام خمینی (ره) معتقدند بودند که اسلام احکام اجتماعی بسیاری دارد و اگر مجتهدان و فقها پس از امامان معصوم به عرصه سیاست وارد نشوند، نمی‌توانند این احکام اجتماعی را در جامعه انجام دهند.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه سیاست جزیی از دیانت محسوب می‌شود، اضافه کرد: یک بخش از دین سیاست است و حکومت اسلامی که همراه با حکومت عادلانه باشد یکی از اهداف دین است و مقدمات قرآنی دارد.

کوشکی در پایان تأکید کرد: حکومت اسلامی بر مبنای قرآن و با استناد به آیه‌های قرآنی در دوران امام خمینی هدایت شد به طوری که اندیشه سیاسی امام خمینی تشکیل حکومت قسط بود یعنی مردم باید در آن شرکت کنند و این حکومت، حکومت نخبه‌گرایی باشد.

یک نظر بگذارید