جستجو
آرشیو

مناظره جنجالی حق شناس و کوشکی در دانشگاه شیراز در مورد توافق ژنو

به گزارش غریو، محمد جواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب منحله اعتماد ملی و صادق کوشکی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در دانشگاه شیراز به مناظره نشستند. در این مناظره که با عنوان “توافق ژنو، فتح الفتوح یا ژنوچای” که به همت انجمن اسلامی دانشگاه شیراز برگزار شد برای اولین بار دو استاد روابط بین الملل در زمینه توافق ژنو به مناظره پرداختند.

حق شناس: پیشنهاد روحانی در گفتگو با کدخدای جهان با اقبال اکثریت مواجه شد

حق شناس در ابتدا گفت: توافق ژنو در سوم آذر بین ایران و ۱+۵ منعقد شد. تقریبا از حدود سال ۸۲ که فعالیت های هسته ای ایران برای اولین بار در دولت دوم خاتمی علنی شد برای رسیدن به یک توافق و همراهی با طرف مقابل وارد گفتگو شدیم. از آن زمان تا کنون با ۴ گروه مذاکره کننده ایرانی با طرف مقابل وارد گفتگو شدیم.در اولین مرحله آقای روحانی بود که در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی تا پایان دولت خاتمی در این مسئولیت بود.در دوره احمدی نژاد لاریجانی کمتر از دوسال مذاکرات را پیش برد و بعد از آن به خاطر اختلافاتی که با احمدی نژاد داشت این مسئولیت به مدت ۶ سال به جلیلی واگذار شد.

وی ادامه داد: با تغییراتی که در نتیجه رای مردم در ۲۴ خرداد ایجاد شد اتفاق مهمی در این حوزه افتاد و مذاکراتی که در سه دوره گذشته توسط دبیر شواری عالی امنیت ملی پیگیری می شد به وزارت خارجه واگذار شد.

این فعال اصلاحطلب اظهار کرد: مباحث هسته ای که در ذیل سیاست عمومی توسط روحانی در تبلیغات انتخابات مطرح شد تبدیل به یکی از محورهای اصلی در جریان رقابت های انتخاباتی شد و برای مردم نیز جذابیت داشت. در تبلیغات انتخابات شاهد دو رویکرد متفاوت در حوزه سیاست خارجی بودیم که یکی رویکرد جلیلی بود و دیگری رویکرد روحانی و مابقی هم بین این دو بودند که نهایتا نگاه روحانی رای اکثریت را از آن خود کرد.

حق شناس تصریح کرد: جمله روحانی که چرخ سانتریفیوژ بچرخد و چرخ زندگی مردم هم بچرخد و اینکه آمریکا کدخدای دنیاست و حتما باید با او گفتگو کرد با اقبال اکثریت مواجه شد و با این نگاه تیم مذاکره کننده چیده شد.

کوشکی: چرخ سانتری فیوژها متوقف شد اما چرخ زندگی مردم هم تغییری نکرد

کوشکی نیز گفت: ما هم موافق این جمله روحانی بودیم که می خواهیم چرخ زندگی مردم بچرخد و چرخ سانتریفیوژها هم بچرخد اگر به قیمت تعطیلی سانتریفیوژ چرخ زندگی مردم رونق می یافت و متحول می شد اما چرخ سانتری فیوژ متوقف شد اما چرخ زندگی مردم هم تغییری نکرد.

این استاد دانشگاه افزود: تلقی روحانی این بود که اگر در سیاست خارجی پایمان را به اندازه گلیممان دراز کنیم دنبا با ما کنار می آید و تحریم ها برداشته می شود و با اتفاقی که افتاد این پیشفرض وی غلط از آب در آمد.

وی با تاکید بر اینکه بعد از پذیرش توافق ژنو در آذر ، ما در دی ماه تمام تعهدات را انجام دادیم اما دیوار تحریم ها ترک بر نداشت بلکه محکم تر شد؛ بیان کرد: قول آزادی ۵/۸ میلیارد دلار دارایی حاصل از فروش نفت ما آزاد نشد و خوشحال می شویم دوستان دولت بگویند چه میزان از آن وصول شده و به خزانه ریخته شده است. آمریکایی ها شمشیر تهدید خود را بر نظام بانکی جهانی هنوز دارند و بانک کره و سوئیس می گویند آمریکایی ها چراغ سبز نشان نمی دهند.

کوشکی افزود: بعد از گذشت بیش از ۴ ماه طرف مقابل هیچکدام از تعهداتش را عملی نکرده است. مدیرعامل هواپیمایی ملی گفت تازه اجازه صدور قطعه به ما صادر شده است.

این تحلیلگر سیاسی بیان کرد: ظریف می گوید حق غنی سازی به رسمیت شناخته شده در حالی که طرف آمریکایی بارها گفته حق غنی سازی را به هیچ عنوان به رسمیت نمی شناسیم.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه قرار بود تحریمی اضاف نشود اما چند حلقه جدید به تحریم ها افزوده شده است؛ گفت: دولت در تلاش است یک رابطه تبادل ۲۰ میلیاردی تبادل نفت با کالا با روسیه انعقاد کند که ناقص تحریم ها هم نیست و پولی هم گردش نمی کند ولی آمریکایی ها گفتند در صورت انجام این کار تحریم ها را تشدید می کنیم.

کوشکی با تاکید بر اینکه روادید برای سفیر روحانی صادر نکردند که این اقدام بی سابقه است، اظهار کرد: طرف مقابل مثل روحانی خوش ذات نیست و روحانی باید بداند که هرقدر حسن نیت نشان داد طرف مقابل قصد اجرایی کردن توافق را ندارد.

حق شناس: در فضای اقتصادی و کلان یک تصمیم به محض اجرا به نتیجه نمی رسد

حق شناس در ادامه گفت: فلسفه حضور دولت ها این است که در مسیر عقلانیت و بررسی هزینه و فایده امورات را پیش ببرند و باید بدانیم در اتخاذ سیاست ها خیلی در فضای آرمانی خود را قرار ندهیم و بر اساس مقتضیات جامعه حرکت کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب منحله اعتماد ملی با بیان اینکه در فضای اقتصادی و کلان یک تصمیم به محض اجرا به نتیجه نمی رسد؛ ابراز کرد: این توافق ۶ ماهه بود که انتهای آن به تیر ختم می شود و طرفین در آن بر اساس مجموعه ای از تعهدهای زنجیره ای و دوسویه تصمیم به پیشبرد کار کردند. تصمیم گرفته شد دارایی ناشی از فروش نفت ایران در دوسال گذشته که به دلیل تحریم امکان آزاد سازی آن وجود نداشت در ۶ یا ۷ ماه آزاد گردد که بر اساس گزارشات در زمان های مقرر این مبالغ آزاد شده و تا تیر کاملا آزاد می گردد.

وی افزود: در زمان تحویل دولت صادرات نفت ایران ۵۳۰ هزار بشکه در روز بود و امروز به یک ملیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. کاهش صادرات نفت در کشوری که اقتصاد بیش از ۷۰ درصد به نفت وابسته است فاجعه بود.

حق شناس گفت: اصل توافق که اراده دولت ایران و آمریکا بر نتیجه دادن آن است مخالفین زیادی در داخل کشور ها و در عرصه بین الملل دارد که موانعی بر سر راه انجام آن است.

این فعال سیاسی ادامه داد: در آمریکا لابی آی پک و اسرائیل و اعراب به شدت در تلاشند تا جلوی اجرای توافق را بگیرند و در ایران هم گروه معترض معتقدند این توافق با ایدئولوژی انقلاب اسلامی سازگار نیست.در سطح منطقه هم “کشور اسرائیل” و عربستان به توافق نقد دارند و مانع رسیدن این توافق به نتیجه اند.

کوشکی: طرف غربی فقط می خواهد وقت کشی کند و تاسیسات ما را یکی یکی تعطیل کنند

کوشکی در ادامه خطاب به حق شناس بیان کرد: بالاترین مقام جمهوری اسلامی رهبری است و اگر روحانی اینجا بود چون حقوق دان است می گفت اسرائیل بر اساس میثاق ملی ما قابل به رسمیت شناختن نیست.

وی تاکید کرد: در نتیجه توافق ژنو نظارت ها افزایش یافته که این استقلال ما را تهدید می کند. از۵/۸ میلیارد دلار هنوز ۴ میلیارد هم تحویل داده نشده و نماینده مجلس خطاب به دولت مطرح کرد که بگویید کی یک میلیارد و نیم وارد شده و هنوز وزارت خارجه پاسخ این سوال را نداده است.

این استاد روابط بین الملل با مطرح کردن اینکه چطور طرف غربی در اجرای تعهدات باید حلزونی پیش برود و ما یک باره تعهدات را عملی کنیم؛ گفت: بزرگترین دشمن توافق آمریکا، انگلیس و فرانسه است.شخص رئیس جمهور آمریکا بارها تعبیر چندش آور همه گزینه ها روی میز است را بیان کرده در صورتی که اگر به توافق اعتماد داشت اینگونه برخورد نمی کرد. تمام ۱=۵ با اجرای توافق مشکل دارند. روسیه در صدد فروش سوخت است و می گوید حاضرم کل ایران را راکتور بسازم ولی سوخت را از من بخرید.چین و بقیه هم مخالفند.

کوشکی تاکید کرد: موضوع توافق، هسته ای بوده و بعد به سیستم موشکی ایران وارد شده و می گیند برد موشک ها نباید بیشتر از ۵۰۰ کیلومتر باشد که این یعنی رژیم صهیونیستی بتواند بوشهر را تهدید کند و ما امکان پاسخ نداشته باشیم.آمریکایی ها ایران بی دفاع می خواهند.

وی اظهار کرد: اروپایی ها هم بحث های حقوق بشری را مطرح می کنند که اگر معتقد به توافق بودند اول موضوع هسته ای را حل می کردند و بعد سراغ مسائل دیگر می رفتند.خانم اشتون در ایران بدون اجازه ملاقات هایی انجام می دهد که توهین به ملت ایران است.

این منتقد توافق نامه ژنو گفت: برای به نتیجه رسیدن یک توافق دوطرف باید حسن نیت داشته باشند؛ ایران به تعداتش عمل کرده در حالی که آنها یک قدم هم بر نداشته اند. گنگره و سنا مخالف هستند آیا اوباما می تواند خلاف نظر آنها عمل کند؟

کوشکی تصریح کرد: اگر توافق به نتیجه می رسید اولین موافق آن بودم اما طرف غربی فقط می خواهد وقت کشی کند و تاسیسات ما را یکی یکی تعطیل کنند. در اراک اجازه نداده اند بیش از یک راکتور تحقیقاتی باشد و اجازه تولید پلوتونیوم هم نمی دهند و البته اراک به صورت کامل بازرسی می شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روحانی فردای توافق ژنو گفت از امروز دیوار تحریم ها ترک خورده و از فردا فعالین اقتصادی شروع کنند؛ تاکید کرد: الان برویم از فعالین اقتصادی بپرسیم که شرایط آسان تر شده یا سخت تر..

وی با بیان اینکه روزانه می توانیم ۴ میلیون بشکه نفت صادر کنیم؛ آیا ورودی پول هم دارد؛ گفت: الان اجازه ورود کالا را هم نمی دهند و با افزایش صادرات نفت فقط طلب های ما اضاف می شود که قابل وصول هم نیستند و لذا بهتر است صادرات قطع شود.

حق شناس: خیلی به ماجرا خوش بین نیستم و نمی توان خوش بین بود

حق شناس در ادامه گفت : بابک زنجانی که میلیاردها پول مردم را در اختیار خود دارد و بر نمی گرداند و فسادی که امروز در آن عرق شده ایم ناشی از سیاست های غطلط در مقطع ۸ ساله است.

وی افزود: هنگام تحویل دولت تورم ۴۲ درصد بود و ظرف چند ماه گذشته به ۲۴ درصد رسیده است.رشد اقتصادی در فروردین ۹۲ ۸/۵ – درصد بود در صورتی که قرار بود رشد اقتصادی ما ۸ باشد تا مقام اول منطقه را داشته باشیم و فروردین امسال به -۲/۱ درصد رسیده است. دلار در همان ماه ها به شدت بالا و پایین می رفت اما در این ۸ ماه بازار ارز و طلا آرام است.

عضو شورای مرکزی حزب منحله اعتماد ملی با بیان اینکه دولت روحانی گروگان عملکرد دولت قبل است و انتخاب هایش به شدت محدود است؛ اظهار کرد: در یک بازی شرنج هستیم که بازی کننده قبلی تمام مهره های اساسی را از میدان به در کرده است و در یک شرایط عادی نیستیم. بیکاری، تورم ، دلار گران و .. را تحویل گرفتیم و دولت با نگاه مسئولانه آمده تا کاری کند.

حق شناس گفت: مجموعه نظام به این نتیجه رسیده روحانی باید در این زمینه کار کند. رهبری برای اولین بار در ۲۴ سال گذشته بحث نرمش قهرمانانه را مططرح کردند و این راهکار را در اختیار دولت گذاشتند.

این فعال اصلاحطلب ادامه داد: نگاه امروز کاخ سفید با کنگره متفاوت است؛ باید بتوانیم از لابی ایران استفاده کنیم. برای اولین بار شخصیت هایی چون کری ، اوباما و بایرن نشان دادند نمی خواهند رژیم صهیونیستی مهم باشد. ایران باید از این وضعیت استفاده کند.

وی تاکید کرد: نمی توانیم با یک جمله خود را از ۸ سال گذشته که واقعیت تلخی است مبری کنیم و باید هزینه های ایجاد شده را بپردازیم.هرکس خربزه می خورد پای لرزش هم می نشیند.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور خاتمی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده نظرات رهبری را می گیرد؛ تاکید کرد: دولت در روند موجود دنیا نیاز به حمایت دارد که هم توسط رهبری با اعلام سیاست نرمش قهرمانانه و هم توسط مردم حمایت می شود.

حق شناس با تاکید بر اینکه خیلی به ماجرا خوش بین نیستم و نمی توان خوش بین بود؛ بیان کرد: اگر از پیش قبول کنیم که بازنده ایم و وارد بازی شویم در مقابل یک تیم ضعیف هم شکست می خوریم ؛ اما اگر قبول کنیم که می توانیم قطعنا اینچنین خواهد شد.

کوشکی: دوستان از توانایی های کشور خبر ندارند که می گویند توانایی دفاعی ایران در برابر یک بمب نابود می شود

کوشکی نیز گفت: هنوز کشور ما پر از نیروهای توانمند است که هر کدام می توانند آمریکا را به لرزه بندازند.

وی تاکید کرد: حقوق بشر برای ما مسئله مهمی است اما حقوق بشر ایران به هیچ دولت خارجیربط ندارد و اجازه نمی دهیم استقلالمان را نقض کنند. خودمان مطالبه می کنیم حقوق شهروندان نقض می شود.

کوشکی با بیان اینکه سنگ بنای بابک زنجانی ها و فاضل خدادادها در دوران هاشمی گذاشته شد؛ تصریح کرد: پدیده فساد اقتصادی در زمان هاشمی شکل گرفت.شهرام جزایری در دولت خاتمی شکل گرفت.در دولت احمدی نژاد هم نقد داشتم و مستقیما دولت از من شکایت کرد.

وی افزود: تورم پایین آمده اما فضای رکود حاکم است.تنها نکته مثبت دولت روحانی این است که مسئولین حرفی نمی زنند و سکوت پیشه کرده اند. وزیر صنعت گفت فضای اقتصادی کشور ربطی به تحریم ها ندارد و ناشی از سوء مدیریت است و بنده با این نظر کارشناسی ایشان موافقم.

این پژوهشگر علوم سیاسی با تاکید بر اینکه هر دولتی می تواند بگوید ویرانه تحویل گرفتم؛ گفت: مگر روحانی نمی دانست شطرنج خالی تحویل گرفته می گیرد و اگر می دانست چرا تحویل گرفت.

کوشکی در ادامه بیان کرد: برد برد به معنای پنجاه پنجاه است و نهایتا ۴۰ به ۶۰ در صورتی که توافق ژنو در بهترین حالت ۲۰ به ۸۰ است. دوستان می گویند برد برد است چون وسع ایران بیش از ۲۰ درصد نیست. مشکل دوستان این است که توانایی ایران را نمی بینند و در بدترین حالت سهم ما باید ۳۵ یا ۴۰ درصد باشد. آمریکا و اتحادیه اروپا هم وضعیت مناسبی ندارند.

وی گفت: اگر دیپلماسی ما قوی بود باید از شکاف بین روسیه و آمریکا بیشترین استفاده را می کردیم که متایفانه دیپلماسی ما تنبل است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دوستان از توانایی های کشور خبر ندارند که می گویند توانایی دفاعی ایران در برابر یک بمب نابود می شود؛ اظهار کرد: کسی که توانایی کشور را اینقدر ضعیف ببیند اگر ۱۰ به ۹۰ هم شود می گوید برد برد است. این بازی اصلا برد برد نیست حتی اگر توافق عملی شود.

کوشکی با تاکید بر اینکه آزموده را آزمودن خطاست؛ گفت: آمریکا سال ۵۹ توافق الجزایر را امضا کرد و هیچکدام از مفاد آن را عملی نکرد. در بحث لبنان جمهوری اسلامی تمام توانش را به کار برد تا بتواند گروگان هایی که در لبنان بودند را آزاد کند اما آمریکا گفت جواب حسن نیت، حسن نیت نیست و شما جوابگوی حمایتتان از تروریست بودید!

حق شناس: عدم صدور روادید برای سفیر ایران نیز ناشی از فشار کنگره است

حق شناس در ادامه با بیان اینکه در توافق ژنو مطرح شده که ایران می تواند به غنی سازی ۵ درصد ادامه دهد؛ تاکید کرد: برخی سخنانی که توسط طرفین مطرح می شود مصرف داخلی برای گروه های خودشان دارد.سخنانی که سیاستمداران در برخی مجالس مطرح می کنند برای مخاطبان خاصی مطرح می شود.روحانی هم در سفر اهواز در بحث ژنو سخنانی مطرح کرده که با واقعیت منطبق نیست.

وی ادامه داد: عدم صدور روادید برای سفیر ایران نیز ناشی از فشار کنگره است و با توج به اینکه انتخابات هم نزدیک است اگر به درخواست های کنگره عمل نکند موقعیتش بد می شود.اوباما این جمله را که همه گزینه ها روی میز است در دیدار با سران آی پک گفت.

این فعال اصلاحطلب با بیان اینکه در عرصه بین الملل نمی توانیم عدالت را برقرار کنیم چون عرصه منافع است؛ گفت: ما امروز از سوریه حمایت می کنیم چون منافع ما در آنجاست.

حق شناس با تاکید بر اینکه عرصه سیاست بین الملل با توانایی پیش می رود و روحانی هم با این نگاه وارد شد که آمریکا کدخدای دنیاست؛ بیان کرد: رهبری بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کرد و امام حسن برای این صلح کرد که توانایی های طرف مقابل بیشتر بود. از قدرت آمریکا و حضورش در منطقه و منافعمان نمی توانیم چشم پوشی کنیم. به جای تقابل باید همکاری کنیم. هواپیماهای آمریکا در حمله به عراق از آسمان ایران عبور کردند ولی ما اعتراض نکردیم چون منافعمان همخوانی داشت. گام هایی که الآن برداشته می شود در همین راستاست و قدم اول هم توافق ژنو است.

وی در تایید حرف کوشکی گفت: استفاده از شکاف در عرصه دیپلماسی هنر است و اگر از اختلافات استفاده نکنیم اشتباه کرده ایم.باید از شکاف های با هوشمندی و به نفع ایران استفاده کنیم.

کوشکی: آمریکا همان جنایتکاری است که هواپیمای ایرباس ما را زد

کوشکی نیز بیان کرد: در زمان خاتمی با آمریکا برای اشغال افغانستان همکاری کردیم که نتیجه آن پرورش ریگی در پایگاه های نظامی آمریکا بود.جیش العدل زیر نظر آنها سربازان ما را گروگان می گیرد. ترانزیت مواد مخدر به ایران بعد از حضور آمریکا در افغانستان ۹۰ درصد رشد داشته است.پانصد هزار قربانی نتیجه حضور آمریکا در عراق است. آمریکا می گوید چند ده هزار پرواز جاسوسی از فراز عراق و افغاستان به ایران شده است. پژاک توسط آنان تغذیه شد و هموطنان ما را کشت.

وی خطاب به حق شناس گفت: طوری از روابط صحبت می کنید انگار که آمریکا دولت ساده ای است. آمریکا همان جنایتکاری است که هواپیمای ایرباس ما را زد و سازمان منافقین که ۱۷هزار نفر را کشته را از لیست تروریست خارج کرد.

این پژوهشگر علوم سیاسی با بیان اینکه آمریکا حق غنی سازی را به رسمیت نشناخت؛ گفت: در نظر اول غنی سازی ۲۰ درصد را از ما گرفتند و ذخایر ۲۰ درصد را هم اکسید کردیم، اراک تعطیل شد و در مقابل قول هایی دادند که عملی نشد. در دور بعد ظریف می خواهد چه امتیازی بدهد جز غنی سازی ۵ درصد و تعطیلی نطنز و فوردو و…. طی دو فاز هسته ای ایران را تعطیل می کنند.

وی گفت: حتما صحبت های اوباما، کری و شرمن همه مصرف داخلی دارند و مقامات آیپک و کنگره هم یک مشت هالو هستند و باور می کنند. اتفاقا در همان جلسه ها راهبرد می گیرد و اگر عملی نشود همان بلایی را که به سر جان اف کندی آوردند بر سر وی می آورند.

استاد دانشگاه تهران بیان کرد: حرف های آمریکا برای ما اصلا ارزشی ندارد بلکه عملشلان ارزش دارد که آن هم تاکنون به ضرر ما و نفع اسرائیل بوده است.

کوشکی افزود: یک روز بعد از مذاکرات، شرمن همه مذاکرات را کف دست اسرائیلی ها گذاشت در صورتی که ظریف به مجلس می گفت استیضاح هم بکنید نمی گویم.

وی اظهار کرد: روحانی در اهواز گفت دوره دروغگویان تمام شده و اگر بپذیریم رئیس جمهور در محضر رسانه ها دروغ می گوید یعنی مردم ما نمی فهمند.

این تحلیلگر روابطط بین الملل با تصریح کرد: کدخدا کدخدا نکنید. دوران کدخدایی خیلی وقت است که تمام شده؛ ما انقلاب کردیم که کدخدا نداشته باشیم.ملت ایران مزه آقایی را فهمیده از همان زمانی که امام فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

وی در پاسخ به حق شناس گفت : بشار اسد ارزش یک لحظه حمایت ما را هم ندارد. ما در سوریه از محور مقاومت دفاع کردیم و از روز اول هم گفتیم راه درمان بحران سوریه انتخابات است. ما یک لحظه هم از یک رژیم بعثی حمایت نکردیم و رژیم بعث بشار اسد با صدام تفاوتی ندارد.

کوشکی تاکید کرد: در سوریه به اردن، فرانسه و عربستان تودهنی زدیم و این توانایی ملت ایران را نشان می دهد.همه دنیا گفت النصره باید به حکومت برسد و ما گفتیم اجازه نمی دهیم و این نماد آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند است.

حق شناس: در نظر نگرفتن واقعیات جامعه خیانت است

حق شناس در ادامه خطاب به کوشکی بیان کرد: سیاستمداران متناسب با فضا حرف می زنند و شناخت مخاطب و حرف زدن متناسب با مخاطب به معنای دروغ نیست.

وی گفت: امام در یک زمانی گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و ما هم این را می گوییم.اما زمانی که در به عنوان یک معلم یا سیاستمدار صحبت می کنیم اگر واقعیات جامعه را در نظر نگیریم خیانت کرده ایم.

کوشکی : توانایی های ملت ما در حدی نیست که آمریکا کدخدا باشد

کوشکی در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث سوریه واقعی حرف زدم؛ بیان کرد: مقامات آمریکایی اذعان کردند که ما یک چیز می خواستیم و ایران اجازه نداد به آن برسیم.این یعنی توانایی های ملت ما در حدی نیست که آمریکا کدخدا باشد و این حرف کاملا منطقی است.

وی در پایان با بیان اینکه ۴۰۰ سال است که اقتصاد ما بیمار است و این تقصیر شخص خاصی نیست، تاکید کرد: راه درمان اقتصاد ما در این است که تولید در کشور امری مقدس شود و همه کشور ما به سمت تولید برود. بی خودی بحث اقتصاد را به تحریم ها گره می زنیم.

یک نظر بگذارید