جستجو
آرشیو

دولت امروز متوجه شده‌ که مانع اصلی در حل مسأله هسته‌ای خود غربی‌ها هستند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در خصوص تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا برعلیه ایران در گفتگو با «نسیم»، اظهار داشت: همانگونه که بارها گفته شده طرف ۱+۵ و به ویژه آمریکا نه تنها تمایلی برای رسیدن به توافق با ایران ندارند بلکه در ادعاهای خود نیز از ابتدا صداقتی نداشته‌اند.

کوشکی دلیل عدم صداقت طرف غربی را عدم احساس نیاز به آن در رابطه با جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: آنها از یک ایران قدرتمند و مستقل به شدت هراسان هستند و مایلند با استفاده از هر شیوه‌ای از تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای جلوگیری کنند؛ نیت و نگاه‌ آنها در این مسئله نیت کاملا خصمانه‌ای است که آن را پنهان نیز نکرده‌اند.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه طرف غربی هیچگاه در ۳۵ سال گذشته سوء نیت خود بر علیه جمهوری اسلامی ایران را پنهان نکرده گفت: آنها همیشه گفته‌اند که مایل هستند ایران همچنان کشوری ضعیف باقی‌ بماند و به هیچ عنوان از قدرتمند شدن، توسعه یافتن و صنعتی شدن ایران خوشحال نیستند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای مذاکرات مانند روز روشن بود که طرف آمریکایی و حتی قبل از آن تمایلی به برخورداری ایران از توانمندهای صلح‌آمیز هسته‌ای ندارند گفت: آن چیزی که در این میان مشکل ساز بود نگاه غیرواقع‌بینانه و بیش از حد خوشبینانه دولت آقای روحانی و تیم مذاکره کننده بود.

کوشکی با تاکید براینکه وزیر امور خارجه و همچنین رئیس جمهور بیش از حد واقعی به طرف غربی نگاه خوش‌بینانه داشتند گفت: نگاه آنها اصلا نگاه واقعی نبود و تلقی آنها این بود که می‌شود با جلب احترام طرف آمریکایی‌ها به وسیله لبخند و نشان دادن حسن نیت به توافق رسید؛ اما فرصت سال گذشته تا امروز به دوستان دولت آقای روحانی و همچنین تیم مذاکره کننده هسته‌ای نشان داد که مشکل کجاست.

وی با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده به تدریج در حال ورود به مرحله واقع‌بینی است گفت: آنها آرام آرام در حال دیدن واقعی‌تر دنیا و معادلات آن هستند، و خوشبختانه از آن نگاه رویای و فانتزی که در ابتدا به مسائل داشتند فاصله گرفته‌اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دوستان دولت امروز متوجه شده‌اند که مانع اصلی در حل مسئله هسته‌ای خود غربی‌ها هستند که یک مساله داخلی در خصوص توانمندی‌های داخلی جمهوری اسلامی را به بحرانی بین‌المللی تبدیل کرده‌اند و اکنون نیز حاضر نیستند این بحران خود ساخته را فیصله دهند.

وی دلیل عدم موافقت غرب برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران را مخالفت آنها با ایرانی قدرتمند دانست و گفت: طرف غربی با ایرانی که دارای توانمندی‌های صنعتی و علمی برتر باشد به شدت مخالف هستند.

کوشکی با تاکید براینکه تا زمانی که بخواهیم نگاه خوشبینانه و فانتزی به روابط خود با غرب داشته باشیم غربی‌ها از این خوشبینی و ساده‌لوحی ما حداکثر سوءاستفاده را خواهند کرد گفت: مثال این رفتار همین ایامی است که هرچند تیم مذاکره کننده سعی کرده همه خواسته‌های غربی‌ها را انجام دهد اما در نقطه مقابل غربی‌ها نه تنها به خواسته‌های ما و تعهدات خود عمل نکردند بلکه خلاف تعهدات خود نیز عمل کرده‌اند.

وی افزود: طرف غربی نه تنها به آن چیزی که در توافق‌ژنو گفته‌ پایبند نبود، بلکه فراتر از آن و مخالف آن نیز عمل کردند؛ با این وجود به نظر می‌رسد به تدریج دوستان متبلا به خوشبینی مفرط کمک کمک در حال نزدیک شدن به واقع‌بینی هستند که خود این موضوع جای شکر دارد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه روزی که توافق ژنو اعلام شد بنده و بسیاری از دوستان به صراحت نوشتیم که غربی‌ها در این مذاکره اصلا با هدف رسیدن به توافق وارد نشده‌اند گفت: شاهد بودید که رهبر معظم انقلاب نیز از ابتدای این فرآیند به صراحت اعلام کردند که ما اصلا به نتیجه این مذاکرات خوشبین نیستیم.

وی دلیل این عدم خوش‌بینی را عدم تمایل طرف غربی برای رسیدن به توافق دانست و گفت: این موضوع مثل روز روشن بود که غربی‌ها تنها به دنبال تعطیل کردن توانمندی‌های هسته‌ای ایران و همچنین به دنبال تحمیل دیدگاه‌های خود به ما بودند و به همین دلیل با وجود تمدید دوباره توافق ژنو در حالی که فرصت چهارماهه در حال تمام شدن است نشانه‌های مثبتی از توافق نمی‌بینیم.

کوشکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها نشانه‌های روشنی می‌فرستند که می‌‌خواهند همین توافق ظالمانه ژنو را نیز رعایت نکنند گفت: آنها توافق ژنو را زیر پا می‌گذارند و به همین دلیل از اکنون مشخص است که مذاکرات به هیچ نتیجه‌ای منتهی نخواهد شد؛ دلیل آن نیز این است که غربی‌ها به جای توافق‌نامه به دنبال رسیدن به تسلیم نامه بودند.

وی ابراز امیدواری کرد واقعی‌بینی‌ در میان تیم مذاکره کننده مخصوصا شخص وزیر امورخارجه و همچنین آقای رئیس‌جمهور هرچه بیشتر افزایش پیدا کند و آنها با واقع‌بینی و با نگاه دقیق به مسائل نگاه کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه اقدام متقابل در برابر غربی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است سوال کرد: زمانی که طرف غربی تا به امروز به هیچ کدام از تعهدات خود پایبند نبوده‌اند چرا ما باید آب سنگین اراک را بازطراحی کنیم؟ و چرا ما باید فرمت آن را تغییر دهیم؟ و چرا باید کماکان غنی‌سازی ۲۰ درصد ما متوقف بماند؟

وی در ادامه پرسید: در چنین شرایطی چه لزومی دارد زمانی که هیچ کدام از مفاد تعهدات غربی‌ها عملی نشده ما بر پایبندی خود به مفاد توافق‌ژنو تا این حد مصر باشیم؟ چرا باید بازرسی‌ها کماکان ادامه داشته باشد؟

کوشکی با بیان اینکه وقتی غربی‌ها به هیچ کدام از مفاد تعهد خود عمل نکرده طبیعی است که ما نیز به آن عمل نکنیم گفت: عمل هرچه بیشتر ما باعث افزایش خسارت بر ما مخصوصا در موضوع باز طراحی راکتور اراک خواهد شد.

وی با بیان این سوال که زمانی که غربی‌ها به هیچ کدام از تعهدات خود عملی نکردند چرا ما اصلا به ساختار راکتور اراک دست می‌زنیم؟ آن را اشتباه محضی نامید که هزینه‌های مختلفی را برای ما در پی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه در پایان با اشاره به قرآن کریم گفت: این کتاب آسمانی ما را دعوت می‌کند با طرف مقابل مانند خود آن عمل کنیم و اگر او وفای به عهد کرد شما نیز وفای به عهد کنید ولی اگر طرف مقابل وفای به عهد نمی‌کند و شما بخواهید وفای به عهد کنید به زیان اسلام و مسلمین رفتار کرده‌اید که این رفتار، رفتار معقول و خداپسندانه‌‌ای نخواهد بود.

۳پاسخ به “دولت امروز متوجه شده‌ که مانع اصلی در حل مسأله هسته‌ای خود غربی‌ها هستند”

 • با سلام خدمت شما
  با دست نوشته عارفانه گمنام ترین سردار گیلان؛ شهید کامران ملک پور در خدمت شما هستیم.
  منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.
  موفق باشید.
  یاعلی…

 • همدانی:

  با سلام و اما بعد: آنچه که در جامعه و برای آحاد جامعه لازم است این مخصوصاًدر جریانات سیاسی ، این موضوع مهم است که خطوط قرمز نطام و انقلاب و اسلام خوب تبیین و تفهیم و تبلیغ نشده و مورد بررسی در رسانه ها قرار نگرفته است. هم خطوط قرمز و هم خطوط سبز نطام شایسته است بصورت شفاف مشخص و در بخش سیاسی اقتصادی اجتماعی فرهنگی مزرهای آن روشن شود تا خاطی و خادم برای آحاد جامعه روشن شود. بصورت کلی گویی این خطوط قابل کاربردی شدن نیست. لطفا روز این مسئله تدبیری جدی بفرمایی. با تشکر

 • احمدی:

  سلام علیکم.
  پرسشی از محضر جناب دکتر کوشکی داشتم. به نظر شما، کاهش بیش از اندازه ی قیمت جهانی نفت، چه ضرری برای آمریکا به همراه دارد؟
  بسیار ممنونم.

یک نظر بگذارید