جستجو
آرشیو

«أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ»؛ توصیه قرآنی برای رفع اختلاف‌نظرهای سیاسی

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر سیاسی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در پاسخ به این سؤال که قرآن چه توصیه‌ای برای دوران سیاسی کنونی جامعه ما دارد، عنوان کرد: قرآن نه فقط برای اکنون بلکه برای زیست انسانی جامعه ایمانی راهبرد ارائه کرده است.

وی ادامه داد: قرآن پیش‌بینی کرده که ممکن است دو گروه از مؤمنان با هم درگیر شوند و حتی اختلاف نظر آنها به دلیل سوء برداشت‌ها و اختلاف سلیقه‌ها به جایی برسد که منجر به جنگ میان آنها شود که خوشبختانه تاکنون در جامعه ما چنین مسئله‌ای رخ نداده اما قرآن  برای چنین شرایطی هم راه‌ حل ارائه کرده است.

کوشکی با اشاره به آیه ۲۹ سوره فتح که می‌فرماید: «أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ؛ بر کافران سختگیر [و] با همدیگر مهربانند»، اظهار کرد: قرآن واقع‌بینانه به این مسئله نگاه کرده و نمی‌گوید نباید اختلاف نظر وجود داشته باشد بلکه معتقد است اختلاف نظر طبیعی است، اما توصیه می‌کند با رحمت برخورد کنیم تا اختلاف‌ها رفع شود.

وی تصریح کرد: به شرط دوست داشتن یکدیگر و باور اینکه مؤمنان با هم برادر هستند، در صورت بروز مشکل و اختلاف نظر، مباحث حمل به سوء نیت، دشمنی و کینه نمی‌شود بلکه حمل بر این می‌شود که برادر ما مرتکب خلافی شده و باید با رحمت به این مسئله نگاه و یا با وساطت فرد دیگری مشکل را حل کنیم.

یک نظر بگذارید