جستجو
آرشیو

دستاوردهای مقاومت اسلامی فلسطین در سال ۲۰۱۴

“دکتر محمد صادق کوشکی” استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم سیاسی در گفتگوی با خبرنگار خبرگزاری قدس (قدسنا) با اشاره به تحولات فلسطین در سال ۲۰۱۴ افزود : شاید بتوان گفت ثمراتی که مقاومت در سال گذشته میلادی (۲۰۱۴)  در برابر رژیم صهیونیستی بدست آورد، بسیار کم نظیر بوده و این به دلیل  آن است که مقاومت جایگاه خود را به عنوان یک نیروی نظامی توانمند  و عنصری تعیین کننده در برابر رژیم صهیونیستی کاملا تثبیت کند و صهیونیستها مجبور شدند این پدیده جدید در مقاومت را بپذیرند که این دستاورد کمی نیست.

وی ادامه داد : در طول تاریخ مقاومت ملت فلسطین در برابر صهیونیستها این برای اولین بار است که توانایی های ملت فلسطین تا به این حد رشد کرده و ما شاهد این میزان از استحکام  و تاثیر گذاری  مقاومت به عنوان یک عنصر نظامی در آن هستیم .

استاد دانشگاه امام حسین (ع) تاکید کرد: از سوی دیگر ، در سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) ما به تدریج شاهد تصفیه نیروها در بین هسته های مقاومت بودیم، یعنی گروههای مقاومت و سازمان هایی  که ناخالصی هایی داشته اند، کم کم به حاشیه می روند و حذف می شوند و بجای آنان چهره های خالص در راه مقاومت جایگزین می شوند که همین موضوع باعث ایجاد توانمندی بیشتری در مقاومت شده است.

پژوهشگر علوم سیاسی و مذهبی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از دیگر دستاوردهای مقاومت در سال ۲۰۱۴ میلادی  این بود که مقاومت فلسطین به تدریج توانست حامیان واقعی خود را بشناسد و خیلی از چهره ها و کشورهایی که خود را حامی فلسطین می نامیدند با افتادن پرده ها، چهره واقعی شان مشخص شد و فلسطینیان متوجه شدند که به کشورهایی مانند ترکیه، قطر و رژیم آل سعود نمی توانند به عنوان یک پشتیبان تکیه کنند و این دستاورد بزرگی برای مقاومت و مردم فلسطین بود.

کوشکی افزود : در سال های قبل گروههای فلسطینی به ترکیه و قطر امید بسیاری داشتند اما اکنون این امیدواری ها به حداقل ممکن رسیده و آنها به این نتیجه رسیده اند که حامیان اصلی مسئله فلسطین چه کشورها و جریان هایی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  به عدم تصویب پیشنویس قطعنامه پیشنهادی تشکیلات خودگردان از سوی شورای امنیت اشاره کرد و گفت : محدود کردن فلسطین به مرزهای اشغالی ۱۹۶۷ و حتی کمتر از آن پیشنهاد جدیدی نبود اما این اقدام را با تبلیغات و بزرگنمایی به عنوان تنها گزینه حل مسئله فلسطین مطرح کردند که حتی صهیونیست و حامیان غربی آن  تا به این اندازه را نیز مورد پذیرش قرار ندادند.

کوشکی تاکید کرد : آنهایی که به این طرح به عنوان یک راه نجات  امید بسته بودند متوجه شدند که چنین روشهایی نمی تواند مسئله فلسطین را حل کند و بر طرف کننده مشکلات اساسی فلسطینیان در مبارزه و مواجهه با رژیم کودک کش صهیونیستی باشد.

یک نظر بگذارید