جستجو
آرشیو

باید خلأهای حوزه اندیشه را با رجوع به اندیشه های حضرت امام پر کرد

XXدکتر محمد صادق کوشکی، دبیر سابق دفتر هنر و ادبیات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار جماران به توصیف ادبیات انقلاب پرداخت و با بیان مطلب بالا ادامه داد: انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده همه جانبه، عرصه های مختلفی از زندگی و جامعه ایران را دچار تحول کرد و تولیدات و ابداعات مختلفی را به جامعه عرضه نمود. با توجه به ویژگی های تاریخی و فرهنگی جامعه ایران، شاید ادبیات، اعم از نظم و نثر، سرآمد هنرهای ایرانی باشد. در واقع یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، تربیت نسلی از نویسندگان و شاعران وفادار به انقلاب و ارزش های آن است؛ کسانی که با وجود برخوردار بودن از حد قابل قبولی از هنر در عرصه شعر و داستان نویسی، به انقلاب اسلامی متعهد بودند، اندیشه های انقلاب اسلامی را باور داشتند و ادبیات را در راستای تحکیم مبانی انقلاب، ترویج آن و دفاع از آن به کار می گرفتند. این نسل و محصولاتشان، ادبیات انقلاب اسلامی را شکل دادند.

وی در مورد نسبت ادبیات انقلاب و دفاع مقدس اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس جزئی از کلیت ادبیات انقلاب اسلامی است. ادبیات انقلاب را می توان شامل حرکت حضرت امام، دفاع مقدس، تحولات بعد از انقلاب، حوادث رویدادها و حتی نقد درون گفتمانی و آسیب شناسی انقلاب اسلامی دانست. همه این ها در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی جای می گیرد.

کوشکی در خصوص پیشرفت کیفی و کمی ادبیات انقلاب خاطر نشان کرد: خوشبختانه ادبیات انقلاب از کیفیت قابل قبولی برخودار است، اما کمیت آن گسترش پیدا نکرده و به جامعه شناسانده نشده است. هنوز جامعه ما آن طور که شایسته است، با آن عرصه آشنا نشده و از آن بهره نبرده است. ما شاعران و نویسندگان متعهد زیادی داشتیم و داریم که در حوزه انقلاب اسلامی و زیر گروه های آن، آثار قابل توجهی ایجاد کرده اند، اما قطعاً جامعه هنوز نتوانسته این آثار را بشناسد و استفاده کند.

وی افزود: وظیفه نویسندگان و شاعران به کارگیری خلاقیت و تولید آثار هنری است، اما باید حلقه های واسطی باشد که این آثار را به شکلی بازتولید کند تا برای جامعه قابل بهره گیری باشد. بهتر است سروده های شاعران انقلاب تبدیل به موسیقی شود تا در اذهان جاودانه گردد. اگر داستان ها و رمان ها تبدیل به فیلم و تئاتر شوند؛ بیشتر برای جامعه قابل بهره گیری خواهند بود.

کوشکی در انتقاد از بخش توزیع گفت: توزیع آثار فرهنگی هم باید ساماندهی شود. متأسفانه در حال حاضر، بخش توزیعمان مشکل دارد. هزینه زیادی می شود، اما این آثار به دست مصرف کنندگان حقیقی نمی رسند.

عضو هیئت علمی گروه مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران ادامه داد: هنرمندان و ادیبان انقلاب تلاش خوبی انجام داده اند، اما این یک مسیر جاری و باز است و هنوز جای کار دارد. انقلاب اسلامی به حدی وسیع است که می توان سال های سال، برای آن ادبیات خلق کرد، شعر گفت و داستان نوشت.

کوشکی که مؤلف آثاری چون «تأملاتی در اندیشه سیاسی امام خمینی» و «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» است، ضمن تأکید بر ضرورت آثاری حول محور اندیشه های امام تصریح کرد: اندیشه های امام از آنجا که بازگویی و بازنمایی اندیشه های دینی است، غنای کاملی دارد و می تواند پاسخگوی همه نیازهای فکری جامعه ما باشد. در واقع نیازمند واسطه هایی هستیم تا بتوانند نیازهای جامعه را از فرمایشات امام استخراج کنند و در معرض نظر و مشاهده اهل فکر و معنا بگذارند. این حلقه های واسط هنوز نتوانسته اند نقش خود را به صورت جدی ایفا کنند؛ به همین دلیل در حوزه های اندیشه ما خلأهایی وجود دارد که باید این خلأها را با رجوع به اندیشه های امام و بازنمایی اندیشه های دینی ایشان پر کرد.

یک نظر بگذارید