جستجو
آرشیو

بخش بزرگی از حاکمیت مفهوم اقتصاد مقاومتی را نمی فهمد/ هر کس اقتصاد مقاومتی را فهمیده برای مردم تبیین کند

خبرنگار فرهنگ نیوز در گفتگو با استاد محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به آسیب شناسی روند اجرای اقتصاد مقاومتی پرداخته است.

فرهنگ نیوز: به نظر شما مجموعه دولت و مجلس و نهادها چقدر در انتقال مفهوم اقتصاد مقاومتی به متن جامعه موفق بوده اند؟

هیچ!

فرهنگ نیوز: خب! به نظر شما چه باید می کردند یا انجام دهند؟

در اولین قدم باید بررسی کنیم و ببینیم که آیا مسئولان این مقوله را اصلا قبول دارند یا خیر؟ چرا که به نظر من بخش بزرگی از حاکمیت مفهوم اقتصاد مقاومتی را نمی فهمد بنابراین این مقوله را قبول هم ندارد، لذا کسی که مفهومی را به واسطه عدم شناخت قبول ندارد، نخواهد توانست آن را به کسی آموزش بدهد.

نکته بعدی این است که عده دیگری هم هستند که می فهمند اقتصاد مقاومتی یعنی چه، اما این مفهوم را قبول ندارند، پس طبیعتا این عده هم تلاشی برای تفهیم اقتصاد مقاومتی به مردم نخواهند کرد بلکه برعکس می کوشند تا این مساله کج و غلط به مردم معرفی شود، چگونه؟ با خلط بحث بین اقتصاد ریاضتی و اقتصاد مقاومتی سعی می کنند تا اذهان عمومی را از مفهوم اصلی (اقتصاد مقاومتی) منحرف کنند.

فرهنگ نیوز: در این وضعیت چه باید کرد؟

در این موقعیت باید کسانی که اقتصاد مقاومتی را فهمیده اند که لزوما در حاکمیت هم نیستند و عموما حتی دستشان از حاکمیت کوتاه است، باید تلاش کنند تا این مفهوم را از طریق ابزارها و تریبون هایی که در اختیار دارند برای مردم توضیح داده و تبیین کنند تا کاملا این مفهوم برای مردم جا بیفتد.

فرهنگ نیوز:  آیا از فرمایش شما می توان استنباط کرد که سازمان های مردم نهاد می باید وارد این عرصه شوند؟

من نمی خواهم این مقوله را به سازمان های مردم نهاد محدود کنم، بلکه فراتر از آن یعنی از اشخاص و گروه ها گرفته تا هیأت های مذهبی و صاحبان تریبون های عمومی و هر کسی که این مفهوم را فهمیده و قبول دارد و آن را مفید می داند باید سعی کند تا آن را به دقت به مردم انتقال داده و اثرات و مزایای آن را برای جامعه تبیین کنند.

فرهنگ نیوز:  شما وظیفه خود مردم را چگونه تعریف می کنید؟

وقتی مردم این مقوله را نمی شناسند چه می توانند بکنند؟

فرهنگ نیوز: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب به طور مداوم بر حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند، آیا مردم در حد خودشان وظیفه تحقیق و بررسی جهت تکمیل فهم از این مقوله را ندارند؟

بستگی دارد ما درباره کدام بخش از مردم صحبت کنیم. آن دسته که امکان تحقیق دارند، بله باید بروند و تحقیق کنند؛ اما بخش بزرگی از جامعه امکان تحقیق ندارند. به نظر من اقتصاد مقاومتی پدیده ایست که یک صدم درصد از جامعه هم آن را متوجه نشده است. در یک کشور هفتاد میلیونی تعداد کمی هستند که این مقوله را می فهمند، حالا آیا همه مردم به این تعداد اندک دسترسی دارند؟ تا مصادیق اقتصاد مقاومتی تبیین نشود، کلیت آن در حد یک ادعا باقی می ماند که حتی درست یا غلط بودن آن نیز در هاله ای از ابهام باقی می ماند، لذا اگر مصادیق آن را نشناسیم و به مفاهیم آن پیوند نزنیم، جامعه اقناع نخواهد شد. بنابراین بدون شناخت مصادیق و صرف با تاکید بر تعریف های آن، حرکتی ایجاد نخواهد شد.

گاهی ما اقتصاد مقاومتی را اینگونه تعریف می کنیم که باید از داشته هایمان حداکثر استفاده مفید را بنماییم، تا نیازمند به درآمد نفتی نباشیم در همین حال اگر من نوعی بدانم که منطقه ای به نام خواف وجود دارد که با بادهایی که در آن ناحیه می وزند اگر نیروگاه بادی دایر کنیم، می توانیم برقی معادل پنجاه رآکتور نیروگاه بوشهر را استحصال کنیم.

اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه چرا تا به حال این اتفاق نیفتاده و اگر این نیروگاه در آن منطقه ایجاد شود دیگر لازم نیست معادل آن را مازوت بسوزانیم، بلکه می توانیم همان مازوت را به پلیمر تبدیل کنیم و آن پلیمر را با قیمت بالا بفروشیم و اشتغال ایجاد کنیم و مازاد ان برق را هم به افغانستان که در مجاورت ایران است صادر کنیم تا درآمدی هم از این راه کسب کنیم.

ملتی که از باد درآمد کسب می کند دیگر لازم نیست نگران تحریم یا درآمد نفت باشد.

فرهنگ نیوز: با این تفاصیلی که فرمودید، آیا مسئولین به اندازه شما اطلاعات ندارند تا اقدامی انجام دهند؟

عرض کردم در بالا، بخشی نمی دانند! و بخشی هم اعتقادی به این مسائل ندارند. اگر بنا می شد تا امثال این نیروگاه ساخته شود در آن صورت می بایست مدیرانی که تا امروز بر وزارت نیرو یا سازمان انرژی های نو حکومت کردند، کنار می رفتند چون توان مدیریتی نداشتند و کسانی بیایند که توان مدیریتی دارند. به همین دلیل مدیران دولتی با اقتصاد مقاومتی مخالفند، چون در آن صورت عمده این افراد باید کنار بروند به این دلیل که توان مدیریت در اقتصاد مقاومتی را ندارند.

فرهنگ نیوز: از دانشگاهیان در این زمینه چه انتظاری می رود؟

دانشگاهیان ما هم در این خصوص به صورت تحقیقی و پژوهشگرانه وارد نشده اند.

فرهنگ نیوز: این ترسیم شما از وضعیت ناامید کننده نیست؟

خب وقتی کاری نکرده ایم چه باید گفت؟ بررسی کنیم ببینیم در خصوص توانمندی های اقتصادی کشور که تا امروز به سراغ آنها نرفته ایم، چند پژوهش علمی در دانشگاه ها درباره آنها انجام داده ایم.

فرهنگ نیوز: با این اوصاف چگونه رهبر انقلاب با این مسائل امیدوارانه برخورد می کنند؟

ایشان می گویند شروع کنید این پروژه را. مثال بزنیم، به فرض شما با کسی مواجهید که تا ۱۸ سالگی درس نخوانده است، در این زمان برای تشویق او از مزایای درس می گویید و تشویقش می کنید که می تواند شروع کند به درس خواندن و اظهار امیدواری می کنید که اگر الان هم شروع کنی موفق خواهی شد.

یک نظر بگذارید