جستجو
آرشیو

تعهدات ما با درصد و عدد کاملاً مشخص است. اما تعهدات طرف مقابل مشخص نیست

کمیته صیانت از منافع ایران: نشست خبری کمیته صیانت از منافع ایران با عنوان «توافق لوزان؛ کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟» با سخنرانی اساتید و کارشناسان​ و حضور رسانه‌های داخلی و خارجی جهت تبیین واقعیات مذاکرات ​لوزان یکشنبه ۱۶ فروردین برگزار شد.

از آن جا که آقای روحانی از واژه‌ی توافق استفاده کردند، من هم از همین واژه استفاده می‌کنم. چند ابهام جدی راجع به این متن وجود دارد: اول این که تعهدات ما با درصد و عدد کاملاً مشخص است. اما تعههدات طرف مقابل مشخص نیست. معلوم نیست قرار است لغو یا تعلیق یا توقف شود. هم طرف ایرانی و هم طرف غربی از واژه‌های مختلف استفاده شده است. فابیوس که در این باره می‌گوید هنوز بر سر زمان‌بندی و برداشته شدن تحریم‌ها به توافقی نرسیده‌ایم. این چه توافقی است که تعهدات طرف غربی اصلاً مشخص نیست؟

کلید راستی آزمایی در دست آژانس است/ین آژانس همان آژانسی است که در طول این همه سال تا الان تقریباً هیچ گاه از ایران اقناع نشده است

ابهام بعدی این که کلید توقف یا لغو یا تعلیق در دست کیست؟ یعنی فرض کنیم ما تعهدات مان که اجرایشان بسیار سخت و هزینه‌بر هم هست، را انجام دادیم، اگر آژانس راستی‌آزمایی کرد و اقناع نشد، ما باید صبر کنیم تا بالاخره آژانس اقناع شود. این آژانس همان آژانسی است که در طول این همه سال تا الان تقریباً هیچ گاه از ایران اقناع نشده است. ما از ظریف می‌پرسیم که چه گونه مطمئن خواهید شد که آژانس اقناع شده است؟ می‌گوید اگر این کار را نکند، آب‌روی آژانس خواهد رفت. چند بار باید آژانس را بیازماییم؟ در آستانه‌ی توافق، آمانو می‌گوید ما هنوز ابهام داریم راجع به ایران. ساز و کار پیش‌نهاد شده، پذیرش پروتکل الحاقی است. مگر اجرای داوطلبانه‌ی پروتکل برای آن‌ها اطمینان آورد.

طرف مقابل به تعهداتش در توافق ژنو عمل نکرد/ چرا ما باید اعتماد سازی کنیم، اعتمادسازی را کسی باید بکند که خلف وعده کرده

طرف مذاکره که نمی‌تواند خودش ناظر بر اجرای توافق باشد. الان گفته شده شورای امنیت خودش طرف اجرای توافق است.

بحث بعدی این که ما کل تعهدات مان در توافق ژنو را بر اساس آمار در مدت دو ماه را اجرا کردیم. اما ندیدم که دولت روحانی کارنامه‌ای از عمل طرف غربی به تعهداتش بدهد. اگر قرار بود چنین کارنامه‌ای داده شود، طرف غربی مردود بود. پول‌ها را هم به حد تعیین شده و در وقت معین ندادند. به تعبیر نوبخت حتی یک سنت هم وارد کشور نشد و فقط از حسابی به حساب دیگر منتقل شد. چرا ما باید اعتمادسازی کنیم. اعتمادسازی را کسی باید بکند که خلف وعده کرده. در بیانات تیم ما اصلاً صحبتی از اعتمادسازی طرف غربی نیست

آیا ما باید خودمان را با ژاپنی که این قدر استقلال ندارد که هنوز کاپیتولاسیون در کشورش حاکم است مقایسه کنیم؟/هنوز پروتکل را امضا نکرده، آن‌ها می‌گویند باید پادگان‌ها را بازرسی کنیم.

بحث بعدی این است که پروتکل الحاقی را آقای ظریف ضمانت اجرای توافق از سوی ما معرفی می‌کنند تا بر مبنای آن طرف غربی تحریم‌ها را لغو یا تعلیق یا هر چیزی بکند. آماری که ظریف در مورد کسانی که پروتکل را پذیرفته‌اند، داد صحیح نیست. کشورهایی که پذیرفته‌اند هم همه اجرا نکرده‌اند. ظریف ما را با ژاپن مقایسه کرد. آیا ما باید خودمان را با ژاپنی که این قدر استقلال ندارد که هنوز کاپیتولاسیون در کشورش حاکم است مقایسه کنیم؟ هنوز پروتکل را امضا نکرده، آن‌ها می‌گویند باید پادگان‌ها را بازرسی کنیم. وقتی امضا کردیم که دیگر هر جا را خواستند بازرسی می کنیم. به بازرسان آژانس باید اعتماد کنیم؟ هانس بلیکس گفته بود که بازرسان آژانس دو دسته اند. خوب‌هایشان جاسوس آمریکا و بدهایشان جاسوس اسرائیل هستند!

۵۰۰۰ سانتریفیوژ آن هم نسل یک که غنی‌سازی نیست، کاریکاتور غنی‌سازی و فقط اتلاف هزینه است.

می‌گویند حق غنی‌سازی را به دست آورده‌ایم. حق غنی‌سازی یعنی واژه یا حقیقت امر؟ غنی‌سازی حق حاکمیتی هر کشوری است. قرار نیست که ما حق حاکمیتی خودمان را از غرب بگیریم. خوشحال هستند که آن‌ها به این حق ما اذعان کرده‌اند. خب چه قدر؟ ۵۰۰۰ سانتریفیوژ آن هم نسل یک. این که اصلاً کاربردی ندارد. فقط اتلاف هزینه است. صالحی می‌گوید اگر ما بخواهیم سوخت بوشهر را تامین کنیم، آن گاه است که ما به ۱۹۰ هزار سو احتیاج داریم. خب اگر نمی‌خواهیم سوخت بوشهر را تأمین نکنیم که برای چه غنی‌سازی کنیم؟ خواست غربی‌ها این است که ما بعد از مدتی که سانتریفیوژها بدون هیچ دلیل و صرفه‌ی اقتصادی چرخید، ما خودمان داوطلبانه آن را متوقف کنیم. این که غنی‌سازی نیست، کاریکاتور غنی‌سازی و فقط اتلاف هزینه است.

اگر واقعاً این توافق برد – برد بود، غربی‌ها این قدر خوش‌حال نمی‌شدند

وزارت خارجه تصور می‌کند مردم به رسانه‌های خارجی دست‌رسی ندارند و انگلیسی نمی‌فهمند. سوال آخر این که بنده از ظریف و از کسانی که با دمشان گردو شکستند، می‌پرسم که چرا غربی‌ها این قدر خوش‌حال شده‌اند از توافق؟ آیا ما تحت فشار بودیم یا آنها؟ تحریم ها علیه ما بود. غربی ها همه‌شان می‌گویند ما باورمان نمی‌شود که چنین توافقی بدست آمده باشد. وقتی علی‌رغم روحیه‌ی دیپلماتیک این حجم از رضایتمندی را بروز می‌دهند، نشان می‌دهد که اتفاق خاصی افتاده. اگر واقعاً این توافق برد – برد بود، غربی‌ها این قدر خوش‌حال نمی‌شدند

نکته آخر اینکه اگر شما تعهدات را عمل کردید و آمریکایی ها عمل نکردند مگر شما موازی پیش میرید که ما هم بتوانیم عمل نکنیم. ما که باید سانتریفیوژهای مان را جمع کنیم و بقیه تعهدات مان را انجام دهیم. آقای ظریف از یک طرف میگوید اگر آنها عمل نکردند ما هم عمل نمیکنیم، از طرف دیگر می گویند اول باید ایران اقداماتش را انجام دهد و آژانس تایید کند و بعد تحریم ها برداشته می شود.

وقتی توافق بر سر مبادله‌ی چند ماهی‌گیر غیر مجاز با قطر باید در مجلس تصویب شود، چه طور توافقی با این همه تعهد، نباید به تصویب مجلس برسد؟!

آقای روحانی که می گوید حقوقدان هستم باید بداند اصل ۷۷ قانون اساسی می‌گوید توافق‌های بین المللی باید به تصویب مجلس برسد. سؤال من از تیم مذاکره کننده این است که سهم این اصل در مذاکرات چه قدر است؟ آیا روحانی قبول دارد که این اصل باید اجرا شود یا نه؟ ظریف فقط تصویب پروتکل را برای مجلس پذیرفتند. اما خود این توافق یک توافق است، در ژنو هم بود. انتقاد من از مجلس این است که این وظیفه‌ی شما بود که در ژنو وارد میشدید. الان هم قرار است این اصل در توافق لوزان زمین بماند؟

ایران با قطر بر سر مبادله‌ی چند ماهی‌گیر غیر مجاز توافق می‌کند و این در مجلس تصویب می‌شود. چه طور توافقی با این همه تعهد، نباید به تصویب مجلس برسد.

حتماً باید در متن توافق ذکر شود که حتی پس از توافق با تیم مذاکره کننده‌ی ایرانی، زمانی این توافق اجرا خواهد شد که مجلس به تصویب برساند و شورای نگهبان آن را مغایر با شرع و قانون تشخیص ندهد. اگر ابهامی وجود دارد، مجلس باید از شورای نگهبان استفسار کند. از نمایندگان مجلس به جد درخواست می‌کنم به سوگندی که خورده‌اند پای‌بند باشند و اجازه ندهند این بار هم مثل توافق ژنو، حق مردم خورده شود.

اعتقاد کمپین این است که یک طرف مذاکرات به دنبال پایمال کردن حقوق طرف دیگر است. ایران به دنبال حقوق ملی است و طرف دیگر بر خلاف آن. ظریف دیشب در تلویزیون گفت که موضع ما در مذاکرات در قالب یک لجباز بوده است. با این موضع‌گیری، ظریف برای شما لقب تندرو را می‌دهند و قیاس می‌کنند با نتانیاهو. این هدف دار است. چرا روحانی و ظریف هم همین موضع را انتخاب می‌کنند؟

ارجاع می‌دهم به یک سند تاریخی. اسناد تاریخی کشتی‌رانی انگلیسی. وقتی که جزایر ایرانی را یک به یک اشغال کردند، فرمانده ناو انگلیسی می‌گوید که ما می‌خواستیم کیش را اشغال کنیم، یک عده از اشرار به ما حمله کردند و نگذاشتند. بنا بر این ما از کنار آن‌ها عبور کردیم. عادت آن‌ها این است که مخالفان خود را با این القاب می‌خوانند. اما ما افتخارمان این است که چند رزمنده با تجهیزات کم مرعوب کشتی‌رانی انگلیس نشدند و نگذاشتند این جزیره اشغال شود.

سید حسن نصر الله گفت من این را می‌گویم و همه یادداشت کنند که ما تروریست هستیم تا زمانی که همه‌ی مردم ما از اسرائیل در امان باشند. اگر دفاع از استقلال ایران تندروی است، ما به این افتخار کنیم. ظریف دو سه بار تکرار کرد که من دو سه شب بی‌خوابی کشیده‌ام و گویا خیلی به ایشان فشار آمده. می‌خواهم به او بگویم که این جایی که به آن رسیده‌ایم، نتیجه‌ی بی‌خوابی کشیدن خیلی‌ها ست. این چیزی که آن‌ها به آن چوب حراج زده‌اند، حاصل بی‌خوابی احمدی روشن‌ها و خانواده‌هایشان است. اجازه نمی‌دهیم این استقلال را کسی نقض کند.

۴پاسخ به “تعهدات ما با درصد و عدد کاملاً مشخص است. اما تعهدات طرف مقابل مشخص نیست”

 • اکبر:

  دکتر عزیز سلام،اگر ما به غنی سازی ادامه دهیم مگر چه اتفاقی می افتد اصلا ما نیازی به توافق در زمینه ی هسته ای نداریم ۵+۱ همون شورای امنیته که حق وتو هم داره

 • حسین:

  سلام جلسه امروز عالی بود .خدا قوت

 • Ali:

  آقای کوشکی احمدنژاد هم مثل تو فکر میکرد وبه افکار امثال تو عمل کرد اخرش چی شد خسته نشدی از بس شعار دادی ۷ میلیون بیکار ننیجه کارهای شماست عبرت نمیگیری می خوای مردم از گرسنگی به آدم خوری بیفتند تا آرمان های شما به حقیقت برسد ولی چه سود که ففط شعار ودر آخر محکم میکنید

 • مقداد:

  در جواب دوست عزیز شما از کجا میدونید اقای کوشکی مثل اقای احمدی نژاد فکر میکنن کسی که به احمدی نژاد انتقاد ی تندی داشتن و به ایشون هم رای ندادن
  و فکر نکنم بیکاری جوانان ربطی به آرمان دکتر کوشکی داشته باشه ایشون تحلیلگر و استاد دانشگاه,هستن نه وزیر کار
  اگر ارمان شما سیری هست پس دنبال ارمانتون باشید انشاءالله که می رسید

یک نظر بگذارید