جستجو
آرشیو

جایگاه دانشگاه نباید به اندازه یک اداره پایین بیاید

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در گفتگو با «نسیم» معتقد است اگر رؤسای دانشگاه‌ها توسط وزیر علوم عزل و نصب ‌شوند؛ جایگاه و شخصیت دانشگاه‌ به شدت در حد یک اداره تنزل می‌یابد.

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه در گفت و گو با «نسیم» درباره برخی تلاشها حول بیرون آوردن حق انتصاب روسای دانشگاهها از حوزه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بخش قابل توجهی از اعضای شورا کسانی هستند که با حکم رهبری در شورا حضور دارند و عملاً شورا مشروعیتش را از تأییدات رهبری نظام به دست آورده و به همین دلیل مصوبات شورا حکم قانون را پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اهتمام ویژه ولی فقیه به این مسئله افزود: اینکه چرا تعیین رؤسای دانشگاه‌ها به این شورا سپرده شده فلسفه کاملاً دقیقی دارد چرا که  قرار است دانشگاه‌ها به عنوان عرصه‌های فکری، فرهنگی و عرصه‌های حضور نخبگان علمی کشور شخصیت و جایگاهی فراتر از اداره دولتی داشته باشند.

کوشکی ادامه داد: وقتی که قانونگذار تعیین رؤسای دانشگاه‌ها را به شورای عالی انقلاب فرهنگی‌سپرد به دنبال این نکته بود که به دانشگاه‌ها یک شخصیت مستقل فرا اداره‌ای ببخشد، شخصیتی که جایگاهش را از عالی‌ترین حوزه فرهنگی کشور که تحت توجه ولی فقیه است دریافت می‌کند و در واقع برایند اراده قوای سه گانه که در شورا حضور دارند و همینطور شخصیت‌های شاخص فرهنگی که رهبری آنها را تأیید می‌کند منجر به تعیین رؤسای دانشگاه‌ها می شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد:  حالا اگر این حالت تغییر پیدا کند و ما شاهد باشیم که رؤسای دانشگاه‌ها توسط وزیر علوم عزل و نصب می‌شوند در آن حالت جایگاه دانشگاه و شخصیت دانشگاه‌ها به شدت تنزل پیدا می‌کند و در حد یک اداره در می‌آید.

وی گفت: اگر اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث انتصاب روسای دانشگاهها محدود شود در این صورت رئیس دانشگاه باید کاملاً مطیع منویات مافوقش باشد و در این فضا آنوقت جایی برای آزاداندیشی و تولید فکر  فرهنگی باقی نمی‌ماند چرا که هر حال وزرا تابع رؤسای دولت‌ها هستند و هر دولتی سیاست‌های خاص خودش را دارد و نتیجه این می‌شود که هر دولتی سر کار بیاید باید کلاً فضای تولید علم و فکر و فرهنگ و اندیشه در دانشگاه تحت تأثیر و تحت الشعاع دیدگاه‌های آن دولت باشد.

کوشکی در ادامه افزود: ممکن است که یک دولتی بیاید و اعتقادی به تولید علم نداشته باشد و اعتقادی به نوآوری وآزاداندیشی نداشته باشد ودیدگاه بسته‌ای داشته باشد و این دیدگاه منتقل می‌شود و دانشگاه به وضعیت فاجعه‌ باری می‌افتد.

وی گفت: در حالت برعکس آن ممکن است وزیری سر کار بیاید که در حوزه مدیریت  وزارت علوم یا حتی مثلاً وزارت بهداشت شناخت درستی از اشخاصی که برای ریاست دانشگاه‌ها منصوب شود را نداشته باشد خوب شورا به عنوان عالی‌ترین نهاد تصمیم گیر در حوزه فرهنگ می‌تواند اشراف بسیار دقیق‌تری داشته باشد و می‌تواند ببیند که چه کسانی لیاقت ریاست دانشگاه‌ها را دارند ومی‌توانند سکان‌دار مهمترین عرصه تولید فکر و فرهنگ و اندیشه در کشور باشند.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: به هر حال تقلیل گزینش ریاست دانشگاه‌ها از شورا به حد دولت من فکر می‌کنم که عواقب بسیار خطرناکی را برای دانشگاه‌ها و مقوله‌هایی مثل آزاداندیشی و تولید علم و فکر و فرهنگ دارد و می‌تواند آنها را در حد یک اداره خیلی معمولی پایین بیاورد و این واقعاً به نوعی اهانت به شأن دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و پایین آوردن جایگاه علم و دانش در کشور است.

یک پاسخ به “جایگاه دانشگاه نباید به اندازه یک اداره پایین بیاید”

 • nima:

  سلام اقای کوشکی.
  شمایک مقاله ای درباره ی (چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟)در سایتان قرار دادین که چهار سوال را مطرح کرده بودین منم با کمی فکر کردن به این جواب ها رسدم
  ۱- در کودکی­هایتان تحقیق کنید و ببینید در کودکی چه کاره بودید؟ روحیه جمعی داشتید یا فردی و کناره­گیر از جمع بودید، بیشتر مدیریت می­کردید یا تابع خوبی بودید یا هیچ­کدام؟ یعنی مستقل بودید!
  جوابم:روحیه جمعی داشتم و بیشتر مدیریت می کردم و یا مستقل
  ۲-شما ببینید در دوره­ی راهنمایی و دبیرستان با چه درس­هایی راحت بودید، صرف نظر از این­که معلمش خوب بود یا نه یا حتی آن درس را دوست داشتید یا نه.
  جوابم:با درس فیزیک بصورت مفهومی لذت می برم و بعدم از شیمی نیز لذت می برم.

  دغدغه­هایی که الان دارید از چه جنس است؟ سؤال­هایی که به ذهنتان می­رسد از چه جنسی است؟ در ایام بیکاری و فراغت چه تیپ سؤال­هایی به ذهنتان می­رسد؟ سؤال­های اجتماعی، سؤال­های سیاسی، سؤال­هایی در مورد رشته­ی خودت، کدام بیشتر ذهنت را مشغول می­کند؟
  بیشتر اجتماعی
  خواهشا جواب بدید واقعا به کمک لازم دارم

یک نظر بگذارید