جستجو
آرشیو

عربستان با بازپس‌گیری عدن به دنبال احیای بخشی از حیثیت خود است

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌و گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس، در خصوص اقدامات عربستان در یمن اظهارداشت: محاسبات عربستان در مقطع طراحی عملیات علیه یمن و تشکیل ائتلافی از کشورهایی مانند مصر و پاکستان به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه عربستان قصد داشت بار عملیات زمینی در یمن را متوجه کشورهایی مانند مصر و پاکستان نماید و خود صرفا نقش هماهنگ کننده، پشتیبان و نیروی هوایی را عهده دار شود، اظهار داشت: محاسبه عربستان به نتیجه نرسید و طرح عملیاتی سعودی‌ها برای ورود به یمن و سرنگونی ائتلاف مردمی که انصار الله ایجاد کرده بود بی نتیجه ماند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: از پایه‌های طرح عربستان مبنی بر وجود نیروی زمینی از سوی پاکستان و مصر و پشتیبانی هوایی از سوی سعودی‌ها، تنها نیروی هوایی باقی ماند و نیروهای‌ تکفیری و القاعده در یمن با ائتلاف با نیروهای طرفدار منصور هادی سعی کردند نقش نیروی زمینی عربستان را ایفا کنند.

کوشکی با بیان اینکه حجم نیروهای القاعده و طرفدار منصور هادی در حدی نبود که بتوانند طرح عربستان برای سرنگونی قدرت ملی ائتلاف انصار الله را فراهم کنند، گفت:  نیروهای وابسته به القاعده، تکفیری‌ها و هواداران منصور هادی صرفا در حدی بودند که تنها توان در اختیار گرفتن چند استان از استان‌های جنوبی یمن را داشته و حتی قدرت حفظ مواضع خود در عدن و چند استان میانی را نیز نداشتند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای کمیته‌های مدرمی، نیروهای انصار الله و همینطور آن بخشی از ارتش یمن که وفادار به انصار الله بود پیشروی‌های خوبی داشتند، افزود: فتح عدن و خارج کردن آن از دست نیرویهای طرفدار منصور هادی از جمله این پیشروی‌ها بود و کمیته‌های مردمی به همراه انصار الله و آن بخش از ارتش یمن که وفادار به انصار الله بود، توانستند  عملا نیروهای تکفیری را به سمت منطقه حضر الموت که با مرز کشور عمان مجاور است سوق دهند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ روند گفته‌شده و بی حاصل بودن بمباران‌های هوایی باعث شد سعودی‌ها عملا احساس کنند در یمن با شکست مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: به همین دلیل سعودی‌ها سعی کردند با متراکم کردن انرژی خود و بکارگیری جدی‌تر نیروی‌ هوایی و حتی مشارکت دادن برخی نظامیان اماراتی از طرفی و از طرف دیگر تقویت نیروهای القاعده در اقدامی حیثیتی عدن را پس بگیرند اما تا کنون موفق به این کار نشده‌اند.

کوشکی با بیان اینکه هم اکنون جنگ شدیدی بین نیروهای وفادار به انصار الله و نیروهای تکفیری وابسته و سعودی و منصور هادی بر سر تصرف شهر عدن وجود دارد، گفت: علت بمباران‌های گسترده عدن نیز شکستن مقاومت نیروهای انصار الله در این شهر است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه سعودی‌ها تا امروز علی رغم انجام یکی از وسیع‌ترین بمباران‌های تاریخ معاصر به هیچ پیروزی نظامی واقعی دست پیدا نکرده و حتی موفق به تضعیف نفوذ و محبوبیت انصار الله نیز نشده‌اند، اظهار داشت: اقدامات سعودی‌های صرفا آسیب رساندن به یمن و امکانات مردم، شهرها و خانه‌هایی است که در این کشور وجود داشته و به همین دلیل برای عربستان خیلی حیثیتی است که بتوانند حداقل جای پایی برای خودشان یا منصور هادی بعنوان عامل عربستان در یمن پیدا کند.

وی با بعید دانستن امکان حضور منصور هادی در یمن ادامه داد: منصور هادی در یمن مستقر بود و بعد از حضور نیروهای وابسته به انصار الله در اطراف عدن از این شهر فرار کرد و در حال حاضر منصور هادی کسی نیست که به عدن برگشته و حکومت تشکیل دهد.

کوشکی با بیان اینکه منصور هادی ترجیح می‌دهد در امنیت در ریاض باقی مانده و از آنجا مسئله را دنبال کند، گفت: وی به دنبال این است که سعودی‌های یمن را پس گرفته و تحویلش دهند که عربستان امکان و قدرت اشغال یمن و تحویل آن به منصور هادی را ندارد.

وی گفت: صرفا بازپسگیری عدن ــ در صورت امکان ــ می تواند تا حدودی حیثیت عربستان را بهبود بخشد اما این موضوع تا کنون برای عربستان ممکن نشده است.

وی با اشاره اینکه در ابتدای جنگ عدن سالم بود و منصور هادی در آنجا حضور داشت، گفت: حجم نیروهای منصور هادی هنگامی که در عدن حضور داشت بسیار بیشتر از زمان حال بوده و با این حال وی نه تنها کاری از پیش نبرد بلکه از این شهر گریخت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه هم اکنون حجم نیروهای طرفدار منصور هادی و القاعده بسیار کمتر از زمان حضور وی در عدن است و جنگ شدید در این شهر در جریان است، تأکید کرد: به فرض سقوط این شهر نه تنها مشکلی از مشکلات عربستان و منصور هادی حل نخواهد شد بلکه منصور هادی هم کسی نیست که بتوانند بیاید در عدنی که مخروبه شده.

کوشکی در پایان در خصوص آینده یمن اظهار داشت: بر اساس راهبردی که صهیونیست‌ها مطرح کردند عربستان یمن  را از دست رفته می‌داند و امیدی به بازپس‌گیری یمن ندارد؛ بلکه به دنبال این است که یک سرزمین سوخته را در یمن بجا بگذارد که مردم و دولت آینده یمن به شدت گرفتار بازسازی شده و نتوانند نقش فعالی را در منطقه بازی کنند.

یک نظر بگذارید