جستجو
آرشیو

زمان ۱۵ ساله توافق برجام برای به حداقل رساندن اقتدار نظامی و امنیتی ایران است

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست‌خارجی خبرگزاری فارس درباره اظهارنظر اوباما مبنی بر اینکه اجرای برنامه برجام پس از ۱۵ سال شرایط را برای اقدام نظامی علیه ایران مناسب‌تر می‌کند، گفت: در توافق، عددهایی مانند ۱۰ و ۱۵ سال و بیش از آن سال وجود دارد. طبیعتاً این اعداد نشان‌دهنده آن است که این توافق از سوی آمریکایی‌ها تنظیم شده تا اقتدار نظامی، امنیتی و دفاعی ایران را به حداقل ممکن برسانند تا در نهایت بتوانند با کمترین هزینه علیه جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شده و بر آن غلبه کنند.

کوشکی افزود: تصور آمریکایی‌ها این است که در شرایط فعلی و با توجه به ساختار دفاعی جمهوری اسلامی ایران، امکان سیطره و غلبه نظامی بر ایران وجود ندارد، لذا آنها تنها تلاش دارند به بهانه توافق برجام از نظر اطلاعاتی اشراف کاملی بر ساختار دفاعی و نظامی ایران پیدا کنند. در عین حال بکوشند این ساختار را تا حد ممکن تضعیف کرده تا در زمان مورد نظر که قرار نیست حتماً ۱۰ سال باشد و شاید ۵ سال و کمتر از آن باشد علیه جمهوری اسلامی وارد عمل شوند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها اگر لحظه‌ای احساس کنند جمهوری اسلامی به حدی ضعیف شده که می‌توانند به آن حمله و بر آن سیطره پیدا کنند، قطعاً این کار را انجام خواهند داد.

این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: آمریکایی‌ها از فرصت مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام حداکثر استفاده را کرده‌اند، زیرا مباحثی که هیچ ربطی به موضوعات هسته‌ای نداشته را در موضوع مذاکرات طوری گنجانده‌اند که منافعشان را بدست آورند که در این راه می‌توان به کمک‌های نظامی جمهوری اسلامی به متحدان خود و همچنین مباحث موشکی اشاره کرد که متأسفانه به مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام پیوست شده است.

یک نظر بگذارید