جستجو
آرشیو

کشورهایی که محتوا ندارند از افسانه استفاده می‌کنند / انسان‌های خداگونه می‌توانند هر هنری را بارور کنند

به گزارش گروه فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه هنر وقتی می‌خواهد زایندگی داشته باشد و محتوا پیدا کند باید از جایی ایده و الهام بگیرد، اظهار کرد: هنر در بهترین حالت قالب است و محتوا و مضامین هستند که هنر را از آنچه که هست متعالی‌ می‌کنند و ارتقا می‌دهند. به همین خاطر است که خیلی از ملت‌ها که مضمون و محتوا ندارند، هنر خود را در قالب اسطوره و افسانه می سازند و آن اسطوره و افسانه درون‌مایه هنرشان می ‌شود.

وی ادامه داد: فردوسی برای نگارش شاهنامه، رستم را خلق می‌کند، او باید رستمی داشته باشد تا بتواند شاهنامه را ایجاد کند و معتقد است بدون رستم، شاهنامه ناقص است. امروز نیز به لطف خدا، هنرمندان و فرهنگیان ما در دورانی به سر می برند که اگر چشم خود را به درستی بگشایند، غنی‌ترین مضامین انسانی و بشری که رویکرد الهی پیدا کرده‌اند و خدایی شده‌اند در دسترس شان قرار دارند.

کوشکی با تاکید بر اینکه انسان‌هایی که به مرز خداگونگی رسیده‌اند می توانند هر هنری را غنی و بارور کنند، گفت: بهترین جا و مکان برای ودیعه گذاشتن یاد و پیکرهای شهدا مکان‌های هنری است. اگر هنر از این مضامین عالی جدا شود، دیگر چیزی برای عرضه ندارد. به همین خاطر تشییع و خاک‌سپاری شهدا در حوزه هنری ابتکار خوبی است و هم بانیان این حرکت را باید تقدیر کرد و هم اینکه امیدوار باشیم که حضور پیکرهای شهدا در این مکان فرهنگی و هنری منبع الهام و خلاقیت باشد برای همه هنرمندانی که در این عرصه فعالیت می کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین گفت: اگر هنرمند و کسی که می خواهد اثر فرهنگی و هنری خلق کند به عالم و دنیای شهیدان، از راه تحقیق و حتی حسی نزدیک شود و تلاش کند تا بیشتر آن ها را کشف کند، به مرز بی نهایتی در تولید آثار متعهد و ارزشی نزدیک می‌شود؛ چرا که به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس گنجی است که هیچ‌گاه پایان ندارد.

پیکر دو شهید غواص همراه با آیین عزاداری و سوگواری برای امام صادق(ع) و با حضور مردم انقلابی کشورمان، سه شنبه ۲۰ مردادماه از مسجد امام صادق (ع) میدان فلسطین به سوی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ منتقل شد و در این نهاد انقلابی و رو به روی مسجد امام خامنه‌ای، طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی و هنری و مردم شهیدپرور به خاک سپرده شد.

یک نظر بگذارید