جستجو
آرشیو

افزایش سیاسی بازی در دانشگاه ها/افت رتبه علمی کشور در دولت روحانی/بی تفاوتی به مشکلات کشور تهدیدی برای دانشجویان

محمد صادق کوشکی تحلیل گر مسائل فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با تهران پرس پیرامون روز دانشجو گفت: مهمترین وظیفه دانشجو این است که توانایی خودش را جهت کسب علم بشناسد و بداند باید در چه عرصه ای مطالعه، پژوهش و تحقیق کند تا با یک نگاه متعهدانه برای پاسخ به نیازهای علمی کشور تلاش کند و امروز عدم تعهد، بی توجهی به ارزش های دینی، بی تفاوتی به مشکلات کشور بزرگترین خطری است که دانشجو و دانشگاه را تهدید می کند.

این کارشناس فرهنگی در خصوص وظیفه دانشجو و دانشگاه در جهت استکبار ستیزی و مقابله با نفوذ دشمنان گفت: بدون تردید استکبار ستیزی از سوی دانشگاهیان، همان تلاش متعهدانه برای تولید و پاسخ به نیازهای کاربردی کشور خواهد بود. که می تواند منجرب به قطع وابستگی به نظام استکبار و بی اثر کردن تحریم ها شود.

این استاد دانشگاه در ادامه به دلایل کاهش رتبه علمی و افزایش خروج نخبگان علمی از کشور در دولت یازدهم اشاره و گفت: یکی از شاخص های سنجش رتبه علمی کشور، ارجاع به تولید مقالات علمی می باشد. البته بی اعتنایی دولت یازدهم به دانشگاهها و بی توجهی به مراکز علمی و فرهنگی منجرب به افت رتبه علمی کشور شده است. همچنین برخی از دانشگاهها نزدیک به ۲ سال در انتظار تعیین رئیس، با سرپرست اداره می شدند. که این مسئله در کاهش رتبه علمی تاثیر داشته است.

کوشکی در ادامه سیاسی بازی و سیاست زدگی در دانشگاه اشاره و تاکید کرد: افرادی که برای سرپرستی یا ریاست دانشگاهها منصوب شده اند، کمتر از چهره  های علمی هستند و بیشتر از افراد سیاسی هستند.البته انتصابات داخلی دانشگاهها نیز وضعیت سیاسی پیدا کرده تا انجایی که شخصی که منتصب به شیرین عبادی است و ارتباط نزدیکی با وی جهت مقابله نظام جمهوری اسلامی را دارد، در یکی از معتبرین دانشگاه کشور به عنوان مدیرمنصوب میشود.

وی در ادامه اضافه کرد: اصلاح طلبان افراطی مشارکتی که به هیچ چیز به جز کسب قدرت فکر نمی کنند، دانشگاهها را به عنوان غنیمت از دولت روحانی درخواست کردند. که عملا دانشگاهها در دولت یازدهم به اصلاح طلبان افراطی مشارکتی هدیه شد که در نهایت رفتار افراطی از سوی این جریان سیاسی موجب رکود و خلل در فضای علمی دانشگاهها شده است.

کوشکی در خصوص کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها گفت: نظریه پردازی و کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها بایستی به بخشی از فرایند آموزش و پژوهش تبدیل شود. تا بتواند به سرانجام برسد که تا کنون متاسفانه هیچ یک از مسئولین وزارت علوم گامی در این خصوص برنداشته است و به همین جهت نظریه پردازی و کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها سرانجامی نخواهد داشت.

وی  در خصوص سوء استفاده جریان های سیاسی از دانشجو و دانشگاه در آستانه انتحابات گفت: آگاهی سازی و بصیرت افزایی و ارائه اطلاعات دقیق و روشن از ابعاد مختلف کشور به دانشجویان می تواند از نفوذ دشمنان در دانشگاه و سوء استفاده جریان های سیاسی از دانشجویان جلوگیری کند.

یک نظر بگذارید