جستجو
آرشیو

قابل پیش‌بینی بود که آمریکا بعد از اجرایی شدن برجام به سراغ موضوع تروریسم برود

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا که در آن ایران به حمایت از تروریسم متهم شده، اظهار داشت: بعد از پذیرش برجام این قابل پیش‌بینی بود که آمریکایی‌ها گام دوم را برای محدود کردن و اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران برخواهند داشت.

وی افزود: قبل از توافق ژنو مخالفان مذاکره با آمریکا این را به صراحت بیان کردند که حتی اگر ما در قضیه هسته‌ای عقب‌نشینی کنیم و به طرف مقابل امتیاز بدهیم، دومین پرونده آنها بحث حقوق بشر و تروریسم خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آمریکایی‌ها این اهرم فشار را چه به‌ عنوان عدم رعایت حقوق بشر و چه به‌ عنوان پشتیباتی از گروه‌های تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران به کار می‌برند، عنوان کرد: آمریکایی‌ها چون متوجه شدند که می‌توانند از ابزار تحریم برای وارد کردن فشار استفاده کنند، به دنبال بهانه‌ای بودند که این ابزار را کماکان در دست خود نگه دارند و از آن علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

کوشکی با اشاره به پذیرش برجام و تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای تصریح کرد: آمریکایی‌ها حتی بعد از اجرایی شدن برجام هم مایل هستند به بهانه‌های حقوق بشری و حمایت از تروریسم یا هر بهانه دیگری به تحریم‌های خود علیه ایران ادامه دهند تا جمهوری اسلامی مجبور شود عقب‌نشینی‌هایی که غربی‌ها طراحی کرده‌اند، انجام دهد.

وی با بیان اینکه غربی‌ها به‌دنبال این هستند که جمهوری اسلامی را به اطاعت خود وادار کنند، گفت: آنها می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران ویژگی مبارزه با استکبار خود را کنار بگذارد.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: مذاکره در زمینه تروریسم و اثبات اینکه حمایت از گروه‌های آزادی‌بخش لبنان و فلسطین از لحاظ حقوق بین‌المللی حمایت از تروریسم نیست، مشکلی را حل نمی‌کند.

کوشکی با تاکید بر تقویت توان اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: تنها راه مبارزه با این سیاست غربی‌ها این است که ما از لحاظ اقتصادی آنچنان خود را قدرتمند کنیم که دیگر بحث تحریم کارآمدی خود را از دست بدهد و ما به واسطه تحریم‌های اقتصادی تحت فشار قرار نگیریم و در این صورت است که بهانه‌جویی‌های آمریکا هم کنار خواهد رفت.

یک نظر بگذارید