جستجو
آرشیو

سومین مرحله از پروژه عادی سازی روابط با اسرائیل به سرکردگی سعودیها هیچ دستاوردی برای اعراب نخواهد داشت

“صادق کوشکی” استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص همکاری و برقراری مناسبات برخی کشورهای منطقه  به ویژه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی گفت: به نظر می رسد پذیرش رژیم صهیونیستی توسط کشورهای منطقه غرب آسیا یکی از نکات بسیار مهمی است که حامیان این رژیم، مخصوصا آمریکا و کشورهای اروپایی به آن توجه داشتند و عملا با فشار آنها بود که کشورهایی مثل مصرو اردن پذیرفتند با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار کنند، هر چند ترکیه خیلی پیشتر از این دو کشور با رژیم اشغالگر روابط سیاسی برقرار کرده بود.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه افزود: در مقطع زمانی که رژیم صهیونیستی اعلام وجود کرد دولت ترکیه کاملا لائیک بود و تمامی نگاهش به غرب بود و به همین دلیل در آن مقطع زمانی هیچ تعهدی نسبت به جهان اسلام و کشورهای عربی احساس نمی کرد. از این بستر برای ترکیه خیلی جذاب بود که در منطقه غرب آسیا بتواند یک شریک قابل اعتنا داشته و با همکاری آن  بتواند امتیازاتی از غرب مخصوصا در مقطع زمانی کنونی برای پیوستنش به اروپا و ورودش به اتحادیه اروپا بگیرد.

وی در ادامه گفت: مصر بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه و همچنین اردن بعد از دهه ۹۰ میلادی در غالب گفتگوهای صلح ، بصورت علنی با رژیم صهیونیستی وارد مذاکره شدند اما کشورهایی هم در منطقه مثل سعودی ها و قطری ها و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که این ها روابط خیلی گسترده ای با رژیم صهیونیستی دارند اما این روابط غیر رسمی بوده است.

کوشکی در ادامه با اشاره به اقدام برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس  که دفاتر تجاری رژیم صهیونیستی را در کشورهای خود افتتاح کردند تاکید کرد: قطر از سال ۱۹۸۰ به بعد و سایر کشورهای مرتجع عربی به این نتیجه رسیدند که زیر فشار غرب باید موجودیت اسرائیل را رسما بپذیرند.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس مشکلی با اسرائیل نداشتند، اما آمریکایی ها از آنها می خواستند که رسما دولت اسرائیل را بپذیرند به همین دلیل هم طرحی را سعودی ها دادند و کنفرانسی را در مراکش برگزار کرده و تلاش هایی را انجام دادند تا این حرکت دسته جمعی صورت گیرد.

وی افزود: اگر سعودی ها می خواستند به تنهایی با رژیم صهیونیستی روابط برقرار کنند  مشکل برایشان ایجاد می شد، اما تلاش سعودی ها این بود که  عنوان دو دولت در یک سرزمین را عمومی کنند و کنفرانس مراکش همین بود یعنی در غالب شعار اراضی ۱۹۶۷ قطعنامه ۲۴۲ و دو دولت در یک سرزمین مسئله فلسطین را حل کنند و رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند.

کوشکی در ادامه با اشاره به تلاش سعودی ها برای برقراری روابط با صهیونیست ها تاکید کرد: با توجه به پیروزی انقلاب اسلامی ایران و مقاومت در لبنان و پس از آن در فلسطین این حرکت به جایی نرسید. بعد از تشکیل دولت خودگردان، هم عرفات و هم سعودی ها تلاش کردند تا این روابط را علنی کنند ولی فضا مساعد نبود همچنین به خاطر مسئله محور مقاومت امکان عادی سازی روابط میان سعودی ها و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با صهیونیست ها وجود نداشت.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر این سومین مرحله است که کشورهای حاشیه خلیج فارس برای عادی سازی روابط خیز برداشتند اما در حال حاضر اگر عادی سازی روابط اتفاق بیفتد ما به ازای آن برای جهان عرب هیچ چیزی نخواهد بود. صهونیست ها به شدت به شهرک سازی های خودشان ادامه می دهند و به هیچ یک از تعهدات خودشان به دولت خودگردان وفادار نماندند.

وی افزود: نقض گسترده حقوق بشر در فلسطین اشغالی اتفاق می افتد و در مسئله غزه انواع و اقسام نقض قوانین و کنوانسیون های بین المللی در حق فلسطینی ها بی گناه  رخ می دهد . اگر حکام مرتجع عرب بخواهند با اسرائیل روابط علنی داشته باشند بعد از عادی شدن روابط با صهیونیست ها افکار عمومی از آنها می پرسند  در ازای آن چه دستاوردی برای امت عربی دریافت گردید؟

استاد دانشگاه تهران گفت: به رغم میل جدی که سعودی ها برای همکاری های گسترده با اسرائیل مخصوصا بعد از جنگ ۳۳ روزه و پس از آن در جنگ های ۲۲ روزه ، ۸ روزه  و جنگ ۵۱ روزه غزه و پشتیبانی که از اسرائیلی ها برای سرکوب مردم فلسطین می کردند ، اما به پوششی نیاز دارند تا عادی سازی روابط آنها و روابط علنیشان با اسرائیل را توجیه کنند. هر چند که ترک ها از چند دهه پیش این روابط عادی را دارند و اردن و مصر هم بطور رسمی پروسه صلح با اسرائیل را به نتیجه رسانیده اند.

یک نظر بگذارید