جستجو
آرشیو

نمی‌دانم نام قراردادهای روحانی را چه بگذارم؛ وثوق الدوله یا ۱۹۱۹؟

صادق کوشکی استاد دانشگاه در همایش “خسارت محض”  تصریح کرد: دولت یازدهم هرگونه انتشار مطلب در مورد قرارداد کرسنت را ممنوع اعلام کرده است، اما بعداً وزیر ارشاد گفته است که بابت کرسنت باید ۱۴٫۵ میلیارد دلار خسارت پرداخت کنیم.

وی افزود: دولت تهدید می‌کند کسی در مورد کرسنت صحبت کند و مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این مورد باید خفه‌خون بگیرد. اخباری منتشر می‌شود که خسارات کرسنت به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار هم می‌رسد.

کوشکی با اشاره به نقش زنگنه در انتعقاد قرارداد کرسنت اضافه کرد: در زمان وزارت زنگنه در دولت خاتمی شرکت توتال برای بهره‌برداری از مخازن مشترک با قطر به ایران آمد. توتال برداشتش را کرد و رفت، اما پس از آن کارشناسان متوجه شدند این شرکت از حوزه‌‌های اختصاصی ایران استفاده کرده است. توتال به اسم حوزه‌های مشترک رفته بود اما از حوزه‌های اختصاصی برداشت می‌کرده است.

وی ادامه داد: همین توتال قرار است طبق آی پی سی، ۲۵ و ۳۰ ساله در ایران بماند. قرار است زیرنظر آقای زنگنه چندین کرسنت شکل بگیرد، آیا حق نداریم شک کنیم؟

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که چرا قراردادهایی که در زمان آقای روحانی بسته می‌شود دارای تعهدات بالای ۲۵ ساله هستند، بیان داشت: در برجام تعهد ۲۵ ساله داده‌اند، اداره بندر چابهار را به شرکت هندی واگذار کرده‌اند، کدام کشور عاقلی بندر راهبردی خود را در کمال سکوت به هندی‌ها می‌دهد؟ اگر فردا کسی بخواهد این قرارداد را لغو کند، باید به هندی‌ها خسارت پرداخت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه آیا واقعاً کسی نمی‌تواند بندرچابهار را در ایران اداره کند، اظهار داشت: از این سوال به این احتمال می‌رسیم که چرا  تدوین قراردادهای IPC به شرکت انگلیسی داده می‌شود، چطور طرف انگلیسی محرم است، اما مردم محرم نیستند.

کوشکی ادامه داد: چرا متن توافق ژنو، برجام، IPC و شفافیت مالی محرمانه می‌باشد، مگر یک طرف آن خارجی‌ها نیستند؟ در تاریخ حکومت پهلوی تنها قرارداد کاپیتالاسیون بود که محرمانه بود، اما این دولت تا به حال چندین قرارداد کاپیتالاسیون را منعقد کرده است. قراردادهایی که از جنس کرسنت هستند.

وی با اشاره به اینکه رهبری در قضیه برجام امر کردند مسئولان مذاکره‌کننده با منتقدان جلساتی را برگزار کنند، اما این اتفاق رخ نداد، اظهار داشت: برجام، شفافیت مالی و IPC مکمل هم هستند. دوستان دقیقاً می‌دانند دارند چه‌کار می‌کنند. احتمالاً به دنبال اجرایی کردن پروژه ناتوان‌سازی ایران در جهت تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای هستند. چند قراردادی که دقیقاً زمان آن همان ۲۵ سال است که قرار است اسرائیل نابود شود، تصویب می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه دست و پای دوستان موشکی ما را بسته‌اند، خاطرنشان کرد: آیا نباید شک کنیم که دوستان عمداً به سمت غربی‌ها غش می‌کنند، در تاریخ‌مان به خیلی‌ها اعتماد کرده و لطمه خوردیم، الان زمان اعتماد به آدم‌های باسابقه کرسنت نیست، چقدر باید خسارت دهیم؟ از همین الان پاسخ آقای روحانی و نشریات جیره‌خورش را به این همایش می‌دانم، دفعه قبل نیز ما را بی‌سواد و بی‌شناسنامه خواندند.

وی با اشاره به اینکه یک مطالبه ملی در مقابل این قراردادها می‌طلبد، تصریح کرد: وقت آن است که ملت ایران تمام کسانی که می‌خواهند قراردادهای عصر قاجاری و قرن نوزدهی را به ما تحمیل کنند، به جهنم بفرستند.

یک نظر بگذارید