جستجو
آرشیو

جوانمردی و دیپلماسی

خبرگزاری فارس: «کوتاه آمدن از سر قدرت و گذشت در هنگام استطاعت»، ویژگی جوانمردان است و حزب‌الله به خوبی توانسته این ویژگی را با دیپلماسی در هم آمیزد!

«روش و منش یک انقلابی این نیست که در جنگهای داخلی قهرمان باشد و در نبرد با اسرائیل زبون و ترسو! دغدغه اساسی ما بازگرداندن ملتمان به اراضی اشغالی و بازگشت اراضی اشغالی به دامان امت اسلامی است! ما نه اهل غنیمت خواهی هستیم و نه برای کسب قدرت کیسه‌ای دوخته‌ایم!» این عبارات بخش‌هایی از سخنرانی‌ سید حسن نصرالله در حال و هوای نبرد ۱۶ روزه است. نبردی که رژیم صهیونیستی آنرا «خوشه‌های خشم» نامید و سال ۱۹۹۶ با هدف نابودی مقاومت اسلامی برای انداخت. لحن این سخنان هیچ شباهتی به آن بخش از سخنان «سید» که درباره رژیم صهونیستی ایراد شده نیست! ملاطفت و کوتاه آمدن دائمی در خصوص مسائل داخلی و ایستادگی و قهر و غضب همیشگی در برابر رژیم صهیونیستی و آمریکا، رویه دائمی حزب‌الله بوده است! چرا که جنگ همزمان در این دو جبهه نه تنها ممکن نیست که در فضای خاص لبنان بدون شک و تردید موجبات شکست در هر دو جبهه را فراهم خواهد آورد.

پایداری حزب‌الله در کوران فتنه‌های عجیب و بی‌نظیر عرصه سیاست داخلی لبنان و رشد آن علیرغم میل و اراده استکبار جهانی به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از عمده ترین این عوامل همین نکته مورد اشاره است. «جوانمردی در اوج دیپلماسی!»

هر چند در جهان از دیروز تا امروز رسم است که برنده نبرد خارجی، در عرصه سهم خواهی و جنگ قدرت داخلی با تمام توان و امکانات وارد عمل شود و جز به قبضه کردن کامل قدرت رضایت ندهد اما حزب‌الله با هوشیاری و جوانمردی تمام این معادله دائمی را زیرپا گذاشت و بنا به اخلاق دینی و مقدم داشتن مصالح و منافع اعتقادی بر میزان سهام در قدرت داخلی، قید هرگونه قدرت طلبی (و پی آمدهای حتمی آن مانند شرکت در مخاصمات و نبردهای سیاسی – نظامی داخلی) را زد، تا ‌آنجا که حتی در مقام استیفای حقوق حقه خود و حامیانش نیز برنیامد! نمونه بارز این ادعا ،سکوت معنی دار حزب‌الله پس از قتل عام طرفداران آن به دست نیروهای وفادار به «رفیق حریری» در شهریور ماه ۱۳۷۳ است. این کشتار که به «کشتار ایلول»(کشتار سپتامبر) معروف شده است در حاشیه تظاهرات مردم مسلمان لبنان در حومه جنوبی بیروت برای اعتراض به «توافق نامه صلح با رژیم صهیونیستی » روی داد و طی آن ده ها تن زن و مرد و کوچک و بزرگ از حامیان حزب‌الله به ضرب گلوله‌های نیروهای وفادار به رفیق حریری به شهادت رسیدند! توقع عمومی آن بود که حزب‌الله به سود نیروهای قدرتمند خود ضربه شست محکمی به «رفیق حریری» و حامیان او نشان دهد اما حزب‌الله از کنار این فاجعه با صبری آمیخته به سکوت گذشت و محصول این سکوت را در پیروزی خود طی نبرد «خوشه‌های خشم» برداشت کرد!

همچنین است مماشات از سر قدرت با نیروهای مسئله‌دار و بوقلمون صفتی چون «ولید جنبلاط»که حتی تا به امروز و در جشن آزادی «سمیر قنطار» (با حضور «جنبلاط »و نماینده ویژه حزب‌الله «حاج محمد») نیز ادامه یافته است و یا کوتاه آمدن جدی حزب‌الله در ماجرای تقسیم وزرا میان گروههای تشکیل دهنده جناح ۸ مارس که طی آن حزب الله از سهمیه ۳ نفری خود گذشت و دو سهمیه اش را به سایر گروهها واگذار کرد تا غائله تقسیم وزارت خانه‌ها در جناح آماری (مخالفان دولت سینیوره) بخوابد و راه برای تشکیل «دولت وحدت ملی» هموار شود.

«کوتاه آمدن از سر قدرت و گذشت در هنگام استطاعت»، ویژگی جوانمردان است و حزب‌الله به خوبی توانسته این ویژگی را با دیپلماسی در هم آمیزد! و اگر جز این بود ، در کوران مخاصمات سیاسی کم‌نظیر لبنان در طول ربع قرن اخیر، نه از حزب‌الله و مقاومت اسلامی اثری باقی می‌ماند و نه نشانی از تفکر انقلاب اسلامی در لبنان .

یک نظر بگذارید