جستجو
آرشیو

نوآوری و شکوفایی در صورت توجه بیشتر رسانه‌ها گفتمان مسلط جامعه می‌شود

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با اشاره به شعار سال «نوآوری و شکوفایی» نقش رسانه‌ها را در این زمینه مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب بر مقوله نوآوری، امری بی‌سابقه نیست و ما در تاریخ انقلاب در مقاطع دیگری نیز با تأکید بر مقوله نوآوری مواجه هستیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در ۲۹ تیرماه سال ۶۷، رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) در پیام استقامت از مسئولین می‌خواهند که به هر شکل ممکن، وسائل ارتقای اخلاقی، دینی، هنری و علمی جوانان را فراهم آورده و آنان را تا مرز رسیدن به بهترین ارزش‌ها و نوآوری‌ها همراهی کنند.

کوشکی توضیح داد: امام خمینی، در مقطعی از تاریخ این سخنان را به زبان جاری ساختند که قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته‌ و یکی از حساس‌ترین فرازهای انقلاب را پشت سر می‌گذاشتند، با این حال به مسئولین سفارش می‌کنند به هر شکل ممکن، وسایل نوآوری جوانان را فراهم آورند.

این مدرس دانشگاه، توجه امام به جوانان را در این پیام مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: حضرت امام در این پیام از جوانان می‌خواهند که برای یک مبارزه علمی و عملی بزرگ در راه تحقق آرمان‌های بلند انقلاب، آماده باشند.

وی در تکمیل سخنان خود افزود: حضرت امام (ره) در فرازی دیگر از همین پیام می‌گویند، مبارزه علمی برای جوانان، زنده‌کردن جست‌وجو و کشف واقعیت‌‌‌‌هاست.

کوشکی لزوم و دلیل مطرح‌کر‌دن این شعارها در سال‌های مختلف توسط مقام معظم رهبری را ارزیابی کرد و گفت: تمام مواردی که امروز تحت عنوان توصیه به نوآوری، شکوفایی و نیز تولید علم و امثالهم از سوی رهبر معظم انقلاب می‌شنویم، تکرار آموزه‌هایی است که حضرت امام در دهه ۶۰ به عنوان رمز تداوم و حیات نظام بیان فرموده‌اند و متأسفانه ما در طول سال‌های گذشته بدان زیاد توجه نکرده‌ایم.

عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دلیل تکرار مجدد این پیام‌ها و این‌بار از سوی رهبر معظم انقلاب را بیان کرد و یادآور شد: هم‌اکنون نیاز بر آن است که مقام معظم رهبری این مفاهیم و رموز زنده‌ماندن نظام و شادابی آن را دوباره مطرح کنند.

این منتقد سیاسی اضافه کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی به عنوان یک عالم دینی و رهبر نظامی کارآمد و مدیر یک انقلاب پیروز، نوآوری، تولید علم، زنده‌کردن روح جست‌وجو و کشف واقعیت و مبارزه علمی را به عنوان تنها مسیر رسیدن جامعه اسلامی ایران به خوشبختی و برپایی تمدن دینی قلمداد کرده‌اند.

کوشکی تصریح کرد: این مهم در طول سال‌های پس از فوت حضرت امام تا به امروز به فراموشی‌ سپرده شده و از آن پس جامعه ما با انواع درگیری‌ها و مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … رو به رو بوده و آسیب‌های بسیاری‌ دیده تا جایی که حتی نظام اسلامی از سوی برخی به ناکارآمدی متهم شده است.

این مدرس دانشگاهی بیان داشت: در چنین فضایی اگر رسانه‌ها پایبندی به نظام اسلامی و ارزش‌های آن دارند و حضرت امام را به عنوان یک نظریه‌پرداز دینی به رسمیت می‌شناسند باید این مفاهیم که به عنوان کلید و رمز بقا و استمرار نظام اسلامی است را جدی بگیرند و بدان بپردازند.

کوشکی عنوان کرد: همانگونه که توجه افراطی رسانه‌ها به مقولاتی مانند فوتبال در حال حاضر، موجب شده تا این مسئله به عنوان یک ارزش در جامعه مطرح و محور قرار گیرد، اگر رسانه‌ها توجهی به همین میزان و چه بسا کمتر به مسائل مهمی چون شعار سال داشته باشند این مسائل نیز در جامعه زنده و تبدیل به یک گفتمان مسلط می‌شود.

وی ادامه داد: در این صورت خواسته‌های مذکور این امکان را می‌یابند که به جایگاه واقعی خود در جامعه دست یابند و تأثیرات عمیق خود را که حل مشکلات جامعه اسلامی و گسترش تفکر اسلامی در سطح جهان و مقدمه‌سازی برای برپایی تمدن دینی است را انجام دهند.

کوشکی برخورد رسانه‌ها در برابر شعارهایی که مقام معظم رهبری برای سال‌های مختلف عنوان می‌کنند را به چند دسته تقسیم کرد و گفت: برخی رسانه‌ها به شکل کلیشه‌ای، فرمایشی و دستوری با این نکات برخورد می‌کنند که البته هیچ بازتابی ندارد و برخی دیگر آن را مسکوت می‌گذارند، سایرین نیز به شکل غیر مستقیم و بعضاً مستقیماً به رد این شعارها می‌پردازند.

وی گفت: در کل کارنامه قابل قبولی از مطبوعات اعم از رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب، الکترونیکی و دیگر منابع در خصوص اندیشه‌هایی که مقام معظم رهبری در سال‌های مختلف مطرح می‌کنند و قرار است توسط رسانه‌ها تبدیل به گفتمان‌های مسلط شوند را نمی‌توان یافت و حداقل، تاکنون نمونه‌ای از برخورد مثبت در این زمینه در جامعه دیده نشده است.

کوشکی در پایان رسانه‌ها را نیازمند ایجاد یک فضا و بستر معرفتی دانست تا بتوانند اهمیت این مفاهیم را درک کرده و کار مثبتی در این زمینه انجام دهند؛ اگر این بستر ایجاد شود آن زمان می‌توانیم امیدوار باشیم که رسانه‌ها و دست‌اندرکاران با درک این مفاهیم سعی در فرهنگسازی داشته باشند.

یک نظر بگذارید