جستجو
آرشیو

اجلاس اتحادیه اروپا نتوانست تهدیدی علیه روسیه باشد

تهران – خبرگزاری ایسکانیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: اجلاس روز گذشته اتحادیه اروپا هر چند با وجه تبلیغات شدید علیه روسیه برپا شده بود اما نتوانست به تصمیم و تهدیدی جدی علیه روسیه منجر شود.

محمد صادق کوشکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با بیان اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای گرجستان وزنه ای قائل نیستند، اظهار داشت: اروپا در جهت منافع جمهوری گرجستان خود را به خطر نمی اندازد تا با روسیه درگیر شود.وی گفت: روس ها بیش از آنکه تهدیدی علیه رژیم صهیونیستی باشند بیشتر در جهت حفظ پرستیژ و موقعیت اتحادیه اروپا در حمایت تسلیحاتی از دولت گرجستان هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: روسیه درصدد است تا موقعیت هایی به عنوان ابرقدرت در سطح جهانی یا لااقل در سطح منطقه قفقاز بدست آورد که بحران گرجستان بهترین بهانه را در جهت تجدید هویت و احیا موقعیت بدست آن ها داده است.

وی با بیان اینکه نه روسیه تمایل به ادامه درگیری با گرجستان را دارد نه اتحادیه اروپا قادر به حل و فصل این معضل است، افزود: به نظر می رسد هر دو طرف در یک توافق نامه نانوشته تمایل به پذیرش موقعیت های جدید دارند.

کوشکی عنوان کرد: اتحادیه اروپا واقعیتی به نام روسیه مقتدر را پذیرفته و سعی دارد با آن به توافق برسد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه به نظر نمی رسد که پیوند زدن مساله بین روسیه و غرب و مساله هسته ای جمهوری اسلامی امری منطقی باشد، اظهار داشت: بحران روسیه و غرب بحرانی درونی است و پذیرش توانمندی مجدد روسیه از سوی غربی ها محسوب می شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: سبک دیپلماسی موفق از سوی جمهوری اسلامی می تواند با استفاده از بحران قفقاز مناطقی را در جهت حل مسالمت آمیز و مطلوب بحران هسته ای برای جمهوری اسلامی کسب کند.

وی عنوان کرد: جنگ گرجستان نمایشی از ناکارآمدی ناتو بود و منجر به بروز تحولات عمیقی در ساختارهای اروپا منجر شود.

وی گفت: ناتو کارایی گذشته خود را از دست داده و به دوران جنگ سرد بازگشته است.

یک پاسخ به “اجلاس اتحادیه اروپا نتوانست تهدیدی علیه روسیه باشد”

  • محمد غفاری:

    با عرض سلام خدمت دوستان
    من کل مطالب سایت رو جدا جدا در قالب کتاب برای موبایل تبدیل کردم و پیشنهاد هم میکنم که شما هم همین کار رو انجام بدید و در وبلاگ قرار بدید تا بچهها بتوانن مطالب بیشتری رو و راحتتر بخوانند
    یا علی.

یک نظر بگذارید