جستجو
آرشیو

برجام هیچ نتیجه‎ای جز نابودی صنعت هسته‎ای کشور در برنداشته است

میزان تجارت اروپا با ایران نهایت ۲۰ میلیارد دلار است، اما معاملات اقتصادی آن‎ها با آمریکا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. تاکنون اروپایی‌ها در برابر بدعهدی‎های آمریکا قولی به ایران نداده‌اند و اگر هم قولی میان کشورمان با آن‎ها وجود داشته باشد قطعا اتحادیه اروپا به قولشان عمل نخواهند کرد.

محمدصادق کوشکی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‎وگو با خبرگزاری آنا برجام را از ابتدا تفاهمی یک جانبه و سود یک طرفه به نفع آمریکا دانست و در این باره یادآوری کرد باراک اوباما، رئیس جمهور سابق این کشور در اواخر عمر دولت خود در کاخ سفید گفته بود «برجام باعث شد تا آمریکا به همه آن چیزی که درباره ایران می‌خواست برسد و ما بدون شلیک یک گلوله به هدفمان رسیدیم. یعنی توان هسته‎ای ایران را به دست ایرانی‎ها نابود کردیم.

او ادامه داد: «ما نباید از آمریکایی‎ها توقع داشته باشیم که به مفاد برجام عمل کنند. البته این مساله از ابتدا هم معلوم و مشخص بود که آن‎ها تعهدات خودشان را در برجام نقض می‎کنند. ما به همراه منتقدان و متخصصان بارها گفته بودیم که ایالات متحده آمریکا برجام را نقض می‎کند.»

این کارشناس مسائل سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود به مقدمه برجام اشاره کرد و افزود: «کشورمان در ماه نخست به همه تعهدات خودش عمل کرد و الان هم دست ایران خالی مانده است. بنابراین دلیلی ندارد که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند زیرا دیگر اهرم فشاری برای آمریکا وجود ندارد.»

کوشکی به نقش اتحادیه اروپا در این باره اشاره کرد و گفت: «دلیل و منطقی برای اروپایی‎ها وجود ندارد که بخواهند برای حمایت از ایران علیه ایالات متحده آمریکا وارد شوند. اتحادیه اروپا هیچوقت آمریکا را به خاطر ایران رها نمی‎کند.»

او ادامه داد: «میزان تجارت اروپا با ایران نهایت ۲۰ میلیارد دلار است، اما معاملات اقتصادی آن‎ها با آمریکا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. تاکنون اروپایی‌ها در برابر بدعهدی‎های آمریکا قولی به ایران نداده‌اند و اگر هم قولی میان کشورمان با آن‎ها وجود داشته باشد قطعا اتحادیه اروپا به قولشان عمل نخواهند کرد.»

این استاد دانشگاه برجام را حادثه‎ای تمام شده توصیف کرد و افزود: «باید بپذیریم که برجام با نتیجه برد-باخت به نفع آمریکا و به ضرر جمهوری اسلامی به پایان رسیده است. بنابراین اینکه بگویم می‎خواهیم آمریکا را به تعهداتش در برجام وادار کنیم سخنی خیال‎پردازانه‌ای است چراکه اهرم فشاری علیه این کشور نداریم.»

کوشکی درباره آینده برجام نیز گفت: «برجام بحث و پرونده‎ تمام شده‎ای است که هیچ نتیجه‎ای جز نابودی صنعت هسته‎ای کشور در برنداشته است. شاید بتوانیم با تلاش دوباره توانمندی هسته‏‌ای کشورمان را احیا کنیم که مجدد پرونده جدیدی علیه ایران باز خواهد شد.»

یک نظر بگذارید