جستجو
آرشیو

العوامیه به صحنه‌ جنگ تبدیل شده است

بهترین علامت بی‌نتیجه بودن اقدامات سعودی عبارت است از اینکه این سرکوب­‌ها از سه ماه گذشته آغاز شده؛ اما هنوز خاتمه پیدا نکرده است. سعودی در این مقابله نابرابر با همه‌ امکانات نظامی، سلاح‌های سنگین و حملات هوایی در مقابل مردمی با دست خالی به نتیجه‌ای نرسیده است.

«محمدصادق کوشکی»، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، در خصوص تداوم کشتار و کوچ اجباری ساکنان «العوامیه» و بایکوت خبری آن، با اشاره به اینکه منطقه‌ العوامیه با حملات سعودی­‌ها عملاً به صحنه‌ جنگ تبدیل شده است، بیان داشت: اتفاقات منطقه العوامیه ابتدا به خاطر فشارهای حکومت سعودی بوده است. رفتارهای نامناسب در حوزه‌ اداری، مسائل صنفی و امثال آن موجب آغاز فشار بر مردم این منطقه شد.

وی با توجه به سرکوب­های شدید سعودی­‌ها در منطقه العوامیه گفت: مردم این منطقه در پاسخ به فشارها و سرکوب‌های حکومت سعودی قیام کرده‌اند. سعودی‌ها نیز به هر قیمتی دست به سرکوب می‌زنند؛ ولو به قیمت اینکه ارتش با استفاده از سلاح‌های سنگین مردم این منطقه را مورد هدف قرار دهد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر شکست سعودی­‌ها در تحقق اهداف خود در منطقه العوامیه اشاره کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که در این سرکوب­ها باید به آن توجه کرد، عبارت است از اینکه این اقدامات از اردیبهشت‌ماه جریان دارد؛ اما هنوز این منطقه مورد هدف است و سرکوب آن ادامه دارد. این امر بهترین دلیل برای ناموفق بودن رژیم سعودی در سرکوب شیعیان و مردم این منطقه است.

وی با اشاره به حملات سنگین حکومت سعودی علیه مردم این منطقه تأکید کرد: این منطقه‌ مسکونی عملاً به صحنه‌ جنگ تبدیل شده است. البته جنگی نابرابر که از یک‌طرف مردمی با دست خالی و بی‌دفاع قرار دارند و به دنبال احقاق حق و مطالبات خود هستند و از طرف دیگر سعودی‌ها پاسخ مطالبات مردم را با حملات سنگین و حتی حملات هلی‌کوپتری و هوایی می­‌دهند.

کوشکی با توجه به بایکوت خبری سرکوب­‌های سعودی­‌ها در منطقه العوامیه گفت: طبیعی است که در فضای مذکور رسانه‌های محلی و بین‌المللی برای انعکاس مشکلات مردم العوامیه و نقض حقوق بشر، نقض حقوق کودکان و امثال آن اهتمامی نداشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه مخالفان رژیم سعودی رسانه‌ای برای مطرح کردن مشکلات خود ندارند، افزود: آن‌ها برای اعلام کردن وحشیگری‌های سعودی‌ها رسانه‌ای ندارند. عدم توازن در حوزه‌ رسانه باعث شده که دست سعودی‌ها برای انجام هر اقدامی در این منطقه باز باشد؛ اما این سرکوب­‌ها نتیجه‌ای برای آن‌ها نداشته است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به ناکامی سعودی­‌ها گفت: بهترین علامت بی‌نتیجه بودن اقدامات سعودی عبارت است از اینکه این سرکوب­‌ها از سه ماه گذشته آغاز شده؛ اما هنوز خاتمه پیدا نکرده است. سعودی در این مقابله نابرابر با همه‌ امکانات نظامی، سلاح‌های سنگین و حملات هوایی در مقابل مردمی با دست خالی به نتیجه‌ای نرسیده است./تسنیم

یک نظر بگذارید