جستجو
آرشیو

موگرینی ، سلفی در تهران و دردسر در اروپا

الف) وقتی موگرینی پس از خاتمه جلسه تحلیف حسن روحانی به دعوت چند نماینده مجلس ایران برای گرفتن عکس سلفی پاسخ مثبت داد تصور هم نمی کرد این اقدام در بازگشت به اروپا برایش فهرستی از دردسر ایجاد کند!
ب) قبل از همه روزنامه نگاران و اهالی رسانه در اتحادیه اروپا به حساب “فدریکا” رسیدند. انتقاد اساسی رسانه های اروپایی به کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا این بود که چرا “موگرینی” بدون در نظر گرفتن جایگاه و موقعیت دیپلماتیکش به چنین حرکت چیپ و بچه گانه ای تن داده و شان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را خدشه دار کرده است! این رسانه ها ضمن یادآوری مخالفت محافل اروپایی با انتخاب “موگرینی” به عنوان “کمیسر سیاست خارجی اروپای متحد” به دلیل ناپختگی و بی تجربگی ، این حرکت موگرینی را مصداق ناپختگی و بی تجربگی دانسته و به او در خصوص تکرار چنین حرکاتی هشدار داده اند! در این میان نشریه معروف ” لا رپوبلیکا” چاپ ایتالیا با چاپ کاریکاتوری از عکس سلفی موگرینی با چند نماینده مجلس ایران ( از جمله احمد مازنی نماینده لیست امید از تهران که با لباس روحانیت در کنار موگرینی عکس سلفی گرفته بود) این سوال را مطرح کرده که اگر به جای موگرینی، “کاندولیزا رایس” به مجلس ایران می رفت واکنش نمایندگان ایرانی چگونه بود؟


ج) هیات رئیسه پارلمان اروپا نیز ضمن اعتراض به اقدام موگرینی ، او را جهت ادای پاره ای از توضیحات احضار کرده است . سخنگوی پارلمان اروپای متحد ضمن تقبیح اقدام موگرینی خاطر نشان کرد : تکرار چنین اقداماتی از سوی موگرینی باعث تجدید نظر پارلمان اروپا در سمت و جایگاه او خواهد شد. وی افزود شخصی که نمایندگی قاره اروپا را بر عهده دارد باید به شدت مراقب موقعیت و پرستیژ اتحادیه اروپا و اعضای آن باشد.
د) اما کار به اینجا ختم نشده و رسوایی سلفی در پارلمان ایران زندگی شخصی ” فدریکا ” را نیز تحت الشعاع قرار داده تا آنجا که وکیل همسر موگرینی با انتشار بیانیه ای ،نگرانی شدید همسر موگرینی را از اقدام “فدریکا” در گرفتن عکس سلفی با نمایندگان پارلمان ایران را اعلام و آن را مغایر با تعهدات خانوادگی و جایگاه خانواده همسر موگرینی ( به عنوان یکی از خانواده های اشرافی شمال ایتالیا) دانسته است .در این بیانیه همسر موگرینی ضمن ابراز خشم و تاسف نسبت به این حرکت او این نکته را یادآوری کرده که با مشاهده تصاویر او در پارلمان ایران به یاد حرکات دور از ادب دختران جوان خانواده های بی اصالت در محلات “نه چندان خوشنام رم” افتاده است ! دخترانی که بدون مشکل حاضرند با هر کسی عکس بگیرند!
و) در پاسخ به این موج انتقادات موگرینی در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران، مقامات سیاسی و خبرنگاران اروپایی را دعوت کرده تا به جای حمله به او ، نحوه رفتار با مقامات سیاسی را از ایرانیها یاد بگیرند . موگرینی با بیان این که مقامات سیاسی ایران با آزادی تمام و بدون ترس از واکنش مطبوعات و احزاب و حتی دستگاه قضایی و با مصونیتی فوق العاده به اقدامات دلخواه خود می پردازند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند، گفته است: من نسبت به سیاستمداران ایرانی حسادت می کنند آنها حق دارند از تمام خطوط قرمز جامعه خود عبور کنند و حتی با حمله به افسر پلیس، بینی او را بشکنند و مطمئن باشند که آن افسر به دلیل عدم احترام به یک مقام سیاسی شدیدا توبیخ و تنبیه می شود. حتی یک بخشدار در ایران حق دارد مامور راهنمایی و رانندگی را زیر بگیرد و نه تنها بازخواست نشود بلکه مقامش را هم حفظ کند در حالی که چنین مواردی در اروپا قابل تصور هم نیست! در حالی که تصویب ماده قانونی درباره یک مسئله ساده زیست محیطی مانند نحوه مقابله با جلبکهای آلوده کننده سواحل، در یک پارلمان اروپایی نیازمند ساعتها بحث کارشناسی است و در نهایت نمایندگان آن پارلمان مجبورند بابت تصمیمی که اتخاذ کرده اند به رسانه ها و مردم و دادگاهها پاسخگو باشند ، نمایندگان پارلمان ایران در کمتر از بیست دقیقه برجام را تصویب کردند و به هیچ نهاد یا شخصی هم پاسخگو نبودند و کسی هم حق ندارد به آنها اعتراضی بکند و یا از آنها توضیحی بخواهد! موگرینی در خاتمه ضمن ابراز تاسف از نبود آزادی عمل برای شخصیت های سیاسی در اروپا ، آنها را به الگو گرفتن از سیاسیون ایرانی دعوت کرد و افزود در حالی که من بابت چند عکس سلفی در پارلمان ایران زیر شدیدترین فشارها قرار گرفته و ناگزیر از عذرخواهی ام ، نمایندگانی که در ایران با من سلفی گرفته اند بدون هیچ گونه بازخواستی به ادامه فعالیت خود مشغولند و حتی یک از آنها به نام” احمد مازنی” از اقدام خود دفاع هم کرده است!

منبع کانال تلگرامی دکترمحمدصادق کوشکی

@karbala5_kuoshki

یک نظر بگذارید