جستجو
آرشیو

نظام اسلامی در بسیاری جهات هنوز حرکت خود را آغاز نکرده است

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر گفت: هنوز نظام جمهوری اسلامی در ابتدای راه است و یا در بسیاری جهات هنوز حرکت خود را آغاز نکرده است.

 محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر پیشرفت همراه با عدالت، به تبیین راهبردهای عملیاتی‌کردن این مهم در جامعه پرداخت. وی اظهار کرد: تأکید مقام معظم رهبری بر پیشرفت همراه با عدالت، یک افق دینی است که در زمان پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) به عنوان یک اصل مطرح شده است.

کوشکی ادامه داد: اگر لازم است جامعه‌ای به‌سمت بهتر‌شدن حرکت کند، لازمه آن آنست که از روش‌های درست استفاده کند. یعنی رسیدن به وضع مطلوب، جز با استفاده از روش‌های مطلوب، مورد قبول نیست.

مدرس اندیشه سیاسی و تاریخ تمدن در پاسخ به سؤالی پیرامون رسیدن انقلاب به بلوغ فکری و سیاسی خود گفت: بنده اعتقادی به بلوغ فکری و سیاسی انقلاب ندارم. بسیاری دستگاه‌ها در کشور ما هنوز بلوغشان کافی نیست یا بلوع خود را آغاز نکرده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: گذشت ۳۰ سال، به‌معنای رسیدن به بلوغ فکری یا عقلانی در سطح جامعه یا انقلاب نیست. انقلاب، اهدافی را در ابتدای کار خود مطرح کرده بود که افق‌هایی متعالی بود؛ اما این که گذشت فیزیکی زمان را دلیل بر بلوغ انقلاب بدانیم در‌ست نیست.

وی ادامه داد: هنوز نظام جمهوری اسلامی در ابتدای راه است و یا در بسیاری جهات هنوز حرکت خود را آغاز نکرده است.

این مدرس اندیشه سیاسی و تاریخ تمدن در دانشگاه‌های کشور در‌باره جایگاه انقلاب و لازمه تحرک آن در عرصه جهانی اذعان کرد: تا وقتی که ما به خودشناسی دقیق نرسیم و مسیرهای درست را نشناسیم، هرگونه حرکتی چه در بعد داخلی و چه خارجی به نتیجه و هدف نمی‌رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: تا وقتی که ما تکلیفمان را با خودمان و هدف و مسیرمان روشن نکنیم، چشم‌انداز روشنی را در‌خصوص ابعاد خارجی نمی‌توانیم متصور شویم. هرچه جامعه در مورد خود و تعریف از خود و روش‌هایش به همخوانی لازم برسد، به اهداف انقلاب نزدیکتر خواهیم شد.

وی در پاسخ به سؤال ما در مورد سرعت حرکت روبه رشد انقلاب به سمت آرمان‌ها گفت: سرعت متقاوتی را داشته‌ایم ولی سرعت ملاک نیست. بلکه مسیر ملاک است که آیا مسیرها و اهداف مطلوبی بوده‌اند یا نه. اگر مسیر صحیح باشد و اهداف دقیق، آنگاه سرعت با توجه به امکانات موجود می‌تواند تأثیر مطلوب را داشته باشد.

یک نظر بگذارید