جستجو
آرشیو

ترامپ به دنبال تحمیل الگوی مطلوب رژیم صهیونیستی برای سازش فلسطینی است

گفت و گو با صادق کوشکی

«محمدصادق کوشکی»، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص طرح «ترامپ» برای سازش فلسطین با رژیم صهیونیستی، با اشاره به اینکه ترامپ به دنبال تحمیل الگوی مطلوب رژیم صهیونیستی برای سازش است، بیان داشت: کنفرانس مادرید و کنفرانس اسلو در زمان کلینتون برگزار شد.

وی با توجه به خیانتی که علیه فلسطینی­‌ها با به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی انجام شد، خاطرنشان کرد: سازمان آزادی‌بخش فلسطین و یاسر عرفات بر اساس کنفرانس اسلو موجودیت رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان طرحی که پیش از به قدرت رسیدن ترامپ برای سازش با رژیم صهیونیستی طرح شده بود، اشاره داشت: گفت‌وگوهای سازش حکومت خودگردان با رژیم صهیونیستی تا زمان اوباما بر مبنای دو دولت در یک سرزمین بود. بر این اساس این گفت‌وگوها بر مبنای حداقلی قطعنامه ۲۴۲ بود.

وی با اشاره به عدم پذیرش طرح دو دولت از سوی صهیونیست­‌ها مطرح کرد: طرفین بر مبنای دو دولت در یک سرزمین گفت‌وگو می­‌کردند. فلسطینی­‌ها امیدوار بودند که رژیم صهیونیستی به این طرح راضی شود. البته رژیم صهیونیستی چنین مسئله­‌ای را نمی­‌پذیرفت تا اینکه مذاکرات به بن‌بست رسید.

کوشکی با تأکید بر هدفی که رئیس‌جمهور آمریکا از طرح سازش دنبال می­‌کند، گفت: ترامپ در حال حاضر به دنبال این است که الگوی مطلوب رژیم صهیونیستی را برای سازش تحمیل کند و طرف فلسطینی را وادار کند که این الگو را بپذیرد.

وی با توجه به پیامدهای پذیرش طرح ترامپ برای سازش تأکید کرد: خروجی این بحث عبارت است از اینکه فلسطینی­‌ها حتی به امتیازات حداقلی و محدود که ممکن بود تا زمان اوباما برسند، در حال حاضر دیگر به آن امتیازات نیز دست پیدا نخواهند کرد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به تشدید محدودیت­‌ها بر فلسطینی­‌ها بر اساس طرح رئیس‌جمهور آمریکا یادآوری کرد: حکومت خودگردان بر اساس طرح ترامپ به امتیازاتی بسیار کمتر از گفت‌وگوهای زمان اوباما دست پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر مخالفت­‌های تشکیلات خودگردان با طرح ترامپ اشاره داشت: طرف فلسطینی بر اساس این طرح وادار می­‌شود که به حداقل امتیازات رضایت دهند. این مسئله باعث شده است که حکومت خودگردان نیز تمایل چندانی به این قضیه نداشته باشد.

کوشکی با توجه به همراهی ریاض با واشنگتن برای افزایش فشار بر ابومازن گفت: ترامپ با فشار سعودی­‌ها به دنبال وادار کردن حکومت خودگردان برای پذیرش این طرح است. طرح ترامپ برای سازش حداکثر امتیازات را برای طرف صهیونیستی و حداقل امتیازات را برای طرف فلسطینی در نظر گرفته است.

یک نظر بگذارید