جستجو
آرشیو

رأی مجمع عمومی نشان داد که واشنگتن هژمونی خود را از دست داده است

این مصوبه عملاً یادآوری می‌کند که اکثریت کشورهای جهان حاضر به گرفتن دستور از آمریکا نیستند و نمی‌خواهند قلدری­‌های این کشور را تحمل کنند. از طرف دیگر نشان داد که بیشتر کشورها روی خوشی به رژیم صهیونیستی و توسعه‌طلبی‌ و اشغالگری­‌های این رژیم ندارند

«محمدصادق کوشکی»، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص دلایل مخالفت اعضای مجمع عمومی سازمان ملل با تصمیم ترامپ در مورد قدس و پیام­‌های این موضوع، با اشاره به اینکه رأی این مجمع نشان داد که واشنگتن هژمونی خود را از دست داده است، بیان داشت: مجمع عمومی با مصوبه‌ اخیر که به تصویب اکثر اعضای خود رساند، بر قطعنامه ۲۴۲ تأکید کرد.

وی با توجه به جنبه سیاسی رأی مجمع عمومی گفت: اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، عبارت است از اینکه مصوبه مجمع عمومی برخلاف مصوبه شورای امنیت ظرفیت و ضمانت اجرایی ندارد. این موضوع یک اعلام نظر است و می‌تواند جنبه سیاسی- تبلیغی داشته باشد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر رأی برابر اعضای مجمع عمومی سازمان ملل اشاره داشت: بافت مجمع عمومی به‌گونه‌ای است که همه کشورها در آن حضور دارند و همه آن­ها دارای یک رأی هستند. هیچ کشوری در این مجمع حق وتو ندارد.

وی با اشاره به دلیل عدم پذیرش تصمیم ترامپ در مورد قدس از سوی اعضای مجمع تأکید داشت: دلیل این مسئله عبارت است از این‌که پایتختی بیت‌المقدس شرقی برای سرزمین فلسطین منطبق بر قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت در دهه هفتاد میلادی بود.

کوشکی با توجه به قدرت تبلیغی مصوبه مجمع عمومی علی‌رغم عدم وجود ضمانت اجرا گفت: مصوبه مجمع عمومی به قدرت مصوبه شورای امنیت نیست؛ لذا تأثیر خاصی در سرنوشت قدس نخواهد داشت. با این حال از نظر سیاسی و تبلیغی پاسخ بسیار محکمی به اقدام ترامپ و دولت آمریکا است.

وی با تأکید بر پیام رأی اخیر اعضای مجمع عمومی اشاره داشت: این مصوبه عملاً یادآوری می‌کند که اکثریت کشورهای جهان حاضر به گرفتن دستور از آمریکا نیستند و نمی‌خواهند قلدری­‌های این کشور را تحمل کنند. از طرف دیگر نشان داد که بیشتر کشورها روی خوشی به رژیم صهیونیستی و توسعه‌طلبی‌ و اشغالگری­‌های این رژیم ندارند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که «رأی قاطع مجمع عمومی چه تأثیری بر وجهه آمریکا در نظام بین­‌الملل دارد؟» بیان داشت: این موضوع یک نمایشی از عدم تمکین جامعه جهانی به آمریکا بود و اینکه واشنگتن هژمونی و نفوذ خود را از دست داده است. همین طور یک نه بزرگ به اشغالگری‎های رژیم صهیونیستی بود.

وی با اشاره به فضای ضد صهیونیستی که در جهان حاکم شده است، تأکید داشت: مصوبه مجمع عمومی نشان می‌دهد که اکثریت کشورهای جهان در این مسئله همراه مردم فلسطین و جهان اسلام هستند. خود این موضوع یک ارزش بین‌المللی محسوب می‌شود.

یک نظر بگذارید