جستجو
آرشیو

ریشه‌های اقتصادی اعتراض‌های اخیر

کاریکاتور/ مشکلات اقتصادی و معیشت

در روزهای اخیر برخی از شهرهای کشور شاهد اعتراضات مردمی نسبت به شرایط نامطلوب اقتصادی و معیشتی خود و بی‌تابی آن‌ها از گرانی، رکود و کوچک شدن سفره‌های ارتزاق‌شان بودند.

هرچند در این میان به‌واسطه تحریک و فتنه‌آفرینی برخی از کانال‌های وابسته به عناصر ضدانقلاب و عناصر میدانی سازمان‌یافته آن‌ها، گروهک‌های اغتشاش‌گر و ضدانقلاب توانستند در برخی موارد بر این موج اعتراضات برحق مردم و مطالبات آن‌ها از دولت و مسئولین سوار شده و با منحرف کردن این تجمعات، ضربه‌های مادی، سیاسی و اجتماعی هرچند ناچیزی به کشور و نظام وارد کنند، اما آنچه بیش از اصل این حوادث اهمیت دارد و مایه تأثر است، فرافکنی برخی جریان‌های سیاسی، به‌ویژه دولتمردان و احزاب و تشکل‌های حامی آن‌ها نسبت به ریشه‌های اصلی مطالبات و انتقادهای اقتصادی مردم است.

آن‌ها به‌جای آن‌که در مقام پاسخ‌گویی و چاره‌جویی برای التیام آزردگی مردم برآیند، لا‌به‌لای پرونده‌های اختلافات سیاسی خود با منتقدان و رقبا به‌دنبال ادله‌ای می‌گردند تا جریان مقابل را عامل و تحریک‌کننده اغتشاش‌ها و اعتراض‌های مردم معرفی کنند.

به‌گفته یک کارشناس مسائل سیاسی، این رویکرد بدان معناست که دولتمردان و کسانی‌که در ۵ سال گذشته در رأس امور قرار داشته‌اند، نه‌تنها مشکلات مردم را به رسمیت نمی‌شناسند، که بالطبع اعتقادی هم به ضعف کار خود و ضرورت اصلاح روش‌هایشان و پاسخ‌گویی به این مطالبات ندارند.

محمدصادق کوشکی می‌گوید: این حوادث از یک‌نظر پدیده‌ای اجتماعی بود که ریشه‌هایی در تحولات یک دهه گذشته دارد، اما به‌عنوان رویدادی که مخل امنیت جامعه شد، پایه‌های آنی و لحظه‌ای هم دارد و گسترش یک‌باره این اغتشاش‌ها در نتیجه ولنگاری موجود در فضای مجازی بود که سبب شد رسماً سرویس‌های جاسوسی بیگانه ازطریق چند کانال تلگرامی و صفحات اینستاگرامی به این ناآرامی‌ها خط بدهند و لجاجت و مقاومت دولت دربرابر این ضرورت که فضای مجازی باید مدیریت شود این بستر را فراهم کرد. حالا مسئولان دولتی باید پاسخ‌گوی این خسارت‌ها و لطمات باشند و نمی‌توانند درباره این موضوع فرافکنی کنند، زیرا این امور که دیگر دست منتقدان دولت نیست.

کوشکی می‌افزاید: دولت در سال‌های اخیر همواره فشارهای اقتصادی بر مردم را منکر شده و آمارهایی ارائه داده که نرخ تورم و بی‌کاری روبه‌کاهش بوده، رکود مهار شده و کشور رشد بالای اقتصادی دارد و اقتصاد در ریل توسعه قرار گرفته است. ندیدن مشکلات اقتصادی جامعه و بی‌ارتباطی محض با جامعه، بازتابش چنین اتفاقاتی خواهد بود.

کوشکی می‌گوید: به‌فرض که ادعای دولت یازدهم که یک ویرانه را تحویل گرفته، درست باشد، اما آیا ۵ سال زمان کمی است که دوستان با وجود همراهی مجلس و رسانه‌ها نتوانند مسائل را به‌نحوی حل کنند که مانع از کشیده شدن اعتراضات به خیابان‌ها شود؟ بنابراین اگر کسی فرافکنی می‌کند، دولتمردان هستند، زیرا به همه هشدارها درباره این‌که جامعه زیر فشار به آشوب کشیده خواهد شد را نادیده گرفته و منتقدان را به تخریب متهم کرده‌ند. حتی سخنگوی دولت شنبه‌شب در رسانه ملی آنچنان بهشتی را در حوزه اقتصاد  ترسیم کرد که هرکس نداند گمان می‌کند مردم از فرط سیری به خیابان آمده‌اند و علیه اوضاع اقتصادی شعار می‌دهند.

منبع: روزنامه قدس

یک نظر بگذارید