جستجو
آرشیو

واشنگتن به دنبال تبدیل گروه‌­های تروریستی سوریه به احزاب سیاسی است

گفت و گو با صادق کوشکی

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص تداوم ارتباطات معارضان سوری با مقامات عالی‌رتبه آمریکایی به دنبال مطرح شدن نشست آن­ها در واشنگتن، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال تبدیل گروه­های تروریستی سوریه به احزاب سیاسی این کشور است، بیان داشت: آمریکایی‌ها می‌خواهند از این مجموعه‎ها حمایت کنند تا فردا از آن‎ها بهره ببرند.

وی با توجه به تداوم ارتباطات واشنگتن و گروه­های تروریستی حاضر در سوریه در قالب معارضان گفت: واژه معارضان سوری توصیف دقیقی از گروه‌های مسلح نیست؛ چرا که در طول بیش از ۶ سال گذشته هزاران جنایت را در قالب اقدامات تروریستی در حق بشریت انجام دادند. به همین خاطر باید این گروه‌ها را گروه‌های مسلح تروریستی- تکفیری نامید. این گروه­ها جنایتکار جنگی هستند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تاکید بر هدفی که آمریکا از تداوم ارتباطات خود با گروه­های تروریستی در سوریه دنبال می­‌کند، اشاره داشت: اینکه چرا آمریکایی‌ها همچنان ارتباط خود را با این جنایت‌کاران حفظ می‌کنند، به این دلیل است که آن‌ها امید دارند این گروه‌ها بتوانند در قالب معارضان در آینده سیاسی سوریه نقش داشته باشند و حتی دولت را به دست بگیرند.

وی با اشاره به تلاش واشنگتن برای تثبیت حضور خود در سوریه و استفاده ابزاری از معارضان سوری تاکید داشت: آمریکایی­‌ها تلاش می­‌کنند گروه­های تروریستی در قالب گروه‌های سیاسی سازماندهی شوند و بتوانند سوریه را به یکی از پایگاه‌های آمریکا تبدیل کنند.

کوشکی با توجه به برنامه­ ریزی آمریکا برای آینده سیاسی سوریه گفت: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند همین تروریست‌های مسلح در فردای آزادسازی سوریه در قالب احزاب سیاسی ظاهر شوند و با شعارهای دموکراسی‌خواهانه قدرت را به دست بگیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که «هدف واشنگتن از افزایش حضور غیر نظامی خود در سوریه چیست؟» بیان داشت: گروه­هایی از سرویس‌های جاسوسی آمریکا و نهادهای دیگر این کشور از مدت‌ها پیش در سوریه حضور دارند تا گروه‌های تروریستی تکفیری را به احزاب آینده سوریه تبدیل کنند.

یک نظر بگذارید