جستجو
آرشیو

تلاش واشنگتن برای بازطراحی غرب آسیا متوقف نشده است

برخی مقامات آمریکا مانند وزیر جنگ اسبق این کشور صراحتاً اعلام کرده­‌اند که یک جنگ سی‌ساله داخلی در منطقه غرب آسیا بین کشورها و اقوام موجود در این منطقه انتظار دارند

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تصمیم آمریکا برای ارسال کمک ۳۶۵ میلیون دلاری به نیروهای پیشمرگه به دنبال پشتیبانی­‌های پیشین از این نیروها، با اشاره به اینکه تلاش واشنگتن برای بازطراحی غرب آسیا متوقف نشده، بیان داشت: واشنگتن به دنبال تشکیل اسرائیل دوم در منطقه است.

وی با توجه به پروژه­‌ای که واشنگتن برای غرب آسیا پیش­بینی کرده­ است، گفت: طرح آمریکایی‌ها برای تجزیه منطقه غرب آسیا یک طرح دیرینه و روشن‌ شده‌ای است که آن را مخفی نکرده‌اند. آن­ها این موضوع را به صراحت بیان کرده‌اند که می‌خواهند این منطقه را بازطراحی کنند و از یک خاورمیانه جدید سخن گفته‌اند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر تلاش آمریکا برای جنگ‌افروزی بین کشورهای منطقه اشاره داشت: برخی مقامات آمریکا مانند وزیر جنگ اسبق این کشور صراحتاً اعلام کرده­‌اند که یک جنگ سی‌ساله داخلی در منطقه غرب آسیا بین کشورها و اقوام موجود در این منطقه انتظار دارند.

وی با اشاره به طرحی که واشنگتن در قبال عراق برنامه­ ریزی کرده است، تأکید داشت: رئیس ستاد نیروی زمینی آمریکا ۲ سال پیش در بغداد علناً اعلام کرد که کشوری به نام عراق یگانه وجود ندارد، بلکه عراق از سه قسمت تشکیل شده است. این‌ مواضع سیاست‌های رسمی اعلام‌شده از سوی آمریکایی‌ها است.

کوشکی با توجه به هماهنگی کشورهای اروپایی با آمریکا در مورد طرح­‌های تجزیه­ طلبانه در منطقه گفت: اروپایی‌ها نیز به شکل‌های مختلف از این مسئله حمایت کرده‌اند. دلیلی نیز وجود ندارد که آن­ها از این سیاست‌ها دست بردارند.

وی با تأکید بر هدفی که واشنگتن از پروژه­‌های خود در منطقه دنبال می­‌کند، اشاره داشت: منافع جهان صنعتی ایجاب می‌کند که در غرب آسیا هیچ کشور قدرتمندی وجود نداشته باشد. آن‌ها تلاش می‌کنند که کشورهای کوچکی در این منطقه تشکیل شود که چاره‌ای غیر از فروش نفت خام و خرید کالا از غرب نداشته باشند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به عدم توقف تلاش آمریکایی­‌ها برای تحقق اهداف خود در غرب آسیا تأکید داشت: تجزیه عراق و سوریه و بخش‌هایی از ترکیه و ایران برای آن­ها بسیار جدی است. اگر طرح‌های آمریکایی­‌ها شکست بخورد، از مسیر دیگری برای دستیابی به آن‌ تلاش می‌کنند.

یک نظر بگذارید